Bekir Doğan Belediye Meclis Üyesi adayı

Bekir Doğan Belediye Meclis Üyesi adayı

Bekir Doğan kimdir ?

Kahramanmaraş’ın duayen gazetecisi Bekir Doğan , Kahramanmaraş Büyükşehir için Belediye Meclisi üyesi  aday adayı oldu.

Kahramanmaraş’ın Ekinözü ilçesinden Belediye Meclis üyesi ve aynı zaman da da Büyükşehir Belediye Meclis üyesi için resmi müracatını yapan Bekir Doğan ağabeyimiz şehrimize güzel hizmetler yapacaktır.

BEKİR DOĞAN

KİM !

25 Mart 1960 yılında Kahramanmaraş’ın Ekinözü İlçesi Türkmenler köyünde doğdu… , İlkokulu İzmir Necati Bey / Kahramanmaraş Fatih  İlkokulunda, ,ortaokulu 9 Eylül Orta okulunda ve Elbistan Ortaokulunda okudu. Daha sonra Açık Öğretim Lisesi bitiren Doğan, öğrenim durumuna halan 19 Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesinde bir öğrenci olarak Yüksek okulda devam etmektedir.

Vatani görevini, temel acemi eğitimini Denizli 22. Piyade Tugayı Makinalı Tüfek Taburu, Çavuş talimgah 2. bölükde yaptı.Yemin töreninden sonra Ankara Kara Harp Okulu Destek Kıtaları Komutanlığı Özel Gösteri ve Tabrikat bölüğünde yazıcı olarak seçildi ve  vatani görevimi  Kara Harp Okulunda Takdir ve Teşekkür alarak tamamladım.

Bekir Doğan 1978 yılında İzmir’de  çeşitli gazete ve derği Ajanslarda gazetecilik görevine foto muhabiri olarak başladı.

1982 yılında Türkiye Gazetesi Kahramanmaraş Muhabiri olarak çalışmaya başlayan  Doğan, Kahramanmaraş’ın sesini duyurmak için Türkiye Gazetesi Kahramanmaraş bürosu olarak arkadaşları ile birlikde

12 sayı Türkiye Gazetesi Kahramanmaraş İlavesi,Güneydoğu İlavesi ,Müstakil Güneydoğu gazetesi ve Orta Anadolu İlaveleri çıkararak Kahramanmaraş Basın’ına Kahramanmaraş’ın basın’da yer almasına büyük katkıda bulundu.

Türkiye Gazetesinin vermiş olduğu Rehber Ansikopedisi  ve Evliyalar Ansikopedilerine Kahramanmaraş bölümü ve resimlerini çekerek 1 Milyon’un üzerinde baskı yapan bu eserlerde Kahramanmaraş’ın en güzel şekilde yer almasını sağladı.

Milli Kahraman Sütçü İmam’ın kaybolan mezarının bir türbe yapılması için 1982 yılında Çınarlı Camii bahçesindeki kaybolan mezarını sütçü İmam’ın oğlu Mehmet Türkkorur’a yerini gösterterek resimlerini çekti. Selvili Camiinden Kılınan Cenaze Namazından sonra Çınarlı Camiine defin edilmesinin yazı dizisini yazarak o dönemin Sıkıyönetim komutanı Yusuf Hazenedaroğlu tarafından bugünkü türbenin yapılmasında büyük emeği geçti.

Kahramanmaraş’ta yayınlanan günlük Memleket Gazetesi, Maraşın sesi,aylık haftalık çıkan Gazetelerde  ve Dergilerde Memleket Meselelerini KÖŞE TAŞI başlığı altında yıllarca yazarak Kahramanmaraş ‘a basın yolu ile hizmet verdi.

1983-1986-1991 yıllarında Türkiye Gazetesi Hizmet içi Eğitim semineri ve Gazetecilik eğitim kurslarına katılarak kursu başarı ile bitirerek belgelerini Alan Bekir Doğan İhlas Haber Ajansının kurulması ile  1994 yılında İHA ya geçerek gazetecilik görevine  2098 sayılı kanuna tabi olarak 212  göre burada devam etti.

1993 yılında Kahramanmaraş’ın ilk defa  Kamera kursu alan  Muhabiri olarak İstanbul’da TGRT eğitim daire başkanı  Bekir Rüştü Atalay Hoca’dan Kamera çekme ve Haber Kemaramanlığı kurslarına katılarak kursu birinci olarak bitirdi.

TGRT de yayınlanan bölgesel reklam filmleri çekimi Kahramanmaraş ve ilçeleri, Adıyaman, Hatay, Kayseri Kırşehir, Nevşehir olmak üzere bölge illerinde 2 bin 500’ün üzerindeki reklam film’ine kameraman olarak imza atarken,  45 dakikalık Kahramanmaraş Dondurma Belgeseri film’ininde yapımcısı oldu.

TGRT ve diger kanallarda yayınlanan Buram Buram Anadolu belgeserinin Kahramanmaraş bölümünün hazırlanmasına da büyük katkıda bulunan Doğan bugüne kadar, Mahalli Tv ve Radyolarda canlı yayınlanan açık oturum proğramlarıda yapan  ve Bugün İhlas Haber Ajansı Kahramanmaraş Muhabiri olan  arkadaşımız gazeteci Bekir Doğan, meslekde bugüne kadar bir çok başarıya imza atarak bunu aldığı ödül ve plaketlerle pekiştirdi.Yurt içinde Yurt dışında bir çok görevlerde bulunarak ödüller aldı.

ALDIĞI ÖDÜLLER

1990 Yılında  Kahramanmaraş Karakucak Güreş Festivali Haberlerini tam sayfa Türkiye Gazetesi’de yayınlantması ve Türk Güreşine verdiği hizmetlerden dolayı Güreş İhtisas Kulübü tarafından yılın başarılı Gazetecilik ödülünü aldı.

1991 yılında Kahramanmaraş 13. Karakucak Güreş Festivali de hem Gazeteci hamde yürütme kurulunda görev alarak Güreş başarı ödülü ve  Plaketini aldı..

1991 yılında Kahramanmaraş Belediye Başkanı Ali Sezal’dan “Kahramanmaraş Şehrinin basın yolu ile tanıtılması gösterdiği gayretten dolayı  Kahramanmaraş Belediyesi şükran plaketini aldı.

1992 yılında Bertiz Kısa Şalvar Karakucak Güreşlerini Türkiye’ye tanıtmasından dolayı Bertiz Boyalı Köyü Kışa Şalvar Karakucak Güreşleri Şeref plaketi.

1992 yılında TÜRPA Bültenin açmış olduğu ve Türkiye genelinde 337 kişinin katıldığı kısa metrajlı tanıtım Film Seneryo yarışmasında EN  İYİ SENARYO Türkiye 2. liği ödülü

1992 yılında 14. Kahramanmaraş Karakucak Güreş Festivali hizmet Ödülü,

12 Şubat 1993 yılında Kahramanmaraş Gazeteciler Cemiyeti “Türkiye Gazetesi’de Kahramanmaraş İl Sayfası yaptırmasından dolayı, laik gördüğü ödülünü Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’den aldı.

1994 yılında 4. Bertiz Kısa Şalvar Karakucak Güreşlerini TGRT ve Türkiye Gazetesi ile diger yayın organlarında yayınlatmasından dolayı İHA ya tevci edilen ödül aldı.

1995 yılında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörlüğünün  Basın hizmet ödülünü KSÜ tanıtımı ve çalışmalarını tarafsız olarak kamoyuna duyurmasından dolayı KSÜ rektörlüğünün  basın dalında ortaya koydugu ödülü aldı.

16 Ekim 1994 yılında Kahramanmaraş Güreş Ağası Ali Topcuoğlu’unun Kahramanmaraş Güreş’ine hizmet edenlere verdiği üstün başarı ödülü

13 Eylül 1997 günü ise çiftte ödül olarak, 11. Afşin Karagöz Köyü Fasülye Festivali tanıtım ödülü, Kahramanmaraş Amatör spor’a verdiği hizmetlerden dolayı Amatör spor ödüllerini aldı.

1997 yılında 10. yılını dolduran Tarihi Uzunoluk Dergisi’nin basında Kahramanmaraş’ı tanıdan 3 gazeteci’den biri olarak İHA adına Bekir Doğan, Sabah Gazetesinden Sırrıberk Aslan ve  Dünya Gazetesinden Mustafa Şirin ‘e verilen özel ödülü Fikri Şahin’den aldı.

1998 yılında Bertiz Baydemirli Belediyesinin düzenlediği etkinlikler çerçevesinde dönemin Milli Eğitim Bakanı Mehmet Sağlam’ın elinden Baydamirli Belediyesi teşekkür plaketinini aldı.

1998 DE YILIN “EN”LERİ- Kahramanmaraş’ta yayınlanan Gümcel Dergisinin 1998 yılında, Kahramanmaraş’ta Medya’dan Sanayicisine, iş adamından idarecisine kadar geniş bir yelpazede 1998’de yılın “en”leri yarışmasında İhlas Haber Ajansı Muhabiri Bekir Doğan  “1998 yılında Bölge Haberleri Dalında “Yılın en Başarılı Gazetecisi” seçilerek ödülünü DSİ 20 Bölge müdürlüğünde düzenlenen törenle aldı.

31 Ekim 1999  günü Kahramanmaraş 21. Karakucak Güreş Festivalinde Ataspor’umuz Karakucak Güreşlerine verdiği hizmetlerden dolayı ve Yürütme komitesi üyesi olarak Kahramanmaraş Güreş İhtisas Kulüp’ü tarafından şükran plaketi verildi.

12 Nisan 2001 günü Kahramanmaraş Gazeteciler Cemiyeti tarafından Yimpaş Otel Orinet solunda düzenlenen gecede ” 2000 yılının en başarılı Gazetecisi” olarak Kahramanmaraş Gazeteciler Cemiyeti Özel ödülü ile ödüllendirdi.

TEK-DER Teknik Elamanlar Derneği Kahramanmaraş Şubesi tarafından 5 Temmuz 2002 tarihinde yaklaşık 600 kişilik davetlinin katılması ile  Yimpaş Otel Orinet Salonunda düzenlenen 3. Kardeşlik ve Dayanışma Gecesinde “Kahramanmaraş Haberlerini Ulusal Gazete ve Tv kanallarına taşımasından dolayı ” Ulusal Habercilik özel onur ödülünü aldı.

1992 yılında Türki Cumhuriyetleri ve Dağıstan’daki Güreş turnuvasınada katılan bu bölge’de gezi ve incelemelerde bulunarak 35 günlük gezi sonrasında Türkiye’ye döndüğünde Rusya notları olarak dizi yazısını Türkiye Gazetesi, Tarihi Uzunoluk Dergisinde yayınladı.

2098 sayılı kanunun 212 maddesi uyarınca basın sigortalı olarak 1990 yılından bu yana çalışmaya devam ederken, T.C. Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünün 22 .06.2001 tarihinde 09212 nolu sarı basın kartını alarak Kahramanmaraş’ta Ulusal Gazete, Tv muhabirleri içinde ilk sarı basın kartını alan Muhabir olma ünvanınıda almış oldu.

İhlas Haber Ajansı Kahramanmaraş Muhabiri Bekir Doğan, Nisan 2003 de İHA dan emekli olarak ayrılarak bir süre Yorum Gazetesi haber müdürlüğü yaptı.

Daha sonra ARDEM – Gazetecilik Matbaacılık Yayıncılık A.Ş. kurarak Akdeniz Gazetesi imtihaz sahibliğini 5 ay yaptıktan sonra   Doğan,” 8 Mart 2004 de geçirdiği trafik kazası ile uzun süre sıkıntılı bir dönem geçirdi ise de daha sonra Niyazi Kara ile  Kahramanmaraş Gazetesini kurarak hayata yeniden başladı.

Gazetesini Marka tescili yaptıran ve Kahramanmaraş’ta ilk markotlu ve marka gazete olan Kahramanmaraş Gazetesi bugün 5. yılını doldurarak yayın hayatına devam ediyor.

Kahramanmaraş Gazetesi olarak bir çok ödülde alan gazete ve ekibi yeniliklere imza atarak yoluna devam etmektedir.

bunun yanında bir çok mesleki kurs,ödül ve alan bir Gazeteci olarak gece gündüz demeden çalışmalarına devam etmekdedir.

Gazeteciliğinin yanında : 2000 yılından beri Turizm sektöründe de çalışmalarına devam eden Bekir Doğan, Rusya ve Türki Cumhuriyetleri, Arap Ülkeleri ve AB ülkelerine çeşitli tarihlerde gezi ve inceleme turları yaparak yeni dünya düzenini inceleme imkanı buldu.

Kahramanmaraş Gazetesi

Kahramanmaraş Dergisi

Kahramanmaraş Eğitim Gazetesi

www.kahramanmarasgazetesi.com.tr adresleri üzerinden internet gazeteciliği ve yayıncılığı yapmaktadır.

Gazeteci Bekir Doğan yayınlanmış eserleri

1/ Türkmenler 1. Ve 2. Baskı 2000-2011

2/ Osman Sayın 1. Ve 2. Baskı 2011-2012

3/ Türkoğlu    2009

Evli ve  3 kız , iki erkek, 5 Çocuk Babasıdır.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co