Biçer; “Belgesiz ve rehbersiz tur faaliyetlerine destek vermek, Suça ortak olmaktır”

Biçer; “Belgesiz ve rehbersiz tur faaliyetlerine destek vermek, Suça ortak olmaktır”

Biçer; “”Belgesiz ve rehbersiz tur faaliyetlerine destek vermek, Suça ortak olmaktır”

Çanakkale Bölgesel Turist Rehberleri Odası (ÇARO) Başkanı Adem Biçer, Osmaniye’deki elim kazadan sonra yaptığı basın açıklamasıyla kaçak tur faaliyetlerine karşı vatandaşları ve yetkilileri uyardı.

image

Geçen hafta gerçekleşen elim kaza başta olmak üzere ölümlü tur kazalarından bahseden ÇARO Başkanı Biçer şunları belirtti; “ “Elbette kaderimizi yaşıyoruz, elbette olacağa çare yoktur. Ancak göz göre göre ölüme, ölümlere davetiye çıkarılmamalıdır. Geçmişten günümüze dek bakıldığında herkes hatırlayacaktır; Kapadokya, Erciyes, Bursa, Çanakkale ve son olarak da Osmaniye…

osmaniye-kazasi

Yukarıda bahsi geçen kazalar mevzuatların uygulanmaması ve ihmaller zinciri dolayısıyla genç-yaşlı, öğrenci-sivil demeden çok sayıda vatandaşımızın hayatına mal olmuştur. Bunlardan bazıları şöyle,

Nisan 2007 Kapadokya gezisi; İzmir’den ilköğretim okulu öğrencileri ve velileri Kapadokya gezisine götüren ve 3 personel ve 63 yolcunun bulunduğu (46 kişilik) tur otobüsü, sabaha karşı Aksaray’ın Eskil İlçesi Bozcamahmut Köyü yakınlarında kum yüklü kamyonla çarpıştı. Kazada, çoğunluğu öğrenci 33 kişi öldü, 35 kişi yaralandı. Kaza, otobüsün düz yolda şerit ihlali yapmasından kaynaklanmıştı.

Aralık 2013 Erciyes öğrenci gezisi: Kayseri’nin Hacılar ilçesinde meydana gelen trafik kazasında 11 kişi öldü, 31 kişi yaralandı.

kayseri-kazasi

Nisan 2016 Çanakkale Öğrenci gezisi: Çanakkale turundan dönen Afyon Kocatepe Üniversitesi öğrencilerini taşıyan otobüs Bursa’nın İnegöl ilçesinde kaza yaptı, kazada 3’ü yabancı uyruklu 8 öğrenci yaralandı.

Mayıs 2016 Belediye’nin düzenlediği Çanakkale turu: Çanakkale’nin Gelibolu ilçesinde, şehitlik ziyareti için kente gelenleri taşıyan tur otobüsünün şarampole devrilmesi sonucu meydana gelen kazada 5 kişi öldü, 40 kişi yaralandı.

Haziran 2016 Osmaniye Öğrenci Gezisi: Osmaniye’deki tarihi yerleri gezdikten sonra Hatay’ın İskenderun İlçesi’ne dönen öğrenci, veli ve öğretmenleri taşıyan, midibüsün kanala uçması sonucu 7 çocuğun dışında 5 kadın, 1 öğretmen ile 1 sürücünün de öldüğü; 26 kişinin ise yaralandığı korkunç kaza.

 

Oysa küçücük tedbirler ile bu kazaların ve ölümlerin önüne geçilebilir. Tek yapmamız gereken mevzuatları uygulayıp/uygulatıp takdiri Allah’a bırakmaktır. Ah ile vah ile giden canlar geri gelmez” dedi.

 

Biçer, Okul gezilerinde izlenmesi gereken süreci ise şöyle değerlendirdi; “Resmi ve özel ilkokul ile ortaöğretim kurumlarının il içi ya da il dışında gezi organizeleri Milli Eğitim Bakanlığı’nın ‘İlköğretim ve ortaöğretim kurumları sosyal etkinlikler Yönetmeliği’ne göre yapmaları gerekiyor. Yönetmelikte gezilerde uyulması gerekenler şöyle sıralanmış:

Gezilerin, amacına uygun olarak gündüz yapılmasına özen gösterilir. Öğretmenlerce, herhangi bir ders veya sosyal etkinlik kapsamında yapılacak etkinliklerle ilgili gezi planları en az 7 gün önce okul müdürlüğüne verilir. Gezi planı ile birlikte geziye katılacak yönetici, öğretmen, öğrenci ve varsa velilerin isimleri, adresleri, ulaşılabilecek yakınlarının telefon numaralarının yer aldığı bir liste hazırlanarak bir nüshası okul yönetimine verilir. Sosyal etkinlikler kapsamında yapılacak bilimsel, kültürel, turizm, spor ve ziyaret amaçlı geziler için, onay alınmadan önce velilerden öğrencilere ait yazılı izin belgesi alınır.

Gezilerde, 40 öğrenciye kadar bir yönetici ve en fazla iki sorumlu öğretmen görevlendirilir. Okul müdürü, gezilerle ilgili belgeleri inceler ve yetkisinde olanları onaylar. Yetkisi dışındaki gezilerle ilgili yazıyı da en kısa sürede onay alınmak üzere il/ilçe millî eğitim müdürlüğüne gönderir. Okulun bulunduğu il sınırları dışına yapılacak gezilerle ilgili onay il/ilçe millî eğitim müdürlüğünün önerisi üzerine mülkî amirce verilir. İl içi ve il dışı gezilerde öğrencilerin kaza sigorta işlemleri, geziye gidilecek araçların seçilmesi ve diğer konularda, Okul Gezileri Çerçeve Sözleşmesinde belirtilen hükümlere uyulur.

Münferit olarak düzenlenen gezilerde ise vatandaşlarımızın herhangi bir mağduriyet veya facia yaşamaması için tura çıkmadan önce acentelerin TÜRSAB belgelerinin olup olmadığına, Turist Rehberi bulundurup bulundurmadıklarına dikkat etmeleri gerekmektedir. Eğer mevzuatlar yerine getirilmiyorsa itiraz ederek en doğal yasal haklarımızı kullanmalıyız.  “Belgesiz ve rehbersiz tur faaliyetlerine destek vermek, SUÇA ORTAK OLMAKTIR!” dedi.

Profesyonel Turist Rehberi kimdir, ne iş yapar? Diyen Biçer; “Bir kimsenin Tarih öğretmeni, arkeolog, Alan Kılavuzu, Sanat tarihçi olması veya yabancı dil bilmesi turlarda anlatım yapmasına yetki vermez. Bu işi yapmak için Rehberlik Ehliyetine sahip olmak gerekir.

Rehber; 6326 sayılı Turist Rehberliği Meslek kanunu gereğince Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan Rehberlik ruhsatnamesine haiz, ülkemizin tarihini, turizmini, doğasını, kültürünü ve kültürel değerlerini, coğrafyasını, mitolojisini, ananelerini anlatmaya yetkili tek kişidir ve turlarda rehber bulundurulması yasal bir zorunluluktur.

Profesyonel Turist Rehberi turun ve gezginin her şeyidir; acentecisi, doktoru, şoförü, psikoloğu, komedyeni, aşçısı, garsonu, resepsiyonisti, annesi, babası, kardeşi, arkadaşı ve her şeyden önemlisi bilgi bankasıdır. Müşteri ile acente, otel, restoran ve taşımacı arasındaki köprüdür. Turun olmazsa olmazıdır.

Yol yordam bilir, uyuyan kaptanı uyarır, tehlikeler ve risklerde alarm verir. Hangi yörede ne yenir, ne içilir, neler alınmalıdır ondan sorulur. Eğlendirir, hüzünlendirir, duygulandırır, heyecanlandırır ve gezen kütüphane gibi hizmet verir.

Kısacası; Rehber, turun suyudur. Rehbersiz tur ise susuz gezegen gibidir, hayat olmaz!

Neden TÜRSAB belgeli Seyahat Acentesi tercih edilmeli?

Seyahat acenteleri tur veya paket turu satarken mevzuat gereği aşağıda yer alan tüm şartları yerine getirmeyi taahhüt eder. Ve tur sırasında biri bile eksik olursa tüketiciye tazminat hakkı doğar.

Seyahat acentesi turlarında tur sorumlusu ya da rehberde bulunması gerekli belgeler şunlardır:

 1. a) Seyahat acentesi işletme belgesinin noter yada TÜRSAB tarafından onaylanmış sureti,
 2. b) Tura katılan müşterilerin listesi,
 3. c) TÜRSAB araç plakası ve turist taşıma aracı belgesi,
 4. d) Tur rehberinin profesyonel turist rehberi kokartı ve kimlik kartı
 5. e) Araç, seyahat acentesi tarafından kiralanmış ise sözleşme sureti
 6. f) Tur programı

Seyahat acentalarının transfer ve turlarında kullanacakları yolcu taşıma araçlarında aşağıdaki nitelikler aranır.

 1. a) Karayolu Trafik Kanunu ve ilgili mevzuat gereği sahip olması zorunlu nitelikler,
 2. b) Havalandırma, ısıtma ve soğutma tesisatı bulunması,
 3. c) Her 15 koltuk için bir adet yangın söndürme cihazı bulunması,
 4. d) Ticari olarak kayıt ve tescilli olması,
 5. e) En çok 8 yaşında olması,
 6. f) Ses tesisatı olması,
 7. g) Zorunlu mali mesuliyet ve koltuk sigortası yanı sıra her yıl belirlenecek tutarda yolcu ve seyahat acentası personelinin kazalarda zarar görmelerine karşı ferdi kaza sigortası yaptırılmış olması,
 8. h) Temiz ve bakımlı döşenmiş olması,

ı) Yatar koltuklu olması,

 1. k) Ön sıralarda emniyet kemeri bulunması.

Ancak; yolcu istiap haddi 22 kişiden az olan taşıtlarda bu maddenin (b) ve (ı) bentleri aranmaz.

Özetleyecek olursak: Araçlar; sigortalı, muayenesi yapılmış, taşımacılığa elverişli, uygun yaşta ve tüm kontrolleri yapılmış araçlardır. Sürekli turizm taşımacılığı yapan, tecrübeli şoförler bulunur. Yolları ve yol durumunu bilirler. Hızlarını ona göre ayarlarlar, zincir takarlar veya önlem alırlar. “SRC ve Psikoteknik” gibi yeterlilik belgelerine sahiptirler.

Tura çıkmadan önce tüm evraklar seyahat acentesi tarafından kontrol edilerek Rehbere teslim edilir. Böylece daha güvenli bir seyahat için gerekli olan şartlar yerine getirilmiş olur. Eğer turlar seyahat acentesi vasıtasıyla yapılsaydı, ölümler olmayacaktı ve belki de bugün bunları konuşmayacaktık.” dedi.

Biçer, vatandaşlara ve yetkililere önemli uyarılarda bulunarak sözlerine noktayı koydu.

İnsan hayatını önemseyelim, belgesiz ve rehbersiz turlara “DUR!” diyelim ve suça ortak olmayalım.

Tüm vatandaşlarımıza ve yetkililere çağrımızdır: Lütfen sağduyulu ve bilinçli davranalım, yukarıda bahsi geçen yasal prosedürleri yerine getirmeyenlere kesinlikle itibar etmeyelim. Eşimizin, dostumuzun, çocuğumuzun, annemizin, babamızın kısacası insanların hayatını önemseyelim.

Tek Çözüm: Denetleme komisyonu oluşturarak sürekli denetimler yapılmalıdır.

Her ilde Kültür ve Turizm Müdürlüğü, TUREB ve TÜRSAB temsilcileri, Rehber Odaları ve kolluk güçlerinden oluşan bir DENETLEME KOMİSYONU sürekli denetim yapılmalıdır.

Çok mu zor? Bilakis, giden “bir canı” geri getirmekten zor olamaz.

Unutmayın! Eğer bu turlar çıkış noktasında denetlenseydi, eksik evraklardan dolayı başlamayacaktı ve tüm bu can kayıplarının önüne geçilmiş olacaktı. Lütfen herkes üzerine düşeni “görevini” yapsın ve Allah (cc) bize bu acıları bir daha asla yaşatmasın” dedi.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co