BERTİZ MASERE GÜNLERİ FESTİVALİ « Kahramanmaraş Gazetesi

SON DAKİKA

BERTİZ MASERE GÜNLERİ FESTİVALİ

Bu haber 07 Ekim 2019 - 13:49 'de eklendi ve 1.772 kez görüntülendi.

     Her ne kadar festival kelimesi bizim olmasa da  literatürümüze maalesef yerleşti.”Tanıtım Günleri ” aynı anlamı karşılar mı bilmem.

     Kahramanmaraş’ta  şehrimizin önemli   değerler hazinesini yaşatan ” Bertiz Bölgesi ”  ihmal edilecek bir  bölge değil. Fatih Sultan Mehmede kadar ünü  gitmiş bir bölgemiz.  O günün şartlarında böylesine dikkat çekmiş olan Bertiz  geldiğimiz zamanlarda üzerine ciddi olarak durulmadı.

     Benim çocukluk yıllarım Bertiz Kılağlı köyünde geçti. 1970 lere kadar  Ahır dağından  atlarlar göçerdik.  Yaklaşık dört ay oralarda kalırdık. Oraların havasını üzümünü , üzümünden elde edilen şırasını yedik.

     Masere günlerini çok canlı yaşamış biriyim. Adeta bir şenlik içinde geçerdi. Cevizler çırpılır. Atlarla taşınır. Günlerce cevizlerin kabukları soyulur. Kavlatılan cevizler  kurutulur. Kurutulduktan sonra  cevizler kırılır. Günlerce  temizlenir. Kırılmış ceviz içleri kısa bir zaman kurutulur. Daha sonra  gece gündüz  iplere düzülür, havalandırılır.  Ceviz işi bittikten sonra bağlara gidilir, üzümler zembillere kesilir. Eşeklerle  masereye getirilir. Sallara konur. Üzümün üzerine beyaz toprak konur. Sabah ezanına kadar bekletilir.  Sabah ezanı üzümler sallarda  tepelenir.Masere yakılır. Süreç öyle hızlı ilerler ki bir bakarsın  sucuklar batırılır. Şaptalar takılır.

    “Masere Günleri ” festivaline Vatsaptan davet edilince  o gece sabaha kadar uykum kaçtı.  Hep anamın Mehen deresinde yaptığı şıralar aklıma geldi. Babamı ,anamı , kardeşlerimi  ve komşuların  imece usulu  yardımları, Kılağlı köyünden gelenleri ve  büyük bir geçmişi bu festival vesilesi ile hatırladım.

     Festivalde  Karamanlı Derneği Başkanı kısa bir konuşma yaptı . Bertiz Spor Başkanı sevgili Fatih Yıldızın konuşması da etkili idi. Bertizi kısaca tanıttı.

    22 köyden meydana gelen Bertiz  kabarcık üzümünün ana vatanı.Hele cevizi dünyaca meşhur olmuş. Şimdilerde kiraz ve elmada yetiştirilmektedir.

    Üzümünden pestil,sucuk,bastık ,samsa ,pekmez , kırma  ve ravanda yapılır. Bertiz Kahramanmaraş en güvenli beldesidir. Sütçü İmam düşmana ilk kurşunu sıkınca buraya gelmiş. Bertiz köylülerince  korunmuştur. Maraş kurtuluş savaşında çok  yardım etmişler. Bir çok isimsiz kahramanlar vardır. Çok saf ve tertemiz bir havası var. O kadar da temiz ve saf insanları var.

     Çok güzel oldu. En güzel tarafı da Bertiz köylerinin kimseden destek almadan tamamen özgün bir şekilde Dernek ve Vakıf desteği ile  böyle bir festival  düzenlemeleri. Resmiyetten uzak. Siyasetten uzak. Politikacıların övünmeleri ve boy göstermeleri dışında  yapılması çok güzel. Katkıda bulunanlara teşekkür ediyorum .

    Birincisi yapılan bu Masere Günlerinin devamını diliyorum.Elinize sağlık Bertizliler.

Cevdet Alperen
Cevdet Alperenc.alperen@kahramanmarasgazetesi.com.tr