Belediyelerde projeler yarışmalı

Belediyelerde projeler yarışmalı

30 Mart 2014 Mahalli idareler seçimlerinden sonra Büyükşehir statüsü kazanan Kahramanmaraş’ta Büyükşehir, Onikişubat, Dulkadiroğlu, Türkoğlu, Çağlayancerit, Pazarcık, Andırın, Göksun, Afşin, Elbistan, Nurhak, Ekinözü Belediyesi ile il genelinde hizmetler devam edecek.

Seçimlerin üzerinden 57 gün geçti, şu ana kadar basınla bir araya gelen belediye başkanı olmadı. Haziran’ın ilk haftasında Belediye başkanları Basınla bir araya gelmeli. İlk yapacakları icra atlardan bahsetmeli.  Artık hayırlı olsun muhabbetlerini bitirmeli ve asli görevlerine dönmeliler.

Kahramanmaraş’ta yerel seçimler öncesinde büyük beklentiler oluştu. Büyükşehir olduk. Kahramanmaraş şöyle gelişecek. Şöyle projeler olacak. Kanal Maraş gelecek gibi halk büyük beklenti içerisinde. Anacak Belediyeler hala hayırlı olsun diyenlere vakit ayırıyor.  Fatih Erkoç Bey, diğer ilçe Belediye Başkanlarıyla beraber bir araya gelip ilin genel sorunlarını masaya yatırmalı ve öncelik sırasına göre acil olanlardan başlanmak kaydıyla hizmetlerden aksatılmadan çalışmalar başlamalı.

Kahramanmaraş’ın bazı yeni yapılan ana artelleri hemen çöküyor. Özellikle ana artellerden, servis yoları hızlı bir şekilde elden geçirilmeli. Özellikle doğalgaz geçen yerler elden geçirilmeli çöküntü olan yerler düzeltilmeli. Ulaşım sorunu acilen çözülmeli. Çok acil Kahramanmaraş’ı çevreleyen Büyük çevre yolları çalışmaları başlamalı. Kahramanmaraş’ta özellikle Aslanbey Mahallesi, Doğukent istikametinde gecekondular çoğalmadan buraların alt yapısı yapılmalı ve kentsel dönüşüm başlatılmalı. Çünkü Kahramanmaraş’ta arsa sıkıntısı var. Kentsel dönüşüm sadece bu bölgede değil şehrin dört bir yanında başlatılmalı. Turizmin gelişmesi için çalışmalar hızlı bir şekilde başlatılmalı.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi kontrolü eline almalı ve yapılması gerekenler planlı bir şekilde öncelik sırasına göre yapılmalı.

Diğer yandan kapanan belde belediyeleri ve Özel İdare Müdürlüğü’nden  Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesine ve diğer ilçe belediyelerine aktarılan kadrolar içerisinde bulananlar eğer belediyeye faydalı olamayacaksa, acilen faydalı olacakları kurumlara geçmeli.  Belediyelerin elini güçlendirmeliler. Zaman su gibi akıp gidiyor. Seçim gideli tam 57 gün oldu. Peki bu zamanda ne yapabildik. Koca bir (0). Bu yüzden hızlı hareket edip, bilenlerin de fikirleri alınarak çalışmalar bir an önce başlamalı.

Geçtiğimiz günlerde bazı yerleri gezdim.  Mardin’e gittim. Kızıltepe’ye kadar yollar çok güzel olmuş. Malatya tarafına gittim. Yolar yine güzel, hatta Malatya çok gelişmiş ve güzelleşmiş. Kahramanmaraş il sınırına girdiğinizde eziyet başlıyor. Örneğin Kömürler otobanından çıkıp Kahramanmaraş’a döndünüz mü köy yoluna girmiş gibisin. Takırtıdan tukurtudan kurtulamıyorsun. Çünkü yolda sıcak asfalt yok. Göksun yolu hala bitirilemedi. Dün Afşin tarafına doğru gittim. Göksun Afşin arasındaki yolun çalışmaları başlamış. Sıcak asfaltı dökülecek. Ama biz hala Türkoğlu Kömürler duble yolunun sıcak asfaltına başlayamadık. Bu ayıp bize yeter. Kahramanmaraş’ta hiç uzun bulvarlar göremezsiniz. Ama Gaziantep’e gittiğinizde bir çok uzun bulvarlar, altlı üstlü geçitler, yani çok güzel mimarı projeler, aklınıza ne gelirse var. Ama Kahramanmaraş’ta açılan yola baktığınızda bir çok yıl yılan gibi kıvrım kıvrım. Bu yol projesini hazırlayanların hiç mi içi sızlamıyor. Ben bu şehre ne yapıyorum diye. Allah aşkına 6-7 km uzunluğunda bulvarlarımız olsa kötü mü olur. Çevre illere bir bakın. Ne bulvarlar var.  Bizler adama göre yol açıyoruz. Halbu ki yola göre evler yapılmalı. Şu bizim filanın yeri bu kalsın yolu kıvırın mantığından kurtulalım.

Yazacak çok konu var zaman zaman ileteceğiz. Artık hiçbir belediye başkanı koltuğunda sabahtan akşama kadar oturmamalı. Mesai ’nin % 80’ni ni bölgelerinde geçirmeli. Eksiklikleri hılza tespit edip  hemen çalışmalara başlatmalı. Başkanlar koltuğunda oturuşa, daire başkanları, Müdürler hepsi oturur. Sadece imza atarlar giderler.

Belediyelerde bir çok işler yürümüyor. İşler aksıyor. Herkes imza atmaya korkuyor.  Bundan kurtulup sorumluluklar alarak işler hızlandırılmalı.

Erkoç, bundan önce Kahramanmaraş’ta görev yapan Belediye Başkanları ve Belediye Meclis üyeleri, ,l Genel Meclis üyeleri ile bir araya gelip, Kahramanmaraş hakkında onların fikirlerini almalı. Değerlendirmeli ve mantıklı olanlara hemen başlamalı. Daire Başkanları koltuklarında oturup kalmamalı. Komple bir ayağa kalkıp silkelenmeli.  Bismillah deyip yapılacak işlere hız verilmeli.

Bu günlük bu kadar yeter diyorum ve Belediye Başkanlarının, Genel Sekreter Vekili’ nin ve Daire Başkanları’nın bir silkelenip kendilerine gelmeleri ve hızlı bir şekilde çalışmalara başlamaları gerekiyor. Hepsine buradan başarılar diliyorum. Allah rızası için önümüzdeki 5 yılda herkes Kahramanmaraş’ın gelişmesi, güzelleşmesi, modern bir şehir olması için elinden geleni göstermeli diyorum.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co