BİR OLMA SIRRI

BİR OLMA SIRRI

“Bir olmak” deyiminin  arkasın da  geniş bir anlam vardır. “Bir olmak” esasında her şeydir. Her şeyi yok sayacaksın “bir” olacaksın. Her şeyi öteleyeceksin ”bir “de birleşeceksin. Her şeyi atacaksın

” bir “ de buluşacaksın. Her şey “bir “de başlar,”bir “ de  son bulur. “Bir “ her şeyin açılımıdır. “Bir”  her şeyin bütünüdür.

Eğer “bir “ olmayı kafamıza koyarsak  kimseye itirazımız olmaz. “Bir” olmayı düşünürsek kimsenin işine karışmayız. “Bir “olmayı anlarsak herkese saygı duyarız. Her kesin görüşlerini hoş görü ile karşılarız. “Bir “olmayı iyice anlarsak kimsenin inançlarına karışmayız. Kimsenin ibadetine karışmayız. Kimsenin hürriyetine müdahale etmeyiz.

Olaylar neden oluyor.? “Bir “ olmayı düşünmediğimizden. “Bir “  olmaya inanmadığımızdan.  Eğer “bir” olmaya  inanırsak  işi adalete  havale ederiz. “Bir “ olmaya  inanmayan insan  kendi adalet dağıtmaya kalkar. O zaman herkes kendi hukukunu oluşturur. Buda birliği yok eder.

Eğer “Bir” olmaya  inanırsak  yanımızda devlet olur. Devlet  senin haklarını,güvenliğini,sağlığını korur.”Bir “güç demektir. “Bir “ zenginlik dermektir. “Bir “iman demektir. “Bir” devlet demektir. “Bir “ bayrak demektir. “Bir” vatan demektir. “Bir “millet demektir.”Bir “sevgi demektir. “Bir” güzel demektir. “Bir” kardeşlik demektir. “Bir “dostluk demektir. “Bir “aile demektir. “Bir” evlat demektir. “Bir”  torun demektir.

“Bir “ olmazsa dengeler bozulur. “Bir “olmazsa millet dağılır. “Bir” olmazsa huzur bozulur. “Bir” olmazsa aile dağılır. “Bir “ olmazsa evlat babaya isyan eder. “Bir” olmazsa sevgi ortadan kalkar.” Bir “ olmazsa zafer olmaz. “Bir “olmazsa vatan toprakları düşman eline geçer. “Bir” olmazsa bayrak göndere çekilmez. “Bir “ olmazsa devlet yıkılır.

“Bir”  Allah’tır.Allah  her şeydir. Her  şeyi “bir “ de bulursun.Eğer yaratıcı “bir” olmasa farklı kararlar olur. Farklı yaratıcılar olur. O zaman çatışma olur. Adeta tanrılar savaşı olur.  Her şeyin nihai “bir “ sonu vardır.Her şey nihayet “bir “ de buluşur.

“Bir” sırrı Allah’ta gizlidir.

 

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co