Bir ocak

Bir ocak

1 OCAK

Cevdet ALPEREN

Her ne kadar da Mekke fethi 11 Ocak da gerçekleşmişsede  İslam ordusu 1 Ocak da  Medineden hareket etmişitr.Bununla birlik de İslam aleminde 1 Ocak önemli bir gündür.Çünkü bu gün Mekkenin fethine karar verilmiştir. Bu gün  yeni bir takvim yılının ilk günü.

1 Ocak ta peygamberimiz Efendimiz Hazretleri 10 bine yakın askeri ile Mekkeye doğru yola  çıktı.  Esas amacı Mekkeyi  müşriklerden temizlemek. Eğer savaşırlarsa savaşarak olsada Mekkeyi İslam aleminin ziyeretine açmaktı. Daha doğrusu Kabe-i Muazzamayı,diğer bir ifade ile Mescid-i haramı Müslümanların ziyaretine açmaktı.O da oldu.

1 Ocak da  İslam ordusunu Mekkeye doğru savaşa gönderen Efendimiz hazretlerinin düşüncesi şöyle idi…. Mekke müşriklerinden   saldırı olmadıkça  saldırılmayacaktı.

Neticede 11  Ocak günü Müslüman ordusu Mekkeye girdi.  Hiç kimsenin burnu kanamadı. Kabedeki tüm putlar kırıldı. Kabe aslına rucu etti. Olması gerekende zaten buydu.Müşriklerden bir çoğu  müslüman oldu. Peygamberimiz onlara insanların eşit olduğunu,kan davalarının bitmesi gerektiğini,  Allah’ın bir ve tek olduğunu anlattı.

Toplanan  tüm Mekkelililere  Allah’ın şu ayetini okudu “Ey insanlar  ! Biz sizleri  bir erkek ve dişiden  yarattık. Tanışasınız diye sizi milletlere ve kabilelere  ayırdık.Sizin Allah katında  en hayırlınız  ondan en çok sakınanızdır. Şüphesiz Allah  bilir ve işitir.” ( Hucurat /13)

Peygamberimiz  Mekkelilere hakkını helal etti.  11 Ocakta Bilali Habeşi Hazretleri Kabenin damında ezan okudu.   İnsanlar Safa tepesinde toplandı Peygamberimize biat ettiler.

İslam alemi 11  Ocak 630  da kansız bir zafer elde etti. İnsanlığa huzur getirdiler.

1 ocak Müslümanlar için  önemli bir gündür.Çünkü  bu tarih İslam ordusunun Medineden Mekkeye doğru yola çıktığı tarihtir.u günü  Hiristiyanlar gibi kutlamak günah ve haramdır.

Bu günü miladi  takvime  altarnatif  göstermek doğru olmayacağı gibi, miladi takvim kutlaması yapanlar gibi de kutlama yapmak doğru değildir.

Netice itibariyle Miladi yılbaşı kutlamaları ,işki içmeler ,kumar oynamalar, piyango oynamalar,çam kesmeler İslam dinin de yoktur.

Kendi kültürümüz,inancımız doğrultusunda  bu günü hatırlamak  istersek Medineden Mekkeye başlatılan ve  Kabenin putlardan temizlenmesine  gidilen yolculuğu   hatırlamak  güzel ibadet  olmalıdır.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co