BAŞKANLIK SİSTEMİ TARTIŞMALARI

BAŞKANLIK SİSTEMİ TARTIŞMALARI

Milletvekili genel seçimleri yaklaştıkça; sıkça tartışılmaya başlanan başkanlık sistemi nedir, ne değildir? Başkanlık sisteminin parlamenter sistemden farkı nedir? Başkanlık sistemi tartışmaları, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın gündeme getirmesi ile birlikte; sadece bugün mü yapılmaktadır? Yoksa bu tartışmalar,  geçmiş liderler tarafından da yapılmış mıdır? Değerli okuyucularım; bir dizi yazı serisiyle bütün bunları değerlendirmeye çalışalım diye düşünüyorum.

Başkanlık sistemi nedir? Başkanlık sistemi, hükümet başkanının aynı zamanda devlet başkanı olduğu, yürütme organının yasama organından bağımsız olduğu cumhuriyete dayalı bir hükümet şeklidir. Peki, başkanlık sistemi bazılarının iddia ettiği gibi diktatörlük müdür? Hayır, diktatörlük değildir. Çünkü başkanlık sisteminde başkanın görev ve yetkileri kanunla belirlenmiş olup; yasama ve yargı organlarının demokratik denetimine tabidir.

Bugün dünyamızda hangi ülkeler başkanlık sistemi ile yönetilmektedir? Bu ülkeler; Amerika Birleşik Devletleri, Arjantin, Afganistan, Brezilya, Endonezya, Güney Kore, Meksika ve Türkî Cumhuriyetleridir. Yarı başkanlık sistemini uygulayan ülkeler ise; Fransa, Cezayir, Mısır, Portekiz Rusya Federasyonu ve Ukranya’dır. Buradan açıkça anlaşılacağı gibi; dünyadaki belli- başlı ülkeler, başkanlık ve yarı başkanlık sistemi ile yönetilmektedir.

Parlamenter sistemde aktif olan hükümet ve onun başbakanıdır. Başkan ya da cumhurbaşkanın görevi semboliktir ve yaptığı icraatından sorumlu değildir. Parlamenter sistemin beşiği İngiltere’dir. İngiltere’de bu sistem, toplumun geleneklerine dayandırılarak; oluşturulmuş ve kurumsallaşmıştır. Kraliçe semboliktir ve ülkeyi başbakan yönetmektedir. Parlamenter sistemde bir kişi hem yürütmede hem de yasamada görev yapabilir. Parlamenter sistemle yönetilen ülkeler ise; Finlandiye, Japonya, Irak, İngiltere, Pakistan, Somali ve Türkiye’dir.

 

 

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co