BASINA SANSÜR VE BEKİR DOĞAN’IN 5.KİTABI ÜZERİNE

BASINA SANSÜR VE BEKİR DOĞAN’IN 5.KİTABI ÜZERİNE

Gazeteci ve Yazar Bekir Doğan’ın Basına Sansür isimli kitabı okuyucuları ile buluştu. Kitabın yüzde ellisini ilk iki günde okudum. Kapağında kendi resmi var, iki el ile gözleri, bir el ile de ağzı kapatılmış portesinin yanında ‘göremiyorum, konuşamıyorum ve yazamıyorum” kelimeleri yer alıyor. Bununla geçmişte, gördüğü, duyduğu haber ve hadiseleri yazamadığı zamanlar bulunduğunu ifade etmek istemiş.

Kitap isminin üst kısmında ise İlim adamları konuştu, basın yazamadı… Diyerek, bir gazetecinin her gördüğünü yazamadığını yani sansürün fiilin var olduğunu anlatıyor.

Kitabın arka kapağında çok ilginç, Aksu Nehri başta olmak üzere çevre kirliliğine dikkat çekilmiş. Kitap 240 sayfadan oluşuyor. Okuduğum kadarı ile ifade edeyim, kitabı elime aldığımda doğrusu bütününü okumayı düşünmemiştim. Çünkü elimde 5 farklı kitap var, Sansür’e yer kalmamıştı. Ancak, şimdilik diğer kitapları bir tarafa bırakıp, bu kitabı bitirmeye karar verdim. Çünkü içerik bizden, basının gerçeklerini anlatıyor.

Ali Sezal’dan tutun, Germenik’a(Kayıp Kent’in)kazılarına varana kadar hiç duyulmamış bilgiler yer alıyor.  Özetle tam bir gazetecilik anıları ile dolu bir kitap. Çoğu zaman gülüyor, bazen düşünüyor, bazen de hayret ediyorsunuz. Böylece yerel basının zorluklarını da görme imkanı buluyorsunuz…

Bekir Doğan önsözde diyor ki, Bugün varız,  yarın yokuz! Ölmeden önce, geçmişte yaşadığımız, sadece bizim gördüğümüz ilginç bilgiler bizimle gitmesin istedik.

Hormonlu yiyecekler, genleri ile oynanan sebzeler, Kansere sebep olan ürünler, insan sağlığı hiçe sayılan yiyecekler ve içecekler, hastane kapılarına düşen insanlarımız ve buna sahip çıkmayan devletimiz. Sansüre takılan yazılar…

Önce para, insan sağlığı hiç önemli değil, para için kirletilen çevre, çevre kirliliğinden hasta olan insanlarımız, doğruları yazamayan, reklama dayalı basın, doğruları söyleyeni de dokuz köyden kovan bizleriz. Doğru söylemeyen basın ve ekonomik sansür!

Sözün özü hepsi bu kitabın içinde… Arkamızda holdingler yok, güçlü yayın evi yok, bu kitabı az ve sınırlı sayıda bastırabildim…” diyor.

Sansürün dünü ve bugününü hatta yarınını bu kitapta görmeniz mümkün. Bekir Doğan’ı tebrik etmek gerekiyor. Yeni kitaplarını bekliyoruz.

MÜSLÜMANLAR KENDİNİ YENİDEN GÖZDEN GEÇİRMELİ

Filistin’de akan gözyaşları, insanlık dışı zulüm tarih boyunca kaç defa yaşandı bilmiyorum ama çocuklar ve kadınlara yönelik vahşet her halde yoktur. Öyle ki, vicdan sahibi Yahudiler bile ayaklanmaya başladı.

Acaba diyorum, susan batı gerçekten medeni mi?

Müslümanlar gerçekten Müslüman’ca mı bir duruş sergiliyor?

Yoksa Müslümanların duası kabul mü olmuyor?

Daha önemlisi İsrail ile tokat mı yiyoruz?

Bu soruların her biri bir münazara konusu, ancak ben şunu görüyorum ki, fiili dua olmadan, el açmayla insanlığa yapılan bir zulmü durdurmamız mümkün değil.

Müslümanlar artık, Kuran’ı anlamak, yaşamak zorunda! Müslümanlar bilgi toplumu olmak zorunda! Müslümanlar gerçek medeniyeti, yeryüzüne göstermek zorunda!

Şimdi gerçek soruyu soruyorum, acaba biz ne kadar Müslüman’ız?

Yalan, iftira, gıybet, sahtekârlık, uyuşturucu kullanımı, obezite, şeker hastalığı ne ararsınız bizde var.  Hastanelerimiz ve hapishanelerimiz dolu, bu durumda Müslümanlığımız yeniden masaya yatırılmalı. Onlarca Müslüman ülke bir araya gelip, İsrail’i durduramıyor.

Tabi bunu yazarken, İsrail’in ekonomik gücünü biliyorum, IMF, Dünya Bankası, Ulusal Basın Yayın organları üzerindeki etkilerini, batının merkez bankaları üzerindeki güçlerinin farkındayız. Ama biz zalimin zulmü ve gücü karşısında ne yapıyoruz! Fiili dua olmadan olmaz diyorum.

Müslümanlar yeniden kendine çeki düzen vermesi gerek, her fert kendini hesaba çekmeli. Rabbimizin emrettiği gibi dosdoğru yaşamalıyız.

Bu duygularla hepinize saygı ve hürmetlerimi bildiririm.

Kalın sağlıcakla.

 

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co