Başımıza gelen bela kendimizdendir

Başımıza gelen bela kendimizdendir

Türkiye’nin ve Dünya’nın gündeminde Mısır ve Suriye başta olmak üzere İslam coğrafyasında akan kan ve gözyaşı var.

Özellikle kimyasal silahlar öldürülen çocuklar ve kadınlardan sonra vicdan sahibi kamuoyu seslerini yükseltmeye başladı ama bunu fırsat bilen densizler,  Allah’ın(cc) bu duruma neden müdahele etmediğini sorgulamaya başladı. Hâşâ, bu densizler ‘ Üç yaşındaki çocuklar öldürülürken, Allah olayı görmesine rağmen neden müdahele etmiyor?” gibi soruları yönetmeye başladılar.

ARAP BAHARI, ARAP KIŞINA MI DÖNDÜ?

Öncelikle Arap Baharı diye isimlendirilen bu olayı bir açıklığı kavuşturalım. İlimize yerleşen Suriyeli kardeşlerimizden birisi ile Berber Ali Usta’nın işyerinde sohbet ediyoruz. Başınıza gelen ve sonunda kan ve gözyaşı ile devam eden savaşın hikmeti ne ola? Diye sorduğum Suriyeli bir öğretmen bakın ne anlatıyor.

İslam dünyası Fas, Tunus, Cezayir, Mısır bütün bu ülkeler birinci dünya savaşı sonrasında emperyalistler tarafından sömürülmeye başlandı ve devam ediyordu. Sonra Türkiye’den çıkan güçlü o sese kulak veren İslam Dünyasında kıpırdanmalar başladı, bunlar emperyalist ülkelere karşı başkaldırıylı, biz kendi kendimizi yönete bilirizin silkinişleriydi. İsrail, ABD ve batılı bazı ülkeler İslam Dünyasının bu uyanışı sonrası sömürü  düzenlerinin biteceğini gördükleri için, bizi birbirimize kırdırdılar. Son olarak Mısır’da seçilmiş Cumhurbaşkanına karşı oyunlarını devam ettirdiler….

Soruma devam ettim peki ama, ‘Allah(cc) müslümanları niye korumuyor?’  Sorusunu  yönettiğimizde ise, ‘ Başımıza gelen sıkıntıların temel sebebi bizleriz, çünkü Rabbimiz başınıza bir bela gelirse kendinizden bilin, iyilik gelirse benden bilin’ diyor.

Biz İslam Dünyası olarak Kur’an-i bir hayat yaşamadık, engeller oldu, biz nefsimizi uyduk neyse, kardeşliğimizi tesis edemedik, cahalette kavgamızı veremedik, iktisat nedir bilmedik, üretim diyemedik, sivileşemedik, sermaye birleşimine gidemedik, sorun uzun… Şimdi ise kendimizi sorguluyoruz, halklar kendi liderlerini sorguluyor. Bundan sonra karanlık bitecek, nur doğacak, birilerinin söylediği gibi Arap baharı, kış olmayacak. Allah nurunu tamamlayacaktır” dedi.

HAK GELİR, BATIL ZAİL OLUR

Gelelim baştaki sorunun cevabına, yani Allah neden çocukların ölümüne müdahele etmiyor sorusunun yanıtına. Aslında Suriyeli kardeşimiz bu sorunun cevabını verdi ama ben biraz daha geniş perspektiften konuyu aktarayım.

Tarih boyunca Nemrut, Firavun gibi zalimler bugünkü zalimler gibi kan ve gözyaşı akıtmışlar. Sonra Hz. Musa ve İbrahim(as) gibi peygamberleri vasıtası ile gereken yardımlar müslümanlara aktarılmıştır.

Önce şunu bir sorgulayalım, ABD hırıstiyan bir ülke, İsrail ise Yahudi. Bu zulmü alkışlayan diğer milletlerde semavi dinlere mensuplar. Öyle değil mi? Bu kitap ehli milletler dinlerinde sabit olsalar, yani dinleri bozulmamış olsa, bizler gibi mazlumun yanında yer almaları gerekirdi.  Yani bizimde peygamber olarak iman ettiğimiz Hz. İsa ve MusaR(as) şimdi dünyaya gelse, Efendimiz(sav) gibi Suriye ve Mısır olaylarına Kuran’i gözle bakacak, kan dökenlere karşı duracaklardı.  Bu birinci mesele…

İkinci mesele de şu, Allah(cc) biz müslümanlara peygamberin sünnetini ve Kur’anı göndererek yolumuzu ve çizgimizi belirlemiş, biz müslümanlar ise Kur’an mesajları anlamak, yorumlamak, yaşamak yerine nefsimizin esiri olmuşuz. Elbette Allah, çocukların ve kadınların ölümünden rahatsızlık duymaktadır.  Dinimiz, bir mümini haksız yere öldüren tüm insanlığı öldürmüş gibi olur diyor. Burada sorgulanması gereken bizlerin duruşudur. Herkes üzerine düşeni yaparken, elli yıllık, yüz yıllık planlar yaparken biz hala birbirimizle uğraşıyoruz. Allah’ın kitabını üç kuruşu satıyoruz. Yoldan çıkan biziz, sorgulanması gereken biziz! Şunu söylemek istiyorum, hak gelir, batıl zail olur. Zalimler istemese de Allah nurunu tamamlayacaktır. Şimdi bir Musa bir İsa, bir İbrahim(as) yok. Ama onların bize bıraktığı emanetler var. Yani Kur’an var. Kuran’a sımsıkı sarıldığımızda kan ve gözyaşı bitecektir.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co