Bir Başarı Öyküsü

Bu haber 30 Kasım 2018 - 9:37 'de eklendi ve 212 kez görüntülendi.

Sayın Kocamaz bir köy çocuğu. 1955 yılında Tarsus’un Nacarlı Köyü’nde doğmuş. İlk, orta ve lise tahsilini Tarsus’ta tamamlamış, 1972 yılında Gazi Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümünü kazanarak 1977 yılında mezun olmuştur. Bir yıl kadar İskenderun Demir Çelik Fabrikası Kalite Kontrol Laboratuvarlar Müdürlüğü’nde çalışmış, askerlik öncesi Tarsus Endüstri Meslek Lisesi Kimya Bölümü’nde, askerlik dönüşü de Cengiz Topel Lisesi’nde Kimya öğretmenliği yapmıştır. Milli Eğitim Bakanlığından ayrılarak özel bir dershanede öğretmen ve ortak olarak 5 yıl çalıştıktan sonra Kocamazlar Tarım Ltd. Şti.’ni kurarak zirai ilaçlar bayii olarak ticarete atılır.

1992 yılında MHP Tarsus İlçe Teşkilatı yönetimine girer, basın sözcüsü olur. 27 Mart 1994 tarihinde MHP’den Tarsus Belediye Başkanı adayı olarak girdiği seçimleri kazanır. 4 dönem belediye başkanı olarak görev yapar. 2014 yılında Partisi tarafından Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı gösterilen Kocamaz seçimi kazanarak Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı olur.
Nefse Yenik Düşmek
Yeniden aday gösterilmeyince 20 yıl Tarsus, son beş yılda Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan Sayın Burhanettin Kocamaz partisi MHP’den istifa etmiş. Kendi adına ne olur bilinmez ama Vatana ve Millete hayırlı olur inşallah.
Sizce de, 60 yıllık yaşamının 25 yılını aynı siyasi partiden belediye başkanı olarak yaşamış birinin, bir kez daha aday gösterilmemesi nedeniyle istifa etmesi; esasen kendinde var olduğunu iddia ettiği davaya sadakat, dava adamlığı vb. tüm vasıfları tartışmalı hale getirmemiş midir?
Bu büyük davanın mensubu olan herkes bilir ki; hiç kimse davadan daha değerli, Milliyetçi Hareket Partisinden daha büyük değildir. Uzun yıllar görev yapıp yeniden aday gösterilmeyenler partimizi ve liderimizin yönetim anlayışını eleştirme densizliğinden kaçınmalıdırlar.
Sayın Kocamaz belediye başkanlığının devam ettiği düne kadar bu konularda tek bir eleştiri yapmamış, tam aksine övgüler düzmekten geri durmamıştır. Beş yılı Büyükşehir Belediye Başkanlığı olmak üzere 25 yıl Belediye başkanlığının onurunu yaşamak ve bir kutlu miras olarak geleceğe taşımak yerine nefsine yenik düşmüş, mazisini ve partisini karalamayı tercih etmiştir.
Muhtemelen gideceği yeni partisinde kıymetli olmak ve giderken tabanımızdan oy devşirmek gayretiyle asılsız iddia ve ithamlarda bulunmak 25 yıla yakışmamıştır. 25 yıllık belediye başkanlığı döneminde tüm çalışma arkadaşlarını kendisi tercih etmiş, aynı şekilde partimizin kongre süreçlerinde Genel Başkanlık seçimlerinde farklı tercihlerde bulunmuş birisinin, kendisinin tercihi edilmemesine isyan etmek yerine saygı duymasının daha etik olacağı tartışmasızdır.
Kendisinin kiminle çalışacağına, kiminle yol yürüyeceğine karar verme takdiri bulunacak, ama Milliyetçi Hareket Partisinin Saygıdeğer Genel Başkanı ve Genel merkez yönetiminin böyle bir takdirinin olamayacağını ifade etmek en hafif tabirle akıl tutulması, büyük bir çelişki ve karşı konulmaz bir “Ego”nun tezahürüdür.
Aday gösterilmemesi nedeniyle partimizden istifa eden Sayın Kocamaz kendinde var olduğunu iddia ettiği “siyasi tutarlılığa ve etiğe” son kez uygun davranmalı ve sadece partimizden değil aynı zamanda, Ülkücülerin helal oylarıyla seçilmiş olduğu Belediye Başkanlığından da istifa etmelidir. Son olarak ifade etmek isterim ki: Milliyetçi Hareket Partili olmak da, Milliyetçi Hareket Partili kalmak da, Cenab-ı Allah’ın bir lütfüdür ve herkese nasip olmaz.
Vefasızlığın kimseye bir yararı olmaz. Taş yerinde ağırdır. Güzel olan, emaneti Allahtan korkarak korumak, kollamak ve günü geldiğinde sahibine teslim etmektir. Herkes görev talep edebilir. Görev verilirse, verilen görevi layıkıyla yapmak için canla başla çalışmak gerekir. Görev verilmez ise ‘görevi alanın yanında adam gibi durmak, halka, hakka ve davaya hizmet etmek gerekir.’ Türk töresi böyledir, Türk’e bu davranış yakışır…

M.Fatih Erdoğan
M.Fatih Erdoğanerdogan@kahramanmarasgazetesi.com.tr

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.