Bayram öncesi esnafın yüzü güldü

Bayram öncesi esnafın yüzü güldü

Kurban Bayramı öncesinde gazete olarak esnafın nabzını tuttuk, özellikle konfeksiyoncular, ayakkabıcılar satışlardan memnun görünürken, okulların açılması da kitap ve kırtasiye ürünü satıcılarının yüzünü güldürmüş…

Kahramanmaraş orta hal çarşısı esnaflarından Murat Merk(konfeksiyoncu), bir haftadır, satışların iyiye gittiğini, ülkemizdeki istikrarın esnafa yansıdığını söyledi.

Merk şunları söyledi; “ Bayram öncesi biz küçük esnaf olarak hazırlıklarımızı yapmıştık. Ancak seçimlerin ardından gelecek bir istikrarı bekliyorduk. Çok şükür seçimler tamamlandı, bu da istikrar ve büyümeyi beraberinde getirdi. Bu durum biz küçük esnaflara da rahatladı. Yaklaşık bir haftadan beri satışlarımız yükseldi. Konfeksiyon fiyatlar oldukça uygun, bir aile 500 TL harcadığında tüm ailenin bayram ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Tabi kurban fiyatları buna dahil değil, 500 TL’de küçük baş hayvan alsa, bin liraya bayramı atlatıyor. Biz küçük esnaf olarak şu anda halimizden memnunuz” dedi.

Bu arada Orta Hal civarındaki sebze ve meyve satıcılarındaki haraketlilikte gözlerden kaçmıyor, vatandaşlar ülkemizde sonbahar mevsimi gelmesine rağmen fiyatların çok iyi olduğunu, vatandaşın bol bol sebze ve meyve alabildiğini belirterek, bayram dolayısı ile köylerden insanların gelerek satışları olumlu etkilediğini belirttiler.

DSCF5594

“KÜÇÜKBAŞLAR 600-900 LİRA ARASINDA OLACAK”

Vatandaşlar, yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle hayvancılık sektörü hakkında da değerlendirmelerde bulunan satıcılar, Türkiye’deki hayvan sayısının bayram için yeterli olduğunu söyledi.

Kurbanlık fiyatlarında geçen seneye göre yüzde 10-15 arasında bir fiyat farkı yaşanacağını kaydeden Kahramanmaraşlı satıcılar, bunun enflasyon çizgisinde makul bir oran olduğunu dile getirdi.

Halkımız, bu yıl küçükbaş kurbanlık fiyatlarının 600-900 lira, büyükbaşların ise 3 bin ile 9 bin lira arasında olacağını ifade ederken, Kurbanlık konusunda vatandaşlara önerilerde bulunan kasaplar da, “Kurbanlık alırken kulak küpesine dikkat etmek gerekiyor. Vatandaşlarımız 2 yaşından daha küçük hayvan almasın şeklinde konuştular.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co