Bakan İdris Güllüce, ”Kampüs yerine Külliye dersek ne olur?”

Bakan İdris Güllüce, ”Kampüs yerine Külliye dersek ne olur?”

KAHRAMANMARAŞ/ Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce,  “Kampüs Türkçe değil. Kampüs söyleyince hiçbir şey olmuyor , külliye dediğimizde kıyamet kopuyor,” dedi.

THY Tarifeli Uçakğı ile Kahramanmaraş’a gelen Ramada otel de STK başkanları ile kahvaltı yapan Bakan İdris Güllüce: Valilik, Belediye, Ganizon, Ak Parti Ziyaretlerinde bulundu, şehri gezdi, Yedi Güzel Adam Dizisinin çekim setini gördü.. Şehrin Kimlik Tanıtım toplantısına katıldı.

Biz öz Türkçemizi istiyoruz, bakın Kampüs Türkçe değil, bin yıllık öz Türkçemiz olan külliye deyince, bin yıldır bu milletin öz kelimesi olan külliye kelimesini kullanınca kıyamet kopuyor” böyle şey olmaz,” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Güllüce,  “Kampüs Türkçe değil. Kampüs söyleyince hiçbir şey olmuyor ama külliye deyince, bin yıldır bu milletin öz kelimesi olan külliye kelimesini kullanınca kıyamet kopuyor”- “Türkiye’nin fazla olduğunu dile getiren bir sürü entrikalar üzerinde, Türkiye üzerinde hesap yapan dikeyler, paraleller, kenarlar, uzunlar IŞİD’ler, laboratuvarlar, ne kadar ararsanız var.

Dünyada bütün fırıldak işler, bütün fırıldakça şeyler, ‘Türkiye’ye nasıl bir tezgah kurarız, nasıl bir oyun oynarız’ peşindeler.”

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, “Kampüs Türkçe değil. Kampüs söyleyince hiçbir şey olmuyor ama külliye deyince, bin yıldır bu milletin öz kelimesi olan külliye kelimesini kullanınca kıyamet kopuyor” dedi.

Bakan Güllüce, Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Kahramanmaraş Şehir Kimliği Çalıştayı”nın tanıtım toplantısında, Türkiye’nin 200 yıldır kültürel bombardımanın altında bulunan bir ülke olduğunu söyledi.

Kendi kültüründen, kendi hayat tarzından, kendi deyimlerinden kaçışın, yerli olmamak için azami bir gayretin bulunduğunu dile getiren Güllüce, “Yabancı bir isimle bir üniversitenin ilavelerine bir şey söylerseniz ayıp olmuyor, bin yıldır kullandığımız bir kelimeyi kullanırsanız oluyor.

Kampüs Türkçe değil. Kampüs söyleyince hiçbir şey olmuyor ama külliye deyince, bin yıldır bu milletin öz kelimesi olan külliye kelimesini kullanınca kıyamet kopuyor. Bu nasıl bir ülke bu nasıl bir akıl nasıl bir kafa… Nasıl bir zihniyet oluşturulmuşsa bu kendinden kaçışın çok güzel bir örneği” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediyesini devraldığı ve kendisinin belediye başkanlığı yaptığı dönemden örnekler veren Güllüce, Erdoğan zamanından önce İstanbul’da trafikte çevre kirliliğinden aracın, ışıklarda önündeki aracı göremez duruma geldiğini kaydetti.Artık bunların Türkiye’de söz konusu olmadığını bildiren Güllüce, “1 milyar dolar borçlanan bir Türkiye’den geldik. Bu el, 147 milyar liralık yeni yatırıma, ÇED raporuna imza attı. Allah’a hamd ediyorum, şükrediyorum.

147 yazdıktan sonra kaç tane sıfır konulacağını bir düşünün.

Türkiye bu noktaya gelmiştir. Yarabbi sen bu ülkeyi daha da büyüt diyorum” dedi.

Allah’a yeni Türkiye’nin yolunu açık etmesi için dua ettiklerini anlatan Güllüce, Türkiye’nin hızla giderken dezavantajının da bulunduğunu, “bu kadar fazla oluyorsunuz” diyen dünyanın belli güçlerinin olduğuna işaret etti.

Bakan Güllüce, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’nin fazla olduğunu dile getiren, Türkiye üzerinde hesap yapan dikeyler, paraleller, kenarlar, uzunlar IŞİD’ler, laboratuvarlar, ne kadar ararsanız var. Dünyada bütün fırıldak işler, bütün fırıldakça şeyler ‘Türkiye’ye nasıl bir tezgah kurarız, nasıl bir oyun oynarız’ peşindeler. Bakıyorsunuz acayip şeyler.

İztuzu’nda caretta kaplumbağaları var, orada biz o kaplumbağalar için 200 bin lira para harcamışız ama bakıyorsunuz bazı ülkeler gelip orada çadır kurduruyor. Birilerini topluyor. Eylem yaptırmaya çalışıyor. Şimdi o ülkelere demek lazım ki ‘siz bırakın bizim vatanımızın temiz olacağını, hayvanları korumayı, siz dünyayı 200 senedir perişan ettiniz, 200 yıldır dünyayı kirlettiniz. 800 yıldır kalkınma bahanesiyle dünyada ne çevre ne tabiat ne su ne hayvan ne de insan ve insanlık bıraktınız.

Bize kalkıp hayvan sevgisini ve bu tür şeyleri anlatmaya kalkmayın. Bir plajın ihalesiyle kalkıp Türkiye’de fırıldak işler çevirmeye kalkmayın, artık Türkiye bu numaraları yemiyor.”Bakan Güllüce, artık entrikanın sökmediğini, Türkiye’nin ayağa kalktığını, 77 milyon vatandaşıyla el ele, kol kola verdiğini vurgulayarak, “Türkiye’ye operasyon yapmaya kalkmayın, yemiyor. Türkiye artık borçlanma talebinde olan, el açan değil, başkalarına yardım eden, ihsan eden bir ülke haline geldi.

bakan (5)

Allah birliğimizi ve dirliğimiz artırsın” diye konuştu.Toplantıda Kahramanmaraş Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Çevre ve Şehircilik Bakan Danışmanı İbrahim Acar, İstanbul Medeniyet Üniversitesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Seyfettin Erdoğan ve Doç. Dr. Ayfer Gedikli de konuşma yaptı.

Güllüce, toplantının ardından  Kahramanmaraş Valisi Mustafa Hakan Güvençer Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ile Garnizon Komutanlığını ziyaret etti

Daha sonra Gaziantep üzerinden Ankara ‘ya döndü..

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co