Bir Devran Böyle Geçer

Anasayfa Genel 09 Nisan 2014
Bir Devran Böyle Geçer

Bir Devran Dönüyor !..

Çağımız hızla değişiyor, öyle bir değişim içindeyiz ki : Ayak uyduran ayak da kalıyor !.. uyduramayan ise yerle bir olu veriyor..

Bir Devran ki nasıl dönüyor !..

Sevgili dostlar: Dün bakkal Ökkeş emmiden alış veriş yaparken, bugün Market’ten alış veriş yapıyorduk ki Akşama AVM ‘ye gitmek zorunda kaldık..

Sadece Türkiye de ve Kahramanmaraş’ta değil , bugün dünya’nın hemen yer yerinde AVM – yani Alış Veriş Merkezleri karşımıza çıkıyor..İster kabul edin isterseniz etmeyin, ama değişim küçük esnafı bitiriyor.. Küçük esnaf ise halk AVM ‘ler de yerini alırsa ayak da dura bilmekte yoksa tarihi süreçten silinecektir..

Söyledik ya: Bir Devran ki dönüyor !..

İnsanları da anlamak mümkün değil, insanlarımızda : Dün bakkaldı, bugün market oldu, yarın ise AVM olarak karşımıza çıkıyor..!

Çok değil 1970 yıllarda Saraçhane de Tenekeci Zekeriya Kafaf’ın yanında çıraklık yapardım, adam bir soba alır, Parasını Haziran’ın 20’sine buğday biçilince verim der alır giderdi..

Zekeriya usta : o kişiyi deftere yazmadı.. sobayı evine kurmaya giden kalfaya evini iyi öğren derdi..

Adam buğdayını biçer satar parasını alır sabah erken dükkan açılmadan , dükkanın önünde parayı ödemek için beklerdi..

Ne kredi kartı vardı, ne çek vardı, ne senet vardı o tarih de !..  insanlar Bakkal Ökkeş emmi gibi sağlamdı..!

Her insanın bir yüzü var: yüzün arkasında ise bir başka yüzü var, Beyninin gerisinde ise başka bir plan !.. Seninle konuşurken o kesinlikle o kişi değildir !..

Bakkal, Market, AVM gibi günümüzden bugüne insanlarımızda değişime uğrayarak bugünlere geldiğini görüyoruz..

Bir Devran Dönüyor !.. dönecek ama insanlarımızın böylesine dönmesi bana garip geliyor.. bugün sözüne güvenilir insan fenerle aranıyor..

Bu işin içinde bir iş var derler ya : Bugün her işin içinde bir değil bin iş var, adamın söylemi başka, düşüncesi başka , görünümü başka !..

Belediye Başkanlığına aday adayı olmuş: Hedef de Müdürlük, Daire Başkanlığı, ihale alma, milletvekilliği, parti yönetiminde yer alma, başta olmak üzere bin bir türlü hesap var, herkes göründüğü gibi değil..

Söyledik ya: Bir devran dönüyor.. insanlar dönüyor, herkesin bin bir türlü hesabı var, birde Allah’ın hesabı var : işte o hesap günü çetindir..!

Kötü de hesap verecek: Bir dostumuz kötüye bir şey olmuyor ? diyor.. oysa Allah sevdiği kullarına hastalık, kulları eli , dili  ile sıkıntı verir.. bu sıkıntılar günahlarına kefalettir..

Kötü kişinin dünyası ise burasıdır: Yani görüp göreceği rahatlık bu dünyadadır.. Ayrın öldüğü gün onun kıyamet günü dür ve ebedi olarak devam edecektir.. önce Kabir azabı sonra kıyametten sonra ise sonsuz cehennem çukuru !..

Aç – Tok, hasta veya sağlıklı bakıyorum : ömrümüz geçip gitti, padişah gibi  yaşasak ne olurdu ki ? .. ömür bitti bizim için önemli olan ebedi kalacağımız ahret hayatıdır..

Mesele buradadır: Sözün özü budur.. Ebedi hayatımız bizim için önemlidir.. Hak doğrulmak ve doğru olmak önemli  , sözümüzün eri olmak önemlidir.. bugün varız yarın yokuz..

Mesele buradadır..

İyi günler.Ruin the world if regular citizens like ishmael and quequeg arent the load given any

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co