Barzani’nin bağımsızlık sevdası elinde patladı

Barzani’nin bağımsızlık sevdası elinde patladı

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Lideri Barzani 25 Eylülde yaptığı referandum elinde patladı.

Türkiye başta olmak üzere bazı ülkelerinde meşru görmediği referandumu ısrarla yapma gayretinde olan Barzani neyine güveniyordu bunu anlamak ta mümkün değildi. Güvendiği, görünüşte karşı olan, özünde Barzani taraftarı olan ABD Barzani’yi kullanıyor. Barzani de bu hava ile Irak hükümeti, Türkiye ve karşı gelen ülkeleri, çapına bakmadan kafa tutarcasına yapacağım diyerek inatla meşru olmayan referandumu yaptı. Yapmasının en büyük destekçisi ABD’dir. Eğer ki ABD Barzani’ ye destek olmayacağını samimi bir şekilde duyursa Barzani cesaret edemezdi.

ABD Barzani’ ye ajanları ile destek vererek referandum hakkında geniş bilgilendirme dahi yaptı. Bu yardımlar Barzani’yi cesaretlendirdi. Pentagon’ un Birleşik Irak tarafındayız, referanduma karşıyız açıklamalarına paralel olarak referandum sonrası Peşmerge ile ilişkilerimizi daha da güçlendireceğiz demesi Barzani’yi daha da cesaretlendiriyor. Pentagon’ un açıklamaları baştan sona çelişkilerle dolu değil mi?

Barzani Referandumu yaptı da ne oldu? Rahat yüzü görmedi. Irak Hükümetinin sıkıştırması, Türkiye’nin bir gece ansızın gelebiliriz ihtarları yerini buldu. Türkiye’nin eski Türkiye olmadığını Dünya biliyor, Barzani mi anlamayacak? Anladı ama biraz geç anladı, anlayınca da koltuğundan oldu.

Ankara defalarca uyardı. Barzani “ Çocukluk hayalim” diyerek inat etti. Demek ki çocukluğunu yaşayamamış… Barzani’nin bağımsızlıkta ki ısrarı ve inadı sonunu getirdi. Hayalleri suya düştü.

Hesaplar yanlış olunca Barzani rezil oldu. Kuzey Irak özerk Yönetimi de ağır yaralandı. Halkın güveni zedelendi. Kuzey Irak küresel güçlerin gündeminden hiç düşmedi. Küresel güçler için kuzey Irak cephesi önemli bu cephe Türkiye’yi kuşatma cephesi olarak görülüyor. ABD Türkiye’yi kuşatmak için her türlü oyunu oynuyor dikkatli olmalıyız. Bütün gayeleri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı saf dışı bırakarak, Erdoğan ’sız bir Türkiye hayali kuruyorlar. Küresel güçler Türkiye üzerinde bu kadar plan yaparken bir birliğimizi muhafaza edemezsek bedelini ağır öderiz.

Her zaman olduğu gibi Türkiye bu duruma sessiz kalmamış, kararlı bir duruş sergilemiştir. Bunun yanı sıra Devlet Bahçeli’nin “En az beş bin ülkücü, Türkmenlerin yaşadığı Türk bölgelerinde varlık, birlik, dirlik mücadelesine katılmak için hazır beklemektedir.  Türkmenler sahipsiz değildir. Etnik soy kırıma, yalnızlığa, vatansızlığa asla terkedilmeyecektir.” haykırışı yerinde bir haykırıştır.

ABD ve Avrupa can çekişiyor Ortadoğu’da ki istikrar Türkiye’nin istikrarıdır. Bu bölgelerin istikrarı Türkiye’ ye bağlıdır. Ortadoğu’da Türkiye’yi saf dışı bırakmak isteyenler bilsinler ki Türkiye olmadan Ortadoğu da istikrar olmaz.

Muhabbetlerimle…

 

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co