Balkonda gördüğüm rüya !…

Balkonda gördüğüm rüya !…

Balkonda görülen rüya!

Sıcak mı, sıcakyandım, KMTSO iftarında suyun birini içerken ikinciyi açarak hazırladım, içtiğim sular sebebi ile kan ter içinde eve vardım…

Hanım bu ne hal hacı bey! Çabuk üzerini çıkar, balkon serin oraya yat, Dinlen talimatını verdi… Bizde el mahkûm Peki Hacı Hanım diyerek söylenenleri hafiften yaptım…(sıkıysa yapma işime son verirse sizde bu yazıları okuyamazsınız!)

İçerde yatayım, balkonda şimdi rüya görüm!Dedimse de dinletemedik.

Üzerimi değiştim, bir boy abdesti aldım, sonra serin serin balkonda, yün döşeğin üzerine uzandım.Yönümü kıbleye döndüm, sağ elim sağ yanağımın altında bildiğim duaları okuyarak bu âlemden bir anda çok gerilere gittim.

İçim geçmiş,  ben rüya âlemine dalmışım gidiyorum. Sevgi dolu yeşillikli bir dünya!

Büyük komutan, Osmanlı Padişahı dedemiz, Yavuz Sultan Selim han Maraş’tan geçip Sina çöllerine doğru yol alıyor, bir ara attan inerek yayan yürümeye başlar. Tüm ordu attan iner yayan yürür…

Lala hasan paşa: Hünkârım siz attan indiniz diye tüm ordu attan indi, böyle devam ederse zayiat vereceğiz, At’abinseniz de asker de binse!

Yavuz Sultan Selim han: Hasan Paşa!Sen ne diyorsun?Kâinatın efendisi Sevgili Peygamberimiz (SAV) efendimiz önümüzde yürürken biz nasıl ata bineriz!

Sina çöllerini geçer gittiği yere medeniyet götürür, insanlık götürür, Sevgi götürür…

Tabi: Maraş tarhanası ve Çöreğin hatırıda bu seferde unutulmaz!

Ordunun temel gıda maddesidir.

Dönüşte: Maraş’ta bir süre konaklar, gördüklerinden duyduklarından pek memnun olmaz.Üzülür kalbi buruk, bu güzel şehir bunu hak etmiyor der ve ilk olarak Klavuzlu’daki tarihi taş köprüyü yaptırdıktan sonra şehre bir de imar palanı çizdirmek için: haritacılara görev verir.

Yavuz Sultan Selim Han: Böyle şehir olmaz önce şehrin etrafını bir çevre yolu ile daire içine alalım.Ulaşımı çevre yoluna kaydıralım.

Haritacılar, Mimarlar Kahramanmaraş için çok güzel bir proje çizerler.Bir hafta sonra devletli Padişahımıza arz ederler!

Birinci Projesi: Ahir dağındaki göllere Ceyhan (Menzelet) den su basarak gölleri sürekli doluluğunu sağlamak ve etrafına ise yazlık evlerin yapılması projesi. Parası milletten sadece Maraş Şehri emininin öncülüğünde yapılacak, bunu sever…

Dumlupınar Mahallesinden Karamanlı Kavşağına bir çift tünel vurulması projesi yapılır… Büyükşehri emine gelmek isteyenler yarım dakika da tünelden geçerek gelirler…

Maraş halkını su ile tanıştırmak için: Aksu köprüsünden Avşar’a kadar olan bölgenin ıslah edilmesi, Suyun sürekli göl halinde kalması için kademe yapılması ve her iki tarafa sahil yolu ve lokanta, kafeterya – çay bahçesi, parkların yapılması projesi. Şehre gelecek yabancılar için Salih üzerinde büyük hanlar ve Kervan Saraylar (oteller) yapılması için arsa üretimi.

Su üzerinde kayıkla gezme. Yelkenlilerle tür.

Şehri Maraş’ın hemen imarı elden geçirile: Çürük evler yıkılarak depreme dayanıklı yeşillikler içinde önünden kanallar geçen gölleri olan evler yapıla emrini veren Yavuz Sultan Selim Han, şehrin imarının çok önemli olduğunu ,” etrafındaki umumi erkâna anlatıyor.

Şehirdeki mimarlara da çok büyük ölçüde kızan Padişahımız: Yeni yapılacak sitelerin kapısı, bir han kapsı, bir saray kapısı, bir enikli kapı ile yapılmalı, bir kale kapısı ile yapılmadıTarih yeni yerleşim yerlerinde yaşar halde tutulmalıdır.

Padişahımız: Sahil yolu üzerinde: Şehir deki tüm Maraş konaklarını bire bir kopyası olan tarihi dokuya uygun evler istiyorum, bunu da projelendiriniz.Tarihi Maraş Sokağı kurmalıyız.BusokaktaMaraş yaşamalı.

Padişahımız: Köprüler, köprülü kavşaklar, Sultan korulukları, devri âlem parkları, şehrin tamamında boya ve badanası olmayan ev kalmaması emrini verdi.

Evini dış cephesini boyasını yapmayan boyası eskiyen ya da hiç boyanmamış olan evlere 5 altın ceza yazılmasını istiyor…

Şehrin atık suları ile elektrik üretimi için projelerin yapılması – Yap işlet devret modeli ile ihaleye çıkarılmasını özel sektöründe çalışmasını buyuran padişahımız şehri Maraş için güzel şeyler düşünüyor…

Lala Hasan Paşa: Hünkârım bu projeler ne zaman yapılacak?

Padişah: Biz projelerini yapalım, İstanbul Fetheden komutan Fatih gibi bir de Maraş Fatih’i çıkar günün birinde bunların hepsini yapar önemli olan projeler” buyurdu.

Bunlar yüzeysel birçok konuda daha emir buyuran padişahımız Yavuz Sultan Selim Han Maraş’tan Bursa’ya doğru yol alırken, Askerleri de bağdan kestikleri bir salkım üzümün yerine bir kese altın bağlamışlardı. Küçük notla “ Helallik diliyoruz, bizi af edin”

Şu askere bak, bu komutana bak! Padişah böyle olur, Asker böyle olur!

Hacı efendi! Hacı Efendi! Kalk yerine sözleri ile rüyamın içine ettilerse de yerimden kalktım balkon demirlerinden tutarak: “ Hırsız var, belediyelerde hırsız var” diye bağırarak ben içeri giderken saat 02 00 olmuştu!

Padişahımız Yavuz Sultan Selime bir Fatihaokuyarak, iki bardak sahur suyu içerek yeniden rüya âlemine doğru yol aldım.

Bu defa da rüyamda hırsız, belediye meclis üyeleri, hırsız yöneticileri gördüm kâbus gibiydi o bölümü hatırlamak istemiyorum. onlar rüyamda kalsın!.. Onları Allah’ın adaletine bırakıyorum.

İyi günler.

 

Bu yazı için bir yorum yazın

“Balkonda gördüğüm rüya !…” için bir cevap

  1. İbrahim İNAL dedi ki:

    Bekir bey; ne güzel bir rüya Rabbim hayırlara tebdil eylesin.Hanımefendi uyandırmasa Sultanımız Elbistan’ ada uğrar mıydı diye düşündüm. Çok reklam yapma o balkonda yatmak için sıraya girecekler.Muhabbetle…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co