BİN AYDAN HAYIRLI GECEYE SELAM OLSUN

BİN AYDAN HAYIRLI GECEYE SELAM OLSUN

Ramazanın son on günündeyiz, özellikle tek gecelerin Kadir Gecesi olması muhtemel ama biz 27. geceyi yoğunlaşıyoruz.

Çok şükür bin aydan daha hayırlı güne ulaşacağız, bütün günahlarımızın affedilme ihtimali olan geceye. Allah’ım(cc) sen affetmeyi seversin, bizleri de affet ne olur!

Ancak İslam dünyasının içinde bulunduğu sıkıntılı durum, bizleri çok üzüyor. Adeta yerde sürünüyoruz, Gazne başta olmak üzere İslam coğrafyasında acılar zirve yaptı.

Allah’ım ne olur, biz sana hakkıyla kulluk edemedik, İslam’ı hakkıyla temsil edemiyoruz, belki de diz boyu günahlara girdiğimizdendir, belki de bizi sana sıkı bağlamak için bu duruma düştük. Doğrusunu en iyi sen bilirsin.

Her ne sebepten olursa olsun, bizim senden başka sığınacak kapımız yok, Kadir Gecesi hürmetine,  izzetin için bizlerin elinden tut ve kaldır. Bizlere hidayet et, Kuran-i bir hayat yaşayarak, bilgi toplumu eyle. Birlik ve beraberliğimizi tesis et, batıla karşı bizleri yücelt. Âmin

SURİYELİLER MESELESİ

Suriye sığınmacılarla ilgili geçtiğimiz aylarda bir yazı yazmış, bu insanlara Ensar muamelesi yapmamız gerektiğini belirtmiştim.

Ancak içimizdeki bazı densizler, 50 bin insana kucak açan Maraşlıların imajını biranda silip attılar. Sanki Kahramanmaraşlıların tamamı Suriyelilere karşıymış gibi bir hava oluştu. Oysa Kahramanmaraşlılar bu günlerde Filistin için yürümeliydi, ulusal bazda çıkan haberler Misafirperverliğimize gölge düşürdü, yaptığım iyilikler bir anda silinip atıldı. Yazık!

Hemen şunu da ifade edeyim ki, gösterilen tepkinin ben şekline karşıyım, yoksa herkes demokratik hakkını kullanır, kullanmalıda…

Yani kırmadan dökmeden, çıkarsınız rahatsızlığınızı ortaya koyabilirsiniz ama siz mazluma eziyet ettiniz, ben bunu doğru bulmuyorum.

 

SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ KINADA

Kahramanmaraşlı bazı sivil toplum örgütleri Memur Sen’de bir araya gelerek Suriyelilere karşı yapılan çirkin davranışı kınadılar. Açıklamayı Av. Yusuf Bülbül yaptı. Maraş insanının Medineli Ensar gibi davrandığını, bir avuç densizin gösterdiği vurdulu-kırdılı tepkiyi kınadıklarını söyledi.

Sonra bir Suriyeli vatandaş açıklama yaptı, halkımızı rahatsız eden Suriyelilerin Esad tarafından huzuru bozmak için gönderildiklerini belirterek, gelişmelerden dolayı özür dileyip, Kahramanmaraş halkına gösterdikleri yardımseverlikten dolayı teşekkür etti.

Şimdi gelelim saadete ve ben şu soruları ilgili ve yetkililere sormak istiyorum.

Bu sevimsiz olayın çıkacağı önceden belli değimliydi? Bugün Gazetesinden Akif Aslan, Bekir Doğan gibi köşe yazarları bu konuda uyarıcı yazılar yayınladılar. Hatta Akit Gazetesi yazarları, bazı internet sitelerinde ki duyarlı vatandaşlar halkın sıkıntılarını dile getirdiler.

Özellikle dilenen Suriyeliler ve yasa dışı olaylara karışanlar hakkında önlem alınması gerektiği belirtilmişti bu bir…

İki,  bizim sivil toplum örgütlerimiz olayların arkasından gitmeye başladılar. Onlar, bu basın açıklamasından önce, olayları önceden görüp, yetkilileri uyarıcı bir basın açıklaması yapsalar dahi iyi olurdu. Şimdi niye kentimizin imajının üzerine çizik atılsın ki! Yani olayları önceden görmek, olayların arkasından sürüklenmekten daha doğrudur diye düşünüyorum.

Bence bu olaylar saf elli-yüz insanın bir araya gelip, demokratik tepkilerini ortaya koyduğu bir olay gibi de görünmüyor.

Bu konuda son olarak şunu söylemek istiyorum, bu olaylar Kahramanmaraş’a mal edilemez. Suriyeli sığınmacılar bizim misafirlerimizdir. Biz ev sahibinin göstermesi gereken her türlü nezaket ve inceliği göstereceğiz, gösterdik de… Bunlar Müslüman olmasalar bile biz böyle yapardık. Ama Suriyeliler de bizleri rahatsız edecek, davranışlar içinde olmamalı.

Yani burada yapılması gereken iyi ve kötüyü aynı kefeye koymamalıyız. Yanlış yapanları devlete bırakmalı, mazlumunda yanında yer almalıyız. Kalın sağlıcakla.

 

 

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co