Bir Mayıs kimin bayramı ?

Bir Mayıs kimin bayramı ?

Kahramanmaraş Eğitim-Bir-Sen 2 Üniversite Şube Başkanı

Doç. Dr. Hasan Furkan,

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Hakkındaki Basın Açıklaması

Kahramanmaraş Eğitim-Bir-Sen 2 Üniversite Şubesi Başkanı Doç. Dr. Hasan Furkan, ” Çalışanların birlik, dayanışma ve mücadele günü olan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde çalışan kesimler, hak taleplerini yılda bir defa da olsa meydanlara inip toplu halde dile getirirler.” dedi.

Doç. Dr. Hasan Furkan, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla yayımladığı bildiride şunlara yer verdi:

Eğitim-Bir-Sen Kahramanmaraş 2 Üniversite Şubesi olarak bağlı olduğumuz Türkiye’nin en büyük sivil toplum hareketi Memur-Sen, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramı’nı, kardeşliğimizin pekişmesi, Çözüm Sürecinin milletimizin iradesi doğrultusunda sonuçlanması ve kadim medeniyetimizin yeniden inşası için “Emek, Dayanışma, Kardeşlik ve Medeniyet Buluşması” temasıyla Diyarbakır’da kutlama kararı aldı.

hasanfurkan

Bizler: “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” anlayışıyla; temel hak ve özgürlükleri, hukukun üstünlüğünü, katılımcı demokrasiyi ve insan onurunu esas alan, emeği değerli kılan, hiç kimseyi ötekileştirmeyen, demokratik, sosyal, hukuk devletini önemseyen; birlik ve beraberliğimizi, farklılıklarımızı ortak zenginliğimiz kabul ederek özgür birey ve eşit vatandaşlık temelinde daha da kuvvetleneceğimize inanıyoruz.

Sendikamız Suriye’de, Mısır’da, Arakan’da, Filistin’de, Gazze’de, Doğu Türkistan’da, Orta Afrika’da yaşanan zulümler bitinceye, zalim yönetimler devrilinceye kadar “mazlumlar için direniş, insanlık için diriliş” mücadelesini sürdürecektir.

Sendika olarak saygın iş, örgütlenme hakkı ve kıdem tazminatı konusundaki talepler karşılanarak modern kölelik olan taşeron işçiliğe son verilmesini talep ediyor; İş güvencesiz, esnek ve kuralsız çalışma uygulamalarının çalışma hayatını kuşatmasına izin vermeyeceğimizi bir kez daha ifade ediyor; herkesi, “saygın iş” ilke ve uygulamalarını hâkim kılmak noktasında kararlı olmaya davet ediyoruz.

Sendikal mücadelemizi; emeğin, alın terinin, ekmeğin daha değerli olduğu Türkiye vizyonuyla yürütüyoruz. Ekmeğin hakça bölüşülmesini, emeğin hakkının verilmesini, kamu görevlilerine yönelik yasakların sona ermesini sendikal misyonumuz olarak görüyoruz.

Bu açıdan baktığımızda ülkemizin gelişmesinde ve kalkınmasında büyük pay sahibi olan tüm çalışanların haklarının yöneticiler tarafından verilmesi geciktirilmekte veya çoğu zaman da kulak ardı edilmektedir. Biz üniversitelerin birçok talebi halen karşılanmamıştır. Bunlardan biri öğretim elemanlarının mali haklarıdır. 2023, 2071 hedefini amaçlayan Türkiye, bu amacına ulaşabilmek için beyin gücü, AR-GE merkezi, teknolojik üretim, bilimsel teknolojik icatlar yuvası olan üniversiteleri önemsemeli; bu kurumlarda genç, yetenekli ve zeki beyinlerin görev almasını sağlamalıdır. Sivil Toplum Kuruluşu sendika olarak üyelerimizin özlük haklarının peşinde koşup mücadele ederken öğretim elemanlarının 2002 yılından beri diğer kurumlarda çalışanlara oranla maaşlarında iyileştirme yapılmadığını gündeme taşıdık. Genel Merkezimiz tarafından “Öğretim Elemanlarının Mali Hakları Ulusal ve Uluslararası Tespitler ve Talepler” kitapçığıyla ilgili yerlere ulaştırıldı. YÖK, ilgili Bakanlıklar ve Başbakanla yapılan görüşme ve toplantılarda bu konu dile getirildi. Ne yazık ki bu güne kadar somut bir sonuç alınamamıştır. Yeni 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günlerinde bu talebimiz gündemden düşmüş olur ümidiyle diğer taleplerimiz için;

– Ekonomideki büyümenin istihdama yansımasını ve işsizliğin önlenmesini istiyoruz.

– Asgari ücretin insan onuruna yaraşır bir düzeye çıkarılmasını istiyoruz.

– Kamu görevlilerine refah artışından pay verilmesini talep ediyoruz.

– Disiplin cezaları affedilsin diyoruz.

– 2005’ten sonra göreve başlayanlara bir derece verilsin istiyoruz.

– Öğretim elemanlarının ücretlerinin iyileştirilmesine mahsus akademik zammın yapılmasını istiyoruz.

– 4/C’li personelin kadroya geçirilmesini vazgeçilmez talebimiz olarak görüyoruz.

– Üniversite mezunu kamu işçilerinin memur kadrolarına geçirilmesini istiyoruz.

– Emekli ikramiyesinin hesaplanmasındaki 30 yıllık süre sınırlamasının kaldırılmasını talep ediyoruz.

– Ek ödemelerin tamamı emekli maaşına yansıtılmalı diyoruz.

– Bütün kamu görevlilerinin ek göstergeden yararlanmasını ve ek göstergelerin artırılmasını talep ediyoruz.

– Fazla çalışma ücreti ödenmesini ve fazla çalışma ücretinin artırılmasını istiyoruz.

– Kamu görevlilerinin grev ve siyaset hakkına sahip olmasını istiyoruz.

– Bütün çalışanların sendikal örgütlenme hakkına sahip olmasını istiyoruz.

– Darbelerin, muhtıraların, ara rejim dönemlerinin mevzuattaki kalıntılarının ve toplumsal hayattaki bütün izlerinin silinmesini istiyoruz.

Milletimizin, 17 Aralık küresel operasyonunda olduğu gibi vesayetin her türlüsünü tasfiye etmek konusundaki kararlılığını destekliyoruz. Özgürlükçü, katılımcı, sivil, demokratik, insan onuruna dayanan ve demokratik, sosyal, hukuk devletini var edecek Yeni Anayasa’nın, milletimizin vazgeçilmez talebi olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü tebrik ediyor, 1 Mayıs’ın çalışma barışını güçlendirmesini, birlik ve beraberliğimizi pekiştirmesini diliyorum.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co