Bertizin yolu, Yedikuyulardan geçer !..

Bertizin yolu, Yedikuyulardan geçer !..

Bertizin yolu, Yedikuyulardan geçer !..

FETÖ – Darbe girişimi, yeni darbe olacak veya olmayacak, ülke gündemini yazmaktan bizde bıktık – usandık.. bugün sizlere hayata dair bir yazı yazmak istiyorum..

Türk milleti olarak artık : 15 Temmuz darbe girişimini, işten atılan FETÖ’cuları veya operasyonları gündemimizden çıkararak, işimize bakmamız gerekiyor..

Üretim yapacağımız enerjimizi boş işlere harcıyoruz..

Devletin polisi var, askeri var İstihbaratı var, hakimi – savcısı var var, onlar kendi işini yapsın bizde vatandaş olarak artık kendi işimize bakalım..

Başkomutanımız Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan,” Dünya beşden büyük “ diyorsa bunun doğru olduğunu göstermek için bize düşen daha çok çalışmak üretmek, ülkemizi dünyadaki en zengin ülkeler arasında ilk 10 sokmakla bu sözün doğruluğu yerine gelir..

Borç alan : Emir alır, Borç veren emir veririr, Biz emir veren ülke olmamız için çok çalışarak bizden gerideki ülkelere emir vermemiz gerekir bu sebeple lider ülke olmamız gerekir .. bunun yolu da çok çalışmaktan geçiyor..

Bertizin yolu ise Yedikuyulardan geçiyor..

Atalarımız ne demiş: Çağrıldığın yere erinme ! çağırılmadığın yere görülme !

Atalarımız boşa söylememiştir diyerek, Pazar günü sabah 06 30 da  Ali Dökme dostumuzun davetine icabet ederek düştük Bertiz yollarına ..

Kısacık bir tarih bilgisi vermek istiyorum .. çok kısa !..

1980 yıllarında  Üngüt de ki Jandarma kavaslığında karşımıza bir tabela çıkardı.. Ağlayancerit- Baydemirli bu levhayı gören bilirdi ki burası Bertiz yolu.. Devlet Çağlayancerit yazar, Çağlayanceritlilerde Ç silerler ağlayancerit olarak karşımıza çıkardı..

Bir gazeteci olarak Bertiz ile o zaman müşerref olduk..

Sonra : Merhum Osman Sayın, Şeref Turhan, Aladdin Başlayıcı ile Yedikuyulardan Bertiz’e yol açılması için çok mücadele verdik çok yazı yazdı..

1984 de ANAP dan Ali Topçuoğlu Milletvekili seçilmesi ile Boyalı köyüne bir karakucak güreş sahası yapılması Aba ve Şalvar Güreşlerinin yapılması için ne mücadeleler verdik.. başardık ve çok güzel güreş festivalleri yapıldı..

Uzun yıllar emek verdiğimiz Yedikuyulardan Bertiz’e yol açılmasına, Kılalı da petrol aranması katkısı ile yolunu açtırdık.. bu basının başarısıdır..

1980- 2002 yılına kadar Asfalt yapılması mücadelesi verildi.. 30 Mart 2014 de de ise Asfalt ve yeni geniş yol açılması için verilen bir mücadele ile 2016 yılına geldik..

Belediyelerimizin çalıştığını gördük..

Başta söyledim ya : Bertizin yolu Yedikuyulardan geçer..

25 Eylül 2016 Pazar günü Büğlek Mahallesinde toplanarak Bertiz’e doğru yola çıktık.. Yedikuyulara geldiğimizde ise hava 03 dereceyi göstermeye başladı..

Sohbet sıcak olunca 3 derecelik soğuk havaya aldırmadan Bertiz’e ulaştık..

Allah var , Dulkadiroğlu Belediyesinin dağ başındaki köyden mahallelere bir evin önüne bile parke yol yaptığını, Bertiz yolunun standartını yükseltmek için Dulkadiroğlu Belediyesinin çalışmasını, Büyükşehir Belediyesinin yaptığı asfaltı gördük..

Hani derler ya : yiğidi vur öldür ama hakkını yeme diye, bizde hak yemeyelim..

Ali Dökme bey , kuşun sütünün eksik olduğu ancak keçi sütünün olduğu mükemmel bir kahvaltı sofrası hazırlamış, elinizin artığı gözüne gözüne vurduk..

Daha 5 gün önce sıcak hava varken birden bire havanın soğuması üzerine kahvaltımızı güneş’de oturarak yaptık , Bertizin soğuk suyunu içtik ancak, gazel suyu içemedik onun için 15 gün sonra yeniden gitmek gerekiyor..

Buz gibi , temiz hava, suyun havanın ve güneşin özünü alan Bertiz Kabarcık üzümü ve Mahrabaşı üzümü ise bal olmuş akıyor mübarek !..

Bölge halkının şikayeti ise : Gençlerin şehre çalışmak için göç etmelerinden dolayı kışın nüfusunun çok fazla azalması ve yazın tatilde artması ki , burada yapılacak projelerle Bertiz bölgesi halkı burada istihdam edilmelidir..

Bertiz, Üzümü, Çevizi, Kirazı, Şıra Ürünleri ile Kahramanmaraş’ın önemli bir bölgesidir.

Dulkadiroğlu Belediyemiz tarafından buraya bir bekmez yapmak üzere modern bir mahserehane yapıla bilir..

Bertiz bağcıları üzümlerini keserek , samsa sucuklarını, pekmezini burada yapa bilir..

Üniversite ve Tarım İl Müdürlüğü belediye iş birliği ile yöreye has cevizlerin çoğaltılması yapılarak bölge bağcılarına destek verile bilir..

Bertiz gençlerinin yerinde devletin verdiği desteklerle desteklenerek orada, Şıracılık, Hindi , tavuk, kurbanlık yetiştiriciliği gibi alanlara yönlendirile bilir ama bunun içinde bir ağabey bir önder gerekiyor..

Şöyle baktığımda Ak Parti içinde, yönetimde , Belediye Meclis üyelerinden çok bertizli var, iş adamı Bertizliler var, bunlar bir araya gelerek Bertiz için proje üretmeleri gerekir..

Artık konuşma dönemi bitmeli, Bertiz halkı bertiz de olduğu yerde kalkınmalıdır..

Bertizin üzümü, cevizi, kirazı, bekmezi, balı – yağı her ürünü korunmalıdır..

Bunun içinde : Bertiz den bir ağabey gerekli

Yüreği hizmet için yanan bir ağabey !..

İyi günler..

Bu yazı için bir yorum yazın

“Bertizin yolu, Yedikuyulardan geçer !..” için 3 cevap

 1. ali karap dedi ki:

  kim yitirdi ki sen bulasın YİĞİT adami !

 2. celil kekeç dedi ki:

  Bekir bey yine sessizlerin sesi olmuş. İcra başçılarına ulaşma yerine dedikodu yapmayı tercih edenlere tercümanlık yapmış. Tebrik ediyorum.
  Değer nedir bilir misiniz?
  Bertizli şehit babası oğlu için şöyle diyor:”Vallahi gözümden iki damla yaş düştü. Allah inşallah isyan saymaz, affeder”
  Türkiye Cumhuriyeti Hükümetleri böyle insanlar için Ferhat olup Ahir Dağını delse yine de hakkını ödeyemez.

 3. Muzaffer SALİH dedi ki:

  Geçmişten geleceğe çok güzel bir yazı olmuş! Ağbi bizi nerelere götürdünüz! Diyecektim…
  Babam Rahmet’li Mehmet Tarhan Salih Kahramanmaraş’ta Cumhuriyet Savcısı iken bu köy isimleri kulaklarımıza yer etmiş. O zamanlar keşif otopsi için adliyenin arabasımı var? Söylediğim 1964-1978 arası. Hadi keşif geriye kaldı, otopsi beklermi?
  Eski belediyeden aşağı Ersen taksi durağı ve daha aşağıda Jeep durakları vardı. Taksi durağı dediysem tamamı envai çeşit Chevrolet’let…Bazan aynı gün dönemezler otopsiden; kışın ise katır sırtında giderler. Katır sırtında ulaşamadıklarını, uçuruma düşen katırlar olduğunu rivayeten hatırlarım…1964 de bende iki yaşındayım.
  Adı geçen Rahmetli gazetecilerden Şeref Turan ve Osman Sayın’ı iyi hatırlıyorum. Burada Nadşre Torun ve Mustafa Zulkadiroğlu’da hatırıma geldi. Şeref Turan protokol adamı görünüşündeydi, Osman Sayın ise, çok çabalamıştır. Çok erken göçtüler bu dünyadan mekanları Cennet olsun…
  Biz üniversite mezunu olduktan sonra Saygıdeğer Ali Topçuoğlu’nun himayesiyle işimize başladık, başka arkadaşlarda aynı şekilde başladılar o zamanlar KPSS yoktu. Zaten liseyi İstanbul’da üniversiteyi Ankara’da okumuştum, arada dört ay Maraş Lisesi var. Kahramanmaraş’ı hep uzaktan takip ettik.
  İnsanın ruhu, gönlü bir yerde cismi başka bir yerde yaşarmı? Maraş sevdası öyle birşey işte
  Sonra kısmet oldu 21.Dönem Kahramanmaraş Milletvekili Danışmanı oldum, sizinde de o zaman tanıştık. Ben ziyaretinize gelmiştim. Lise sonda Rahmetli Enver Ören jeoloji dersimize geliyordu…
  O dönem Yedi Kuyular’ı görmek bize de nasip oldu ama burada Kahramanmaraş Orman İşletmesini de taktir etmek lazım. Arkadaş ne fidan dikmişler öyle cascavlak dediğin dağ cızık cızık çizilip yeşertilmiş Allah’ın izniyle, yaban hayatı canlanmış…
  Bertiz Kahramanmaraş’ın efsanesi, yaşayan kültürü, özü, sigortası!
  Biz yine gurbetteyiz. Nerede bir seyyar dondurmacı görsem sorarım, Kardeşim Bertiz’limisin…
  Marhabaşı, kabarcık üzümü yiyenlere afiyet olsun! Bir tikesini de gurbetteki Maraş’lı ve Maraş sevdalıları için atın ağzınıza.
  Şehrimize, ülkemize hizmet eden ve hizmet yolunu aydınlatanlara da selam olsun…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co