BASINA SANSÜR 

BASINA SANSÜR 

Gazeteci  Bekir Doğan  “BASINA SANSÜR”  adlı  kitabını Kahramanmaraş  Gazetesine  vardığımda bana imzaladı.  Masamda , okumaya devam ettiğim  yarım kalan kitaplarım vardı  onları bitirdikten sonra okurum diye kararlaştırdım.  Ancak pazar günü Bekir Doğanın kitabına bir göz gezdirmek için elime aldım. ” Sevgili Dostlar ” diye başlayan yazıyı  okudum.  Bırakamadım   önsözü okudum derken  kitabın tamamını bitirdim. Gazeteci Bekir Doğanın akıcı bir üslübü var.  Daha öncesi yazılarından biliyorum.

Kitap hem Kahramanmaraşşın yakın tarihini gözler önüne sermesi bakımından önemli. Hem de  1980 öncesi ve sonrası dönemlerde ülkemizde dönen dolapların bilinmesi açısından önemlidir.

Kendisininde yazılarında ifade ettiği gibi zamanında yayınlanması yasaklanan bir çok haberler bugün gülünç  hale gelmiş. Sıkyönetim  ve ihtilalcilerin ülkeyi  nasıl idare ettiklerinin işaretlerini alıyoruz kitaptan.

İlginç bulduğum bir çok kunu var.  Örneğin bir çoklarının inanmadığı bir konu var. CHP döneminde camilerin kapatıldığı ve satıldığı şahitler tarafından  anlatılıyor. Sadece Kahramanmaraş ta 37 cami ve külliyesi satılmış. Kuranı Kerimler taş ocaklarında yakılmış. Bunlar zamanında yazılamıyordu. Basına sansür vardı. Bunları yazmanın cazası idam idi.

Kahrmanmaraşta şapka giymeyenlerin idam edilmesini  kısa bir süre önce yazamazdınız. Bugün rahatlıkla yazılabiliyor.  Ama daha dün denecek kadar kısa zamanda yani 2010 da yazamazdınız. Cezası büyüktü.

Yargısız infazlar,mahkeme kararı olmadan insanları aylarca nazarette tutmalar ,cazalandırmalar hep basına konan sansür yüzünden gün yüzüne çıkmıyordu.

Derin devletin, bütün  Türkiyede olduğu gibi ,Kahramanmaraşta da uzantılarına şahit oluyoruz  kitap da. Kayıp silahların kimler tarafından kullanıldığını anlıyoruz.  PKK ya hizmet eden  subayları görüyoruz.

Şehrimizin  tanımış simalarından Zekeriya Bağrıaçık 1938 deki bir hatırasını birinci elden dinliyoruz , ki içler acısı. Kuranı Kerimi  yerlere atarak tepelediklerini okuyoruz .

Bir çok siyasetçilerin  yapmak istediklerini söylemeleri ve basına  bunu açıklayamadıklarını dinliyoruz  Bekir Doğandan.

Bu hatıralardan  beni çok gülümseten bir hatırada oldu.  Okuyucularıma bunu anlatmak isterdim ama Kitabın bizzat okunmasını istediğim için  anlatmıyorum.  Konu Orman _İş  sendikasında geçiyor.  Okunmasını tavsiye  ederim.

Bekir doğan kendi hinterlantında  şahit olduğu olayları yazarak önce bir insanlık vazifesini yapmış,sonrada gazetecilik görevini ifa etmiştir.

Bizimde yaşadığımız bire bir, bir çok olaylar var. Türkiye bir cendere altın da idi. O yıllar da , kimin eli kimin cebinde bilinmiyordu.  Derin güçler Türkiyeyi ihtilale sürüklemek için olmadık oyunlara baş vurdu. İşkenceler,faili mechuller yaşandı.  Çok kötü yıllara şahit olduk. Kimbilir kimler hangi hatıralarla ölüp gidecek veya  ölmüştür.  Bence  bunları yazmakta fayda var.

Yazımı tamamlarken Gazeteci Sayın Bekir Doğan kardeşime bir daha teşekkür ediyorum . Tebrik ediyorum.

Not :Bekir Doğanın  ” BASINA SANSÜR ” Kitabını Kahramanmaraş gazetesinden ücret karşılığı temin etmek mümkündür.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co