Bir Nefes

Bir Nefes

BİR NEFES

 

Soma faciası üzerine çok şey yazılıp, çizildi. Canlar verdik, geride kalanların canları yandı, ocaklar söndü, Anadolu’dan, Edeler diyarından bizler,  şehitlerin yakınlarına başsağlığı diliyor, Allah(cc) böyle felaketi bir daha bizlere göstermesin dileğinde bulunup, herkesi ve kesimi bu yaraları kapatmak adına ellerinden geleni yapmasını bekliyoruz…

Şehit yakınlarının her birinin ayrı bir hikayesi var, her hikayeyi dinlediğinizde ayrı bir hicrana kapılıyor ve gözleriniz yaşarıyordu. Ancak, biri var ki, bu olay anında bir nefesin ne kadar kıymetli olduğunu anladım, diyerek yaşam ile ölüm arasındaki ince çizgiyi bizlere çok güzel anlattı, yazımın bir bölümünde bu konuya değineceğim.

Diğer bir konu, olayın nasıl meydana geldiği konusu, bu konuda şüpheler var, konuyu şehitler üzerinden istismar etmek isteyenler var, basının haberleri yansıtış biçimi var, bir de kazadan ders çıkartmak meselesi var…

YAŞAMAK ÇOK GÜZEL

İçinde bulunduğumuz dünya hayatı aslında sıkıntılarla dolu, hepimiz imtihan oluyoruz ve bu imtihanın sırrından dolayı da acılar yanında tatlı günlerimizde oluyor.

Kimisi bu şehitler gibi kazaya uğruyor, kimisi hasta, kimisinin eşi ve çocukları imtihan vesilesi, kimi servetinden sınav oluyor velhasıl hayat bir tiyatro…

Sonrasında rolümüzü tamamlayıp, ayrılıyoruz dünyadan. İnnalilahi ve inna ileyhi racuun

Ama her şeye rağmen yaşamak çok güzel, bir nefes almak ve hayata tutunabilmek çok güzel! Olaydan kurtulan insanlar şimdi bunun daha farkındadırlar…

Demek istediğim şu ki, onların rolü bitti, gerçek hayata Rablerinin yanına döndüler, inşallah şehit hükmündedirler. Ama biz geride kalanlarda Allah’ın(cc) bize verdiği ömür sermayesini iyi kullanıp, her nefeste şükür edebilmeliyiz.  La ilahe illallah zikri ile imanı tazeleyip, mahkemey-i kübraya hazır olmasını bilebilmeliyiz

ŞÜPHELER ÜZERİNE

Akit Gazetesi başta olmak üzere kimi ulusal gazeteler ve yazarları, bu kazanın normal olmadığını ve şüphelerle dolu olduğunu yazdılar.

Olabilir mi? Olabilir de, olmayabilirde, biz buradan bu konuda bir şey dememiz mümkün değil ancak ülkemin üzerinde oynanan oyunlar, şüpheci olmamızı gerektiriyor.

Ölümler üzerinden siyasi sonuçlar çıkartmayı Anadolu insanı tasvip etmiyor ama olayın net olarak ortaya da çıkartılması, suçluların(varsa) bulunması gerekiyor.

Şimdi yetimlere ve dul eşlere yardım etme zamanı, şimdi devletin yanında yer alma zamanı, yani dayanışma zamanı.

MEDYANIN DURUMU

Üç gün yas oldu, medya dakika dakika bu üzücü olayı bizlere aktardı. Kimisi acıları tetikledi, kimisi acıları ilaç çalıp, teselli etmeye çalışan gazetecileri dinledik.

Sonra Ali Şirikçi kardeşimin, ABD notları aklıma geldi. Bir başka ülkede olsa medya bu kadar özgür, bazen de sorumsuzca yayın yapmazdı.

Şunu söylemek istiyorum, önce canları kurtarmaya yoğunlaşmalıydık, sonra yaraları kapatmaya, sonra da suçlu aramaya. İnsanlık bunu gerektiriyor.

Ya yabancı basın yayın organlarına ne demeli, saatlerce canlı yayın yaptılar. Bir başka ülkeden acaba biz saatlerce yayın yapabilir miydik? Onların yetkilileri izin verir miydi?

Hiç zannetmiyorum… Neyse!

Sonuç olarak, bazen deprem ve bazen de bu tip büyük kazalarla karşılaşmamak için, bizlere tedbiri olmak düşüyor.

Boşuna dememişler,tedbir bizden, takdir Allah’tan diye.

Bir musibet, bin nasihatten evladır, diye boşuna dememişler

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co