Bir hikaye ve Yanlışlarımız

Bir hikaye ve Yanlışlarımız

BİR HİKÂYE ve YANLIŞLARIMIZ

 

Ayşe ile Hülya iki yakın arkadaştı, öyle ki aynı apartmanda otururlar, aynı sınıfa giderler, aynı sokaktan geçerler, hatta aynı manavdan alışveriş yaparlardı.

Bu iki arkadaş, markete gittiklerinde Ayşe, Hülya’nın çılgınca yaptığı alış verişleri gözler, elindeki kredi kartıyla, gerekli gereksiz harcama yapan Hülya’ya ‘israf’ ettiğini söylese de, Hülya aldırış etmez, çikolata, cips, cola gibi pek de sağlıklı olmayan yiyeceklerden almaya devam ederdi.

Aradan geçen zaman diliminde, Hülya’nın eskisi gibi alış veriş yapmadığını gören Ayşe, arkadaşının yanına gelerek neler olduğunu, onu üzüntülü gördüğünü, üstelik okul başarısının da düştüğünü söyler, yardımcı olmak istediğini belirttiğinde,  Hülya ağlayarak, Ayşe’den uzaklaşır.

Öğretmeni de bu değişimi normal bulmamış, neler olduğunu Ayşe’den öğrenmek istemiş, ancak Ayşe gelişmeleri çözemediğini söylemiş. Bu defa öğretmeni, Hülya’yı yanına çağırarak başarısındaki gerilemenin nedenleri sormuş. Hülya ağlayarak, evde annesi ile babasının banka borçlarını ödeyemediğinden dolayı çatıştıklarını, evde huzurları kalmadığını hatta anne ve babasının boşanmak istediğini söyleyince, gözyaşları ile suskunluk birbiri ardı sıra gelmişti…

Bu hikâyenin sonunu tabi ki merak ettiniz. Bende merak ettim, çünkü hikâyenin sonunu bizim öğrenciler getirecekler.

EDEP PROJESİ ÖNEMLİ

Okullarımızda EDEP projesi kapsamında ilköğretim 4. Sınıf öğrencilerine bu ay israf konusunda bilgiler veriliyor, yarışmalar yapılıyor. Resim, şiir, kompozisyon, hikaye yazma v.b. Yarışma sonunda dereceye girene öğrencilere ödüller verilecek.

Amaç belli, toplumumuz israfa yönelirken çocuklarımıza tasarruf bilinci vermek, yerli malı kullanmayı öğretmek, tabi ki üretmenin kutsallığını da….

Buraya kadar her şey normal, normal olmayan şey, Müslüman bir toplum nasıl israfa yöneldi. Nasıl alış veriş çılgını olduk?

Evde dökülen yemek ve ekmekler artık sokaklara taşıyor, her köşe başında atılmış kuru ekmekler görüyorum.

Okullarda gelişigüzel beslemen çocuklar;

Evlerde gereksiz ve göstermelik alınan eşyalar,

İşte yeni yıl geldi, mağaza önlerinde uzayan kuyruklar.

Oysa İslam orta yolu tavsiye ediyor, israf etmeyin büsbütün cimride olmayın buyuruyor Efendimiz;

Yanlışlarımız sadece bunlarla kalsa, en önemlisi zamanı ömrümüzü israf ediyoruz.

Yarını, geleceği düşünmek gerekmiyor mu?

Son nefes geldiğinde, ömrünü nerede harcadın sorusuysa karşılaştığımızda, ne cevap vereceğiz acaba?

Burada şunu da ifade edeyim, yazılarımda sorduğum her sorunun muhataba olarak önce nefsimi alıyorum.

Ey nefsim, israf etme.

Ömür sermayeni, iyi kullan,

Rabbinin huzurunda mahcup olma!

HER İNSAN ÖLÜMÜ TADACAK

İşte yıl başı arifesindeyiz, bir yıl daha bitti.

Saçlarımız ağardı,

Belimiz büküldü,

Acaba bir yıllık amellerimizi teraziye koysalar, 2014 yılı ve öncesi ile ilgili kar zarar cetveli yapsak, ömür bilançomuz neyi gösterecek.?

Kabirde ilk sorgu, namaza diyorlar.

Acaba Allah’ın rızasına nail olmuş bir kul olarak öbür tarafta sağda mı, solda mı yer alacağız. Yani mezarımız cennet bahçesi mi, cehennem çukurumu mu olacak.?

Daha doğrusu kıyamete hazır mıyız?

Sonuç olarak şunu söylemek istiyorum, israf  dahil, hayatımızda bir çok yanlışlar yapıyoruz, bu yanlışlarımız bizi yanlış sonuçlara taşıyor.

Yanlışlardan hiçbir zaman doğru sonuç çıkmaz.

Öyleyse gelin, birbirimize hakkı ve sabrı tavsiye edelim.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co