Basın Danışmanlığı

Basın Danışmanlığı

Zaman zaman ben gündeme getirim, zaman zaman gazeteci dostlar yazar..

Kahramanmaraş’ta ne sanayicimizde, ne yatırımcımızda , ne iş adamımızda, ne Siyasilerimizde  basın danışmanlığı diye bir kavram yoktur.. Bir basın danışmanı tutalım demezler..!

Basın danışmanı olmayanlarda maalesef yanlış yatırımlar yapıyorlar..

Sevgili Mehmet Taş, her fırsatta söyler : Her kurum bir gazeteci ile anlaşsa basın danışmanlığı hizmeti alsa çok doğru iş yapmış olur ,” diye..

Kahramanmaraş’ın bir değil 3-5 adet en az 250 yataklı 4-5 yıldızlı otel’e ihtiyacı var , yani turizme hitap eden otel ihtiyacı var.. bu bir gerçek..Bir dostumuz şehir merkezine butik otel yapmış harcadığı paraya üzüldüm, işin doğrusu ..

Ar-Ge yapsa basın danışmanı tutsa, nasıl bir yatırım yapayım dese doğru kararı verecektir. Ama ben yaptım doğru oldu mantığını güdüyoruz..  ondan sonra da bağra bildiğimiz kadar bağırıyoruz..! iş yok diye..

Bir siyasi partimizin belediye başkan adayı bir kitapçık hazırlamış, içindeki bilgilere baktım , çok eski en az 10-20 yıllık bilgiler ve güncel değil..

Baskıya baktım, emeğe baktım işin doğrusu harcanan o paralara yazık olmuş, oysa o kitapçığın maliyetini yüzde 2’sinin bir gazeteci arkadaşımıza verse basın danışmanlığı bilgisi satın alsa o kitapçık çok doğru çıkardı.. göz doldururdu..

Her hangi bir gazeteci arkadaşımız o kitabı okusa içindeki bilgilerin çok eski olduğunu hemen görür ve düzeltirdi..

AK Partiden, CHP ve MHP den ve diğer partilerden  Kahramanmaraş ‘taki tüm belediyeler için Belediye Başkan adayı olacak arkadaşlarımız bir gazeteci ile anlaşarak basın danışmanlığı hizmeti almaları halinde , hem böyle hatalara düşmezler, hem de onların günlük faaliyetleri haber olarak gazetelere , internet sitelerine girer ki doğru olan da bu olur..

Kahramanmaraş’ta görev yapan ulusal ve yerel basın mensupları , her aday için ayrı ayrı çok güzel basın danışmanlığı yapabilirler..

Bir adayın seçim harcaması için hazırladığı bütçeye baktım : Araç yakıtları, yemek, afiş, el ilanı, broşür , kitap Reklam gideri , olmak üzere her türlü gideri için bütçe koymuş ama Basın danışmanı için bir bütçesi yok..

Basın danışmanlığı diye bir düşüncesi de yok..

Basın toplantısı yaparım basın gelir yazar mantığı var..

Oysa tüm adayların bir gazeteci arkadaşımızla anlaşarak basın danışmanı olarak ondan, haberlerin servisi, ilan reklamların gazete – radyo, İnternet haber sitelerine dağıtımı, haberlerin yayınlanıp yayınlanmadığını takibi ve basın hizmeti satın alması gerekir..

Kahramanmaraş’ta görev yapan tüm gazeteci arkadaşlarımız , yakın oldukları bir partiye veya adayı ile basın danışmanlığı konusunda mutlaka iş birliği yapması gerekir ki : Teklifin de adaydan gelmesi gerekir..

Hiçbir gazeteci arkadaşımız gidip, beni basın danışmanı olarak tut diyemez, böyle bir şey söz konusu olamaz, aday kendine yakın gördüğü güvendiği adayı basın danışmanı olarak tutması ile haber akışı daha sağlıklı olacaktır..

Sözüm Ak Partiden, CHP ve MHP başta olmak üzere tüm partilerin belediye başkan adaylarına, mutlaka kendinize bir basın danışmanı tutun, basın gücünü arkanıza alınız..

Siz bir gazeteci ile birlikte çalışmanız tüm gazetecilerle birlikte çalışmanız demektir..

Bugün Ak Parti Dulkadiroğlu Belediye Başkan adayı Necati Okay’ın saat 09 00 da basın toplantısı var, aynı saatte Orman Caddesi üzerinde Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Fatih Mehmet Erkoç’un ziyaretleri var ikisi bir biri ile çakıştı..

Yarın Onikişubat ilçesi çıkacak, Ak Parti , MHP ve CHP 3’er adayı olacak üç aday dan 9 aday aynı anda etkinlik yaptığı zaman gazeteciler hangisine yetişe bilecek mümkün değil bir gazetenin bir veya iki muhabiri var..

Kahramanmaraş’ın ilçe belediye başkan adaylarınında toplantı ve etkinliklerini düşündüğümüz zaman bir çok aday gazeteci yüzü bile göremeyecek.. Bu sebeple Büyükşehir Kahramanmaraş’ın adayları acilen kendilerine birer basın danışmanı tutmak zorunda..

İyi günler.
05 Aralık 2013

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co