Bayram, Ramazan Bayramı !

Bayram, Ramazan Bayramı !

Bayram, Ramazan Bayramı !

Bugün Bayram sevincini yaşayanlar var ! yaşayamayanlar var, yaşamak istemeyenler var.. birde dünyamızı yemek içmek den ibaret olduğunu sananlar var..

Doğdu- Büyüdü-Yaşlandı- Öldü !.. acaba öldü mü ?.. yoksa geberip gitti mi ?

Mübarek geceleri, Bayramları , Bayram gibi yaşaya bildi mi ? mesele burada..

Cezaevinde haksız yere iftiraya uğrayarak yatanlar var ki , aileleri ve kendileri mübarek ramazan bayramının sevincini yaşayamıyorlar..

Ramazan bayramını tatil olarak gören: Deniz ve Kaplıcalara giderek tatil yapan, hısım ve akraba ile ilişkisini keserek bayram sevincini yaşamak istemeyenler var..

Onlar için: Oruç, Namaz , Bayram yok, sadece yemek ve içmek var !..

Bir de Allah inancı olmayan, adı bizden soyadı bizden, görünüşü bizden olup ta kalbi başkaları ile olanlar var ki onlar Bayram sevincini yaşayamıyorlar..

Ramazan Bayramı – Fıttır Bayramı

Sabah namazına gitmek yiğitlik ister, Bayram namazına gitmek ise kabadayılık ister, birde yiğit ve kabadayı olamayanlar var.. evde yatanlar.. tatilde keyif çatanlar..!

Kadir Gecesi hoca efendi anlatıyor: “ Ameller, pazartesi ve perşembe günleri Allahü teâlâya arz olunur. Allahü teâlâ da, kendisine şirk koşmayan herkesi affeder. Ancak bu mağfiretten, birbirine kin tutan iki kişi istifade edemez. Allahü teâlâ, “O iki kişi barışıncaya kadar amellerini bana getirmeyin” buyurur. Ki , işte bugün tam zamanı Ramazan Bayramı dargın ve küsleri barıştırmak komşulara düşmektedir..

11 ayın sultanı gittiği için değil, Sağ ve Sağlıklı olarak oruç tuttuğumuz, iftar sofrasına oturduğumuz, beş vakit namaz ve Teravih namazı kıldığımız için sevinmeliyiz..

Ramazan gittiği için değil, günahlarımızın af olduğu için, büyük sevap ve nimete kavuştuğumuz için bayram yapıyoruz. Bunun için sevinmeliyiz..

Hadis-i şerifte buyuruldu ki:

Bayram sabahı Müslümanlar, namaz için camilerde toplanınca Allahü teâlâ meleklere, “İşini yapıp ikmal edenin karşılığı nedir?” diye sorar. Melekler de, “Ücretini almaktır” derler. Allahü teâlâ da, “Siz şahit olun ki, Ramazandaki oruçların ve namazların karşılığı olarak, kullarıma kendi rızamı ve mağfiretimi verdim. Ey kullarım, bugün benden isteyin, izzet ve celâlim hakkı için istediklerinizi veririm” buyurur. [Beyheki]

Peygamber efendimiz, Ramazan ayının son günü Allahü teâlâ, oruç tutanları affeder buyurunca, Eshab-ı kiram, “ Ya Resulallah, o gün Kadir gecesi mi? “ diye sual etti. Onlara, “Bilmez misiniz ki, iş yapana, işi bitirince ücreti verilir “ buyurdu. (Beyheki)

Ramazan Bayramı: Bayram olması için neyin bayramını yaptığımızı bilmemiz gerekir.. Oruç tutup, namazımızı kılıp, Allah şükür ettikse , Allah bize bayram da ücretimizi ödeyecek demektir.. Buda bizim bayramımızdır..

Bunları bilen Müslüman nasıl sevinmez ve bayram etmez? Bayram günleri sevinmek, neşelenmek gerekir. Hazret-i Ebu Bekir, kızı Âişe validemizin evine gidince, bayram sevincini görmüştü.. Bayramda sevinmek çocukları sevindirmek çok büyük sevap..

Bayram geceleri

Dürr-ül muhtar kitabının itikâf bahsinde şöyle deniyor:

Bil ki, geceler günlere tâbidir. Bundan, yalnız Arefe gecesiyle Kurban bayramı geceleri müstesnadır. İnsanlara kolaylık olmak için, bu geceler, geçen gündüzlerine tâbidir.          Bayramda yiyip içmek

Bayram günü yemek içmek: Burada sevab olan, yiyip içmek değil, oruç tutmayarak  Allahü tealanın emrine uymaktır. Bayram günü oruç tutmak haram olduğu için, oruç tutmamanın, yani dinin emrine uymanın, nafile oruçtan daha kıymetli olduğu bildiriliyor. Evinize gelenlere bir çörek soğuk hoşaf çok da güzel olur..

Ramazan Bayramını , sakın ha şeker veya çörek bayramı diye isim takmayınız, bu bayram fıtır bayramı ve Ramazan Bayramıdır..

Bayram ziyaretleri

Bayram ziyaretleri önemli: Fâsık olan, günah işlememize sebep olacak akrabayı ziyaret lazım değildir. Fakat salih olan akrabayı ziyaret gerekir. Salih arkadaşları ziyaret de çok sevaptır. Ziyaret, yalnız Allah rızası için olmalıdır.

Allah rızası için müslümanı ziyaret etmek çok sevaptır. Âlimi, fakiri ve salih akrabayı ziyaret daha çok sevaptır. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:

Âlimi ziyaret eden, beni ziyaret etmiş gibi sevap alır. [Taberani]

Salih akrabayı hiç olmazsa, haftada veya ayda bir ziyaret etmeli, kırk günü geçirmemelidir! Uzak ülkede ise mektupla, telefonla gönlünü almalı, dargın ise barışmalıdır.

Gelin bu bayramı bir bayram gibi yaşayalım: Önce sabah namazı ve Bayram Namazına giderek camiileri dolduralım..

Sonra ev halkı ile bayramlaştıktan sonra, komşularımızı ziyaret edelim, sonra büyüklerden başlayarak akraba ziyareti yapalım.. varsa çevrenizde islam alimlerini ziyaret edelim..

Mübarek Ramazan Bayramı geldiğini yaşayarak  his ettirelim..

Bayramınız bayram olsun dostlar

İyi bayramlar..

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co