Balcıoğlu; “Çiftçilere ve yeni girişimcilere yön veriyor”

Balcıoğlu; “Çiftçilere ve yeni girişimcilere yön veriyor”

Kahramanmaraş’ın tanınmış esnaflarından Çabasan Tekstil  Boya A.Ş’ nin sahibi  ve TSO Meclis  Başkan Vekili Şahin Balcıoğlu Tekstil’in yanısıra, çeşitliliğe gitti. Tekstil, Kumaş Boyama, Mobilya ürünleri Nar ekşisi, Elma’ san sonra şimdide Göksun Ortatepe Mevkiinde   42 dönümlük arazi üzerinde çift ürün yetiştirmeye başadı.

balcı (1)

Tekstil sektörünün önemli isimlerinden, şehrimizde,  son senelerde yatırım çeşitliliğine adını yazdıran  başarılı,  girişimci ve örnek insan Şahin Balcıoğlu, 32 dönüm arazi üzerinde kiraz ve çilk bahçesi  yaparak bir tarlada 2 ürün içinde kenarlarında da böğürtlen yetirştirerk 32 ürün birden  alacak.  Bahçede ayrıcaKovanlardan balda alacak olan Balcı Kahramanmaraş’ta yetiştirilen elmaların model elma olmaktan çıktığını belirtti.

balcı (4)

Kahramanmaraş’a 16 tonluk soğuk hava deposu da kuran Balcıoğlu şöyle konuştu; “Öncelikle buraya gelen arkadaşlara hoş geldiniz diyorum. Ben dünyanın her yerine gittim. Kanada, Dubai, Almanya ve Gondonya’ya gittim, tarlaları gezdim. Her tarafı gezdim. Ama baktım ki herkes meyveyi tüketiyor ama bizim ürettiğimiz modeldeki meyve dünyanın hiçbir yerinde tüketilmiyor. Bizim en iyi elmamız nerede yetişiyor? Çardakta yetişiyor. Ama artık Çardak’ın elmasını kimse yemiyor. Bunun ispatı için bir örnek verecek olursak, Migros’a gittiğinizde bakın yeşil elma var 6 liradan, kapış kapış satılıyor. Ama bizim elmayı alan kimse yok. Dolayısıyla insanlar farklı lezzetler arıyorlar. Daha kolay yiyebileceği, daha kolay sindirebileceği yiyecekler arıyorlar. Mesela 300 kuruşluk elma alsam bunu iki katına satsam benim sadece masraflarıma yeter. 1 milyonluk bir elma alsam bunu iki katına satsam belki burdan üç beş kuruş kazanırım kazanırım. Ama 2 milyonluk elma yetiştirse insanlar çok daha iyi olur ama baktım ki şu eylem yanlış. Neden yanlış adamın geçimi bu, bir ağacı vardır ordan üç beş kuruş kazanıyordur. Onu kesipte onun yerine fidan alsa büyüp meyve vermesi 5 yıl sürer. Bu adam 5 yıl ne yiyip ne içecek?” dedi.

balcı (5)

Balcıoğlu, Bahçeyi öz kaynağımla kurdum. Buraya niçin kurd nuz derseniz. Bu bölgedki çiftçilerin bu bahçeyi gelip görmesini bir tarlada kaç ürün aldığımızı ve nasaıl kaliteli ürünler yetitirip yüksek kazançlar elde edildiğini görmelerini ve bölgedeki çiftçilerin kalkınmasını istedim. Burada ki çiftçilerin daha hızlı büymesini istedim.  Herkesin faha girişimci olmasını buradaki örneklerle daha iyi gelmelerini istedim. Bu bahçemizde kiraz, çilek, Böğürtlen ve bal üretimi olacak. Siz gazeteci arkadaşlarım ce buraya gelecek misafirler herkes buraya gelip bahçeyi gösterebilir. Hatta ailenizle gelip hem bahçeyi gezip hemde pikniğimizi yapabilirsiniz” dedi.

Balcıoğlu; “Göksun Kaymakamı z  Sayın Ali Hamza Pehlivan, Belediye Başkanı mız Sayın, Hüseyin Coşkun Aydın ve Tarım ilçe Müdürü müz SayınAhmet Mesut Kıraç, bahçemizi gezdiler ve çok memnun olduklarını bölge halkı için önemki olduğunu ilçeye daha çok katkı olacağını söylediler” dedi.

Siğer yandan bizlerde Şahin Balcı’ya yapmış olduğu çalışmalardan dolayı teşekkür ediyoruz. Kahramanmaraş’ın sadece Tekstile bağımlı kalmasının önüne de geçmiş oluyor.

balcı (6)

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co