Bayramlarımızın Önemi ve Güzellikleri

Bayramlarımızın Önemi ve Güzellikleri

Hazret-i Allah mübarek Kurban Bayramı günlerine tekrar bizi kavuşturdu. Kendisine sonsuz hamd-ü senalar olsun.
Peygamberimiz Sallallahu Aleyhi ve Sellem Efendimiz:
“Hiçbir kul Kurban günü, Allah katında kan akıtmaktan daha sevimli bir iş yapmaz. Zira kesilen hayvan, kıyamet günü boynuzları ile kıllarıyla, tırnaklarıyla gelecektir. Hayvanın kanı yere düşmezden önce Allah katında yüce bir mertebeye ulaşır. Öyle ise onu gönül hoşluğu ile ifâ ediniz.” buyurmaktadırlar.
İnsanlar bayramları ailelerinin ve yakınlarının yanında geçirmeyi arzularlar. Çünkü bayram vesilesiyle daha çok dostları bir arada görme imkanı elde ediyoruz. Ayrıca bayram günlerinin verdiği sevinci iman kardeşliğinin kazandırdığı duygularla yaşamak ayrı bir renk katıyor bayramlarımıza.
Kurban, İslam dinin en önemli unsurlarından bir tanesidir. Kurban Bayramı, Müslümanlar tarafından Hicri Takvime göre Zilhicce ayının onuncu gününden itibaren dört gün boyunca kutlanan bir dini bayramdır. Kurban, kelime anlamı itibariyle de Allah’a yaklaşmak demektir. Dolayısıyla Allah’a yaklaşmak amacıyla insanın en çok sevdiği malını, Rabbinin rızası için hediye etmesi demektir.
Müslümanların iki dini bayramından biri olan Kurban Bayramı dini ve insani birçok anlam yüklüdür.
Her şeyden önce Müslümanlara göre bayram diğer milletlerde olduğu gibi salt dünyevi bir şenlik veya keyfi bir kutlama değil, belli formlarda kutlanması gereken ve ifa edilmesi zorunlu olan birtakım yükümlülüklerle dolu davranışlar bütünüdür. Kurban ibadetinin en fazla hatırlatması gereken davranış ve derslerden biri bu ibadetin Müslümanlara Hz. İbrahim’in Allah’a mutlak itaat adına ciğer paresi konumunda olan oğlunu kurban etme davranışını hatırlatmasıdır ki bu tür hatırlatmalar Müslümanları ayakta tutan toplumsal hafızayı canlı tutma veya tazeleme işlevini görmektedir.
Bilindiği üzere ekonomik durumu müsait olan Müslümanlar, Ramazan Bayramı’nda zekâtla, Kurban Bayramı’nda da kurban keserek ihtiyaç sahibi çevrelerine ikramlarda bulunurlar, sosyal dayanışma ve yardımlaşma örnekleri vererek, bayramın mutluluğunu hep birlikte yaşamamızı sağlarlar. Kurban kesen, Allah’a yaklaşmış ve O’nun hoşnutluğunu kazanmış olur. Kurban, aynı zamanda bir sosyal yardımlaşma ve dayanışma örneğidir.
Demek oluyor ki, Efendimiz’in her bayramda yerine getirmeye önem verdiği kurban sünnetini bizler hafife alamayız, hatta imkânı müsait olanlar tek kurbanla yetinmeyip Efendimiz gibi iki veya daha fazla kurban keserek çevremize yardım köprüleri kurup, kucaklaşma örnekleri vermeyi, kurbanın birini aile içinde keserlerse diğerlerini ihtiyaç içinde bulunan yerlere hibe edilmelidir. Toplumda muhtaçların arttığı dönemde kurban etinin çoğunun hatta tamamının dağıtılması uygun olur.
Hz. Peygamber, kurban etinin üçe taksim edilip, bir bölümünün kurban kesmeyen yoksullara dağıtılmasını, bir bölümünün akraba, tanıdık ve komşularla paylaşılmasını, birinin de evde bırakılmasını tavsiye etmiştir.
Anlaşılan odur ki, bu bayramda kurban vesilesiyle her tarafa gönül köprüleri kurulur, saygı sevgiler tazelenir, kardeşlik ve komşuluk münasebetlerimiz yeniden canlılık kazanır. Kurbanı böyle dostlarıyla kucaklaşma vesilesi yapanlar, gayesine en uygun şekilde değerlendirmiş, bayramın mutluluğunu paylaşmamıza yardımcı olmuş olurlar.
Kurban sadece kendi nefsimiz için et ziyafeti değil, çevremizin de sıkıntılarına çare olma fırsatıdır. Bu sebeple imkânı müsait olan yolcular, seferde de olsalar sıkıntılı devrelerde kurbanlarını ihmal etmeyip kesmeli, yarım elma gönül alma, kabilinden de olsa bulundukları yerlerde çevreleriyle sıcak bir gönül köprüsü kurmalı, himmet ve hizmet örnekleri vermeyi tercih etmelidirler.
Her ibadetin kendine has şartları ve kuralları olduğu gibi kurban ibadetinin de kendine özgü birtakım şartları ve olmazsa olmazları vardır. Kurban edilen hayvanın dince belirtilen yaşa ulaşmış olması, kusur ve hastalıklardan beri olması, semiz olması, zamanında ve usulüne göre kesilmiş olması, kendisine eziyet edilmemesi, çevrenin kirletilmemesi, ev halkının Kurban etinden mahrum edilmemesi, adanmış bir kurban ise bütünüyle fakirlere bagışlanması, kurban etinin muhtaç olanlara dağıtılmasıdır.
Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz:
“Kurban gününü bayram olarak kutlamakla emrolundum, onu bu ümmet için Allah bayram kılmıştır.” buyurmuşlardır.
Müslümanların bayramını tebrik eder Kurban Bayramın hepimiz için hayırlara vesile olmasını Yüce Mevla’dan dilerim. Saygılarımla.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co