Beşen’de Sıla-i rahim buluşması

Beşen’de Sıla-i rahim buluşması

ONİKİŞUBAT ilçesine bağlı Beşen köyünde geçtiğimiz Pazar günü  Sıla-i rahim buluşması programı yapıldı.

Beşen Mahalle sakinleri tarafından geleneksel olarak her yıl düzenlenen ve bu yılda geniş katılımla yapılan güne katılanlar akrabaları ile kucaklaşarak hasret giderdiler.

Kahramanmaraş Valisi Mustafa Hakan Güvençer : “ Bu ne güzel bir toplantı bu ne güzel birlik  ‘Sıla-i Rahim’ buluşması” beşen mahallemizin güzel gelengi inşallah tüm mahallelerimizde yapılır,” diyerek güzel bir konuşma yaptı.

Devlet erkanı,  Beşen  mahalle sakinleri ile şehirde yaşayan beşenliler , Onikişubat ilçesi Beşen Mahallesinde gerçekleşen toplantıda bir araya geldiler…

besen (26)

Akrabalar, dostlar ve uzaktakiler yakınları ile hasret ve özlem giderdiler.

Turizm Merkezi Ilıca’ya 3 kilometre uzaklıktaki Beşen Mahallesi, bugün bizleri en çok şikayet ettiği kopma noktasına gelinen akrabalık, komşuluk ilişkilerinin yok olup gitmesine karşın, Beşen Mahalle sakinleri, bir ilki yaparak, bu yılda  geleneği sürdürdüler, daha önce de hayata geçirdikleri ‘Sıla-i Rahim’ buluşmasında gurbettekiler ile yakın akraba ve komşularla bir araya gelerek dostluklarını, akrabalık güçlerini pekiştirdiler.

Beşen köyü Okul bahçesinde gerçekleşen etkinlik, Kur’an-ı Kerim tilavetinin okunmasıyla başladı. Takiben söz alan, aslen Beşenli Mahallesinden olan öğretmen Bestami Sefil, bu buluşmaları gelenek haline getirdiklerini, getirmeye de devam edeceklerini belirterek şunları söyledi:  “Bu mahalleden kopup gidenler var. Amacımız köyde birlik ve beraberliği sağlamak, komşuluk ilişkilerini güçlendirmek, dayanışmayı arttırmak ve köyümüzü bu tür etkinliklerle tanıtmaktır. Uzaktaki yakınlarımız var. Küskünler ve kırılanlar var. Bu birliktelik, bu şölen, onlarla yeniden kaynaşmanın, buluşmanın, dostlukları pekiştirmenin vesilesi olacaktır. Bu dönemde birlik ve beraberliğe en çok ihtiyacımız var” diye konuştu.

besen (17)

GELİN DEDİK, GELDİNİZ, SAĞ OLUN!

Yine bu yörenin insanı olan Ali Kıvrak da davete icabet ettikleri için tüm konukları selamladı, onlara teşekkür etti, birlik ve beraberliğe en çok bu dönemde ihtiyacımız olduğunu vurgu yaparak, giderek artan teröre lanet okudu, hayatını kaybeden şehitlerimize rahmet diledi. Gelin dedik, geldiniz sağ olun, teşekkürler dostlar , diye konuştu.

Arkasından söz alan Attarlar Odası Başkanı, yine bu yörenin insanı Cuma Güler, yaptığı kısa konuşmasında, bu şenliğe emeği geçenleri tebrik etti, “Bu ne güzel gün böyle, Allah tekrarını nasip etsin” dedi.

VALİ GÜVENÇER,    Günün onur konuğu Kahramanmaraş Valisi Mustafa Hakan Güvençer de, konuşmak için söz verilmesinin kendisi için sürpriz olduğunu kaydetti. Sözlerin en güzeli olan ‘Sizleri Allah’ın adıyla selamlıyorum” dedi.

besen (18)

Vali Güvençer : ‘Bu güzel havayı bizlere teneffüs ettirdiğiniz için, davetinize kıramadım, koşa koşa geldim. İyi ki sizlerin duaları var, sizlerin duası ile sesleriniz birleşsin. Ne güzel bir manzara, burada hasbihal imkanı buluyorsunuz. Dostlarınızla bir aradasınız, bu sıla-i rahim buluşması bir şenliğe, bir şöleni dönüşmeli.

Güvençer : Bu tür etkinlikler mutluluğumuzun, huzurumuzun ifadesi’ ifadesini kullandı. Arkasından da devam ederek; “Şükürler olsun. Allah’a şükür duygumuzu kaybetmeden, ellerimizi ve yüreklerimizi de birleştirip, mutluluklar içinde bir aradayız. Şükretmemiz lazım. Şenliğiniz, şöleniniz mutluluğunuz, huzurunuz olsun. Sorunlar ne olursa olsun, şükrün verdiği güçle müktesebatımıza ulaşalım” diye konuştu.

Bu anlamlı buluşmayı hazırlayanlar ve emeği teşekkür eden Vali Güvençer, gelirken şehitliği de ziyaret ettiğini, onların ruhlarına birer Fatiha gönderdiğini sözlerine ekledi.

Yaklaşık bin kişilik bir Beşenli topluluğunun katıldığı sıla-i rahim buluşmasında, öğle namazında sonra geleneksel yemekler yendi, emeği geçenlere bir kere daha dualar edildi, arkasından da köyün ileri gelen yaşlılarına çeşitli hediyeler verildi.

Sıla-i Rahim buluşmasına katılanlar arasında başta Kahramanmaraş Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Türkoğlu Belediye Başkanı Osman Okumuş, Ilıca Mahallesi Jandarma Komutanı Gazi Günay, Ilıca Belediye Eski başkanlarından Atilla (Aslan) Kaçmaz, Cuma Karalar, Remzi Demir, Attarlar Odası Başkanı Cuma Güler, Ak Parti Onikişubat ilçe başkanı yardımcısı Hikmet Can, işadamı ve Ak Parti il yönetim kurulu üyesi Ayhan Hançerkıran, Pazarcık Ak Parti ilçe başkan yardımcısı Ahmet Bozdoğan, Kertmen muhtarı Mehmet Kayan, basın mensupları, çevre mahalle ve köy muhtarları ile mahalle sakinleri katıldı.

Yemek Ustadan

Usta gazeteci Bekir Doğan , yaklaşık bin kişiye özel kavurma ve pilav yapımında elinden gelen desteği vererek kazan başında kürek salladı..

besen (23)

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co