Bakan Mahir Ünal’a

Bakan Mahir Ünal’a

Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal beyin şu :” Şehir Dersi” projesini çok tuttum , beni heyecanlandırıyor ! her gün kendisine dua ediyorum..

Bugün Türkiye de 81 ilde doğan insanımız 20 yaşına geliyor veya 40-50 yaşıyor kendi doğduğu şehrin tarihini, kültürünü, örf ve ananesini bilemiyor.. Kendi şehrinde yaşıyor kendi şehrine yabancı- kendi ülkesine yabancı, üzgünüm ama  bizi bu hale getirdiler..

Sayın Bakanımız Mahir Ünal, Milli Eğitim Bakanlığı ile yapacağı anlaşma ile illerin o ilde yaşayan çocuklara öğretilmesi için Şehir Dersi  koydurması ki çok önemli, ölünceye kadar dua alacağı bir derstir..

Kahramanmaraş Onikişubat İlçe Belediye Başkanlığımız yeni mahallelere tarihimizle ilgili isimler verdi.. bunların başında gelen ise :

20 Ocak günü başlayıp 12 Şubat 1920 günü son bulan 22 günlük bir mücadele günü.. Şanlı tarihi anlatan 22 Gün kitabı, ki : “ ya var olacaksın ya da yok..” böyle önemli bir günü yaşatmak için 22 gün “Yirmiikigün Mahallesi “ ismini koydu.. tarihimizi bilmeyen kişiler :” Ya 22 gün diye mahalle mi olur ? demeye başladılar..

22 gün kitabını okusalar.. 20 Ocak 12 Şubat 1920 tarihleri arasında yaşanan olayları bilseler, şunu derlerdi:” Çok güzel bir isim” onun için şehir dersinin önemi burada açık ve net ortaya çıkmaktadır.. Bakanımıza Teşekkür ediyorum..

Kahramanmaraş bugüne kadar en önemli kazanımını Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal ile oldu.. bu bakanlığın kıymetini bilmemiz gerekiyor..

TRT yayını devam eden Ertuğrul Diriliş dizisine : Kahramanmaraş’ın kurtuluş dizisi de eklenmelidir..

Dünya da tek istiklal Madalyalı Şehir Kahramanmaraş

Asker ve yabancı destek gücü olmadan: Kendi kendini kurtaran tek şehir de Kahramanmaraş..

22 gün diye Maraş kurtuluşunu anlatan kitap var, Onikişubat ilçe belediyemiz Yirmiikigün Mahallesi kurdu..buradan yola çıkarak 22 gün dizisi çekile bilir..

Dizinin adı: 22 gün ola bilir.. Kendi Kendini Kurtaran Şehir olabilir.. İstiklal Madalyasına giden yol olabilir.. Bir halkın direnişi olabilir.. Kurtuluşun Kahramanları  olabilir..

Sütçü İmam, Aslanbey, Rıdvan Hoca, Mehmet Ali Kısakürek, Dr. Mustafa, Mıllış Nuri, Senem Ayşe, Abdullah Çavuş ve daha yüzlerce Kahraman!

TBMM Gazi Mustafa Kemal’in imzası ile Kahramanmaraş’a İstiklal Madalyası ve Kahraman’lık unvanını boşa vermemiştir..

Maraşlı top yekün Kahraman’dır..

Asker ve Silahlı Güç gelmeden kendi kendini kurtaran: Maraş şehri kurtuluş savaşının önderi mimarı olmuş, Türk halkının direnç kazanmasına sebep olmuştur..

Böyle tarihi öneme sahip olan ilimizin: niye bir dizi filmi çekilmesin ?

Kültür ve Turizm Bakanımız Mahir Ünal, Bakanlık olarak TRT ile anlaşma yaparak Kahramanmaraş’ın Kurtuluş Dizisini çektirmelidir..

Bu dizi ki en az 50 bölüm veya 100 bölüm olarak planlanmalı.. Kurtuluş Tarihi ve Kurtuluş Savaşındaki Kahramanları tek tek anlatmalıdır..

Teknoloji kullanılarak verilecek tarihi efeklerle bu dizi dünya televizyonlarında gösterime girmelidir..

Filmin alt yapısı için: Belediyelerimiz el ele vererek bir Maraş sokağı inşa etmeli, film orada çekilmeli, daha sonra ise o film seti bir müze olarak Turizme açılmalıdır..

TÜRSAB ‘a bağlı Turizm şirketleri Kahramanmaraş’a dizinin çekildiği mekanı görmek için tur yapılması sağlanmalıdır.. Örnek mi :ABD ”Dallas dizisinin çekildiği yer bugün para basıyor”

Örnek mi : Asmalı Konak  Nefşehir , Karagül – Halfeti yeter mi ?  yüzlerce örnek yazıla bilir..

Maraş mimarisinin eşsiz örnekleri ile yapılacak olan bir tarihi sokak da bu dizinin çekimine imkan verilmesi – çetelerin milli kıyafetlerle sokaklara çıkması halkımızın kültürüne çok önemli şeyler katacaktır..

Şehir dersine ise: Öz kaynak oluşacaktır..

Maraşlı gençler bu diziyi izlediklerinde şehir dersinden yüz üzerinden yüz almalıdır..

Fırsat bir düşer yiğit bin yaşar: Sayın Bakanım Kahramanmaraş Cumhuriyet tarihinde ihtiyacımız olan bakanlığı sizlerle yakaladı.. bunu fırsata dönüştürmemiz gerekir..

Kahramanmaraş’ın tanıtıma ihtiyacı var

Bizide kurtaracak olan ise : Kurtuluş dizisi yapılmasıdır..

Belki bu dizi geniş ve uzun tutularak, dizinin içine Türkiye deki tüm illerin kurtuluşlarından şöyle birer ikişer bölümler gire bilir ki çok da faydalı olur..

Bu konuda senaryo yazarları, Kahramanmaraş’ın akil insanları bir araya gelerek geniş bir çalışma yapılması çok faydalı olacaktır.. Biz katkı vermeye varız !..

Bizden söylemesi..

İyi günler..

Bu yazı için bir yorum yazın

“Bakan Mahir Ünal’a” için bir cevap

  1. CEVDET ALPEREN dedi ki:

    ellerine sağlık bekir bey

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co