BİLİMSEL AÇIDAN KIYAMET-3

BİLİMSEL AÇIDAN KIYAMET-3

 

Kıyametle ilgili yazdığım iki makaleyi, hadis ve ayetlere dayanarak kaleme aldım. Bugün ise bilim adamlarının görüşleri ile Bediüzzaman’ın son öğrencisi Abdullah Badıllı dilinden kıyameti yazacağım.

Pakman World  “Bilime Göre Kıyamet” başlıkla makelesinde şöyle der; En çok kabul gören teoriye göre Evren’in genişlemesi sürecek ancak giderek yavaşlayarak ve giderek soğuyacak…

‘Büyük soğuma’ adı verilen bu teoriye göre soğuma, ısı enerjisinin kalmayacağı ve moleküllerin durduğu mutlak sıfır noktasına (0 Kelvin, – 273.15 C) kadar devam edeceğini ve her şey bu durumda son bulacağını belirtir. ‘Büyük Büzüşme’ adı verilen teoriye göre çekim gücü her şeyi yavaşlatacak ve evren kendi üstüne çökecek…

Benzer bir teori olan ‘Büyük Zıplama’ teorisi, evrenin genişlemesini tamamlayınca daralmaya başlayacağını ve bu daralmanın sonunda yeni bir Big Bang (Büyük patlama) meydana gelerek yepyeni bir evrenin oluşacağını öngörüyor.

Bu iki teorinin tersi olarak adlandırılabilecek ‘Büyük Yırtılma’ teorisine gör de gizemli ‘kara enerji’ evrenin giderek daha hızlı genişlemesine yol açacak ve evren dağılacak…”

(Kaynak https://bpakman.wordpress.com/pakman/

 

RİSALEYİ NUR’DA KIYAMET

Bu konuya girmedin önce birşeyi belirtelim, kıyamet sadece dünya da olmayacak, kainatta olacak. Çünkü herşeyin bir ömrü var, emrenin de ömrü bir gün sona erecek…

Bediüzzüman’ın öğrencilerinden Abdullah Badıllı ağabeye kıyamet konusunda bir soru yöneltirler, o şöyle anlatır; “Kur’an-ı Kerim’de hem de Hadis-i Şerifte 5 gayb ilmi var. Bunlardan birisi kıyametin vaktidir kimse bilemez demiştir.

Badıllı, kıyametin alametleri ile ilgili ise  bazı alemetlerin görüldüğünü belirterek şu değerlendirmeyi yapmış; “ Şu anda bazı alemetler hala görülmedi, “Şu ana kadar kıyametin alametleri doğrultusunda bazı alametler çıktı. Deccal, güneşin batıdan doğması, yerden dabbetül arzın çıkması gibi büyük alametlerin bazıları çıktı, bazıları çıkmadı. Ama çoğu çıkmış. 10 büyük alamet var onların bazıları çıkmış ama alametlerin ardından hemen kıyamet kopacak diye bir şey yok”

 

BEDİÜZZAMAN’A GÖRE KIYAMET NE ZAMAN KOPACAK?

Abdulkadir Badıllı, Bediüzzaman’nın Risale-i Nur’a bu konuyu neden yazdığını da şöyle anlattı: “5.Şua’da 21 tane hadis ve rivayeti tevil etmiş tevsir etmiş.  Üstadımız, 2129 yılında kıyamet kopacak mı? Sorusuna ise şöyle cevap verir; Kıyamet kopuncaya kadar bir taife hak üzerine devam edecektir. Bunun üç cümlesi var bu üç cümlenin cifri ebcedi hesabını sayıyor yüz küsür sene sonra Allahu alem. Demiyorki mutlaka kopacak. Bir işaret olabilir diyor. Bir ima olabilir yoksa muhakkak kesin bir tarihte kıyamet kopacak demiyor. Bediüzzaman Said Nursi aniden kalbime bu Hadisi şerifin gelmesi ile ben diyor bunu kaydettim kusur etmişsem Allah affetsin bu manada bir mektubu var.”Kıyametin kesin tarihini kimsenin bilemeyeceğini anlatan Bediüzzaman’ın talebesi “mesela kıyamet ne zaman kopar bütün dünya küfre girdiği zaman kopar. Yer yüzünde Allah denildikçe kıyamet kopmaz hadisi şerif var. Yani namaz kılan oruç tutan iman eden bir fert bile bulundukça kıyamet kopmaz”

 

HÜSEYİN BAHAR HOCAM’DA AYNISINI ANLATMIŞTI

Bu açıklamaların ardından iki farklı hocamızın ebced hesabı ile kıyamet öncesi yaşanacak bir asrı saadet yılının zamanı hakkında şu değerlendirmeyi de aktaralım  ki bunlardan birisi Hüseyin Bahar hocamdır. Kendisi kıyametin zamanı ile değil, kıyamet öncesi yaşanacak huzur zamanı hakkında bir tarih vermişti.

Çünkü kıyamet önecesi yaşanacak asrı saadet yılları bazılarına göre 5 yıl bazılarına göre 50 yıl olacak, kimileri ise 50 yıl beş yıl gibi geçecek diyorlar. Doğrusunu Allah bilir, yukardaki tarihe yakın bir tarihi işaret etmişlerdi.

Daha Deccal, Ye’cüc ve Me’cüc hâdisesinin rivayetleri bir kısım tafsilât var. Mehdi, Mesih meselesi var…

Konu uzun, öncesi akşam, İsrail oğulları ile ilgili TGRT ‘de 3 saat konuşmacılar bu konuyu ele aldı, bitiremediler.

Bunları niye yazıyorum, çünkü günümüzde dünyada yaşananın sıkıntıların temel nedenleri bu inanışlara bağlı. Hadi kalınsağlıcakla.

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co