Bağ Bozumu tarla günü etkinliği düzenlendi

Bağ Bozumu tarla günü etkinliği düzenlendi

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Hanbey Tarım ve Hayvancılık İşletmeleri A.Ş. tarafından düzenlenen Bağ Bozumu Tarla Günü geçtiğimiz Çarşamba günü düzenlendi.

Kahramanmaraş’ta bağcılığın yaygınlaştırılması ve ova köylerinde üzüm yetiştiriciliğinin geliştirilmesi noktasında örnek olması açısından Kahramanmaraş Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve Hanbey Tarım İşletmeleri tarafından bağ hasadı tarla günü etkinliği düzenlendi.SONY DSC

Hanbey Tarım İşletmesi Çiftliğinde gerçekleştirilen bağ bozumu törenine Kahramanmaraş Valisi Şükrü Kocatepe, Dulkadiroğlu Kaymakamı Metin Maytalman, Türkoğlu Kaymakamı Serdar Kartal, İl Jandarma Komutanı V. J. Yarbay Alper Kuşbaşoğlu, İl Emniyet Müdürü Ümit Yaşar Adalar, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Türkoğlu Belediye Başkanı Osman Okumuş, Kipaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı M. Hanefi Öksüz, KMTSO Başkanı Kemal Karaküçük, Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Duran Balsuyu, TKDK (Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu) İl Koordinatörü Dr. Ömer Süha Uslu, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İhsan Emiralioğlu, işadamları ve davetliler katıldı.

hanbey (14)

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal marşının okunmasıyla başlayan bağ bozumu töreninde bir konuşma yapan Kipaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı M. Hanefi Öksüz Kahramanmaraş’ta etkili ve verimli tarımcılık adına düzenlenen törende; ‘Bağ bozumu tarla gününe teşriflerinizden dolayı hepinize teşekkür ediyorum. Bu tarla günlerinden gerçekten ben çok büyük heyecan duyuyorum. Burada yapılan tarla gününde hem paylaşma hem istişare etme hem de değerlendirme fırsatı buluyoruz. Daha önce bağcılık projemizden değerli Valimize bahsetmiştim, kendileri bir tarla günüyle bunu paylaşmamızı arzu ettiler. Bu tarla gününün düzenlenmesinde başta değerli Valimiz olmak üzere İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürümüze, Tarım Müdürlüğü mensuplarına ve Hanbey Tarım İşletmesi mensuplarına çok teşekkür ediyorum.  Şimdi ekmiş olduğumuz yıllık tarımsal ürünlerden olan buğdaydan beş yüz kilo alırsak aşağı yukarı dönüme 350 bin lira ciro yaparız. 400 kilo pamuk alırsak 800 bin lira ciro yaparız. Tabi bunlar masrafları düşülmemiş rakamlar. Bağdan 4 ton alsak, 2 bin liraya satarsak dönümünde 8 bin lira ciro yaparız. Yani pamuğun 10 katı meyvecilikte ciro yapmamız mümkün. Bu meyvecilik ve bağcılık küçük alanlar üzerinde de verimli şekilde yapılacağı için ve birazda aile işine uygun olduğu için ben tarımda yavaş yavaş bu alana geçmemiz gerektiğini düşünüyorum’ dedi.

SONY DSC

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İhsan Emiralioğlu ise yaptığı konuşmada;

“Kahramanmaraş iklim açısından toprak özellikleri açısından ülkemizin nadide bölgelerinden bir tanesi. Bugün Hanbey Tarım İşletmesinin misafiriyiz, onlar burada güzel bir faaliyette bulunmuşlar beş yıllık bir serüven, beş yıllık bir süreç ilimiz açısından hayırlı, uğurlu ve bereketli olsun” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından üzüm bağlarında incelemelerde bulunan Vali Kocatepe, üzüm yetiştiriciliğinde kullanılan teknoloji ve yetiştirilen üzüm çeşitleri hakkında yetkililerden yerinde bilgi aldı. Vali Kocatepe: “Biz özelikle Kahramanmaraş’ta ki üzüm potansiyelinin daha kaliteli üzüme dönüşmesi, verimin daha yükselmesi ve özellikle ülkemiz geliri açısından ihracata yönelik üzüm çeşitlerinin de yetiştirilebilmesi için bu örnek işletmeyi göstermek istedik. Sayın Hanefi Öksüz önderliğinde yapılan bu 400 dönümlük bağcılık tesisi hem teknik açıdan yeni telli terbiye sisteminin uygulandığı örnek bir tesis. Verim açısından yüksek verim sağlayan hem de bakımı kolay olan ve sürdürülebilirliği açısından son derece ekonomik olan bir tesisi göstermek istedik. İşte bu örnek tesisi göstererek tüm yetiştiricilerimizin, çiftçilerimizin bu telli terbiye sistemini öğrenmesini sağlamak istiyoruz” dedi.

hanbey (12)

Etkinliğe katılan KMTSO (Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası) Başkanı Kemal Karaküçük ise Kahramanmaraş’ta Tarımın Bahçe ve Meyveciliğe dönüşmesi gelir anlamında çok önemli, Kahramanmaraş’ta Tarım İl Müdürlüğünün düzenlenmiş olduğu bağ gününde bugün Hanbey çiftliğinde beraberiz. Hanefi beyin yapmış olduğu 400 dönümlük bağı gezdik ve bunun ürünlerini tanıdık. Kahramanmaraş’ta tarımın bahçe ve meyveciliğe yani bahçe tarımına dönüşmesi katma değer anlamında, gelir anlamında çok önemli. Gelecek yıllar üzüm bağcılığının ve meyveciliğin artacağını ve bununla birlikte Kahramanmaraş’ın önemli bir ihracatçı olmasını bekliyoruz ve bu tip etkinlikleri destekliyoruz dedi.

Etkinliğin sonunda yetiştirilen ürünlerden ikramlar sunularak bağ gezildi.

SONY DSC

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co