Bir mayıs olsa ne olur ?

Anasayfa Genel 01 Mayıs 2014
Bir mayıs olsa ne olur ?

Bir Mayıs !..

Bugün 1 Mayıs olsa ne olur ? olmasa ne olur ? .. Türkiye enerjisini boş işlerle harcıyor..

Bir aydan beri gündem: 1 Mayıs da Taksime Çıkacağız !..

1 Mayıs da taksime çıktığımız gün: kişi başı milli gelirimiz 37 bin dolar, faiz oranları 0,2’leri görecek, ülkemiz bağımsız özgür bir ülke olacaksa ? hep beraber 1 Mayıs da taksime çıkalım..

Yok olay çıkarıp, cebimizdeki paranın bir bölümünü çalacaksanız , sizleri Allah havale ediyorum..

1 Mayıs’ın bizimle pek ilgisi yok: ilk defa Avustralya’nın Melbourne kentindeki taş ve inşaat işçilerinin 1856 yılında günlük çalışma müddetinin 8 saat olması için Melbourne Üniversitesi’nden Meclis Evi’ne kadar yürüyüşle başlattığı mücadele, 1 Mayıs 1886’da Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde günde 12 saat olan çalışma müddetinin 8 saate düşürülmesi talebiyle başlattığı eylemle işçi sınıfı için global bir kimliğe dönüştü. ABD’nin Chicago ilinde yapılan gösterilere yarım milyondan fazla işçinin greve çıkarak katılmasının yanı sıra o dönemin toplumsal davranışlarını yıkarcasına Luizvil ilinde siyah ve beyaz tenli işçilerin müşterek hareket etmesiyle büyük bir gösteriye dönüşen eylem, 1 Mayıs’ın ardından da devam etti. Devam eden işçi grevleri ve eylemler, 3 Mayıs’ta müdahaleye sahne oldu. Grev ve gösteriler sürerken McCormick fabrikasından greve katıldıkları için atılan işçiler, fabrika önünde eylem yaparken, paydos düdüğü çalınarak içerideki “grev kırıcı işçiler” dışarı çıkarıldı. Grev kırıcılarını ihtarname etmek için bir grup işçi fabrikaya yöneldiğinde, polisin açtığı ateş sonucu 4 işçi can verdi, onlarcası yaralandı. Bu saldırıyı ihtarname etmek için Luizvil’deki Haymarket Alanı’nda sonrası gün tertip eden mitingde de kan döküldü. Tarihe “Haymarket Olayı” olarak geçen günde, miting yayılırken, kürsünün önüne nereden geldiği belli olmayan bir bomba atıldı. Derhal polisin önünde patlayan bomba nedeniyle 7 polis can verdi, 69 polis ise yaralandı. Bu olay üzerine onlarca işçi tutuklandı. Gözaltına Alınan sendikacılardan Albert Parsons, August Spies, Samuel Fielden, Michael Schwab, Adolph Fischer, George Engel, Louis Lingg ve Oscar Neebe’nin yargılanmasına karar verildi ve yargılama nihayetinde 4 sendikacı idam cezasına çarptırılırken diğer 4 sendikacıya ise ağır mapus cezaları verildi. 1 Mayıs işçilerin mücadele ve dayanışma günü oluyor ABD’deki bu olaylardan 3 yıl sonra 1889 yılında Fransa’da işçi teşkilatlarının düzelediği 2. Enternasyonal Kongresi’nde, işçilerin dayanışmaları amacıyla senede bir günün müşterek bayram duyuru edilmesi önerildi ve Amerikalı sendikacıların teklifi üzerine bu gün, 1886 seneyin 1 Mayıs’ın da başlayan grev ve eylemlere atfen ”1 Mayıs” olarak belirlendi. Bu tarihten sonra 1 Mayıs, dünyanın birçok ülkesinde ”Emek Bayramı “, “İşçi Bayramı” ve “1 Mayıs Bayramı” gibi adlarla resmi tatil olarak kutlanıyor.

Türkiye’de 1 Mayıs Türkiye’de ilk defa 1921 yılında kutlanan 1 Mayıs, Türkiye Sosyalist Fırkasının (TSF) daveti üzerine İstanbul işçileri mayısın birinci pazar günü tatil yaptı. TSF merkezindeki bayramlaşmadan sonra, partinin genel başkanı Hüseyin Hilmi Bey ve üç delege, sadrazamı ziyaret etti. Ankara’da ise Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) ile arkadaşlık ilişkileri çerçevesinde, 1 Mayıs 1922’de işçi bayramı kutlandı. Cumhuriyetin ilanından sonra, 27 Mayıs 1935 tarihli ”Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkındaki Kanun” ile 1 Mayıs tarihi ”Bahar Bayramı” olarak kabul edildi ancak diğer genel tatil günlerinden farklı olarak bu gün için çalışanlara ücret ödenmemesi kararlaştırıldı. Bu durum, daha sonra çıkıralan kanunlarla 1951’de yarım günlük ücret ödenmesi, 1956 yılında ise tam gün ücret ödenmesi şeklinde değişti. Türkiye’de işçilerin ilk defa 1 Mayıs kutlaması ise 1975 yılında Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonunun (DİSK) İstanbul Tepebaşı’ndaki bir düğün salonunda düzenlediği etkinlikle gerçekleşti.

Taksim ve 1 Mayıs İlk 1 Mayıs mitinginin 1976 yılında Taksim Meydanı’nda yapıldığı Türkiye’de, 1977 yılında aynı meydanda tertip eden ikinci miting ise 1 Mayıs’ı şiddetle beraber özdeşleşmesine sahne oldu. Mitingde, DİSK Genel Başkanı Kemal Türkler’in konuşması sırasında açılan ateş sonrasında yaşanan olaylarda 36 kişi öldü… Yaşanan vakalar gerekçesiyle 12 Eylül askeri darbesinin ardından 1 Mayıs’ın bayram olmaktan çıkarıldığı ve kutlamalarının yasaklandığı Türkiye’de, darbenin ardından ilk yasal etkinlikler, “1 Mayıs” adı kullanılmadan 1985 yılından başlayarak büyükşehirlerde salon toplantıları şeklinde yapılmaya başlandı.

DİSK’in Pendik Meydanı, Türk-İş’in de Abide-i Hürriyet Meydanı’nda düzenlediği mitingle 1993 yılında yeniden meydanlarda kutlanmaya başlanan 1 Mayıs, 1998 seneye gelindiğinde 12 Eylül sonrası yeniden yaygın şekilde kutlandı. O yıl darbe sonrası ilk defa Türk-İş, Hak-İş, DİSK ve KESK tarafından İstanbul, Ankara, İzmir, Mersin, Adana, Çanakkale, Diyarbakır, Malatya, Gaziantep ve Samsun başta olmak üzere pek çok ilde ve ilçede 1 Mayıs kutlandı. Askeri darbe sonrası yasaklı olarak kutlanan ve resmi tatil olmaktan çıkarılan 1 Mayıs, 30 seneye yakın aradan sonra 2009 yılında yapılan düzenlemeyle ”Emek ve Dayanışma Günü” olarak resmi tatil duyuru edildi.

Kısa tarihi bu olan 1 Mayıs da ülkemize zarar vermek isteyen PKK yandaşları yine meydanlara çıkacak ve sokakları savaş alanına çevirdeceklerdir..

Iyi günler

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co