aydınlı Yörükleri kitabı çıktı

aydınlı Yörükleri kitabı çıktı

“AYDINLI YÖRÜKLERİ” KİTABI ÇIKTI

 

Geçtiğimiz günlerde “Geçmişten günümüze “AYDINLI” Yörükleri 19. Yüzyıldan günümüze kadar Kahramanmaraş, Kozan ve İslahiye bölgelerimizde yaşayan SAÇIKARA Aşiretine mensup MULLA ALİ ve KELEBEK’li boy ’unun soy kütüğü” adlı kitabın    1. Baskısı çıktı. Hayırlı olsun.

Yazarı Mustafa KELEBEK, Tashih ve Dizgi Halil AYDIN, Kapak Tasarımını Ali KELEBEK ve Kahramanmaraş Gazetesi aracılığı ile Öncü kitabevi tarafından basılan kitabımız çok güzel olduğu ile gelen güzel tebrikler bizleri sevindirdi. Dernek yönetimi olarak bu bölgede yaşayan diğer Yörük obalarımızı da 2.ve 3. Baskılarında dahil ederek kalıcı bir eser olması arzusundayız. Emeği geçenlere, özellikler kitap yazarı Mustafa KELEBEK abimize başta olmak üzere Sayın Valimiz Mustafa Hakan GÜVENÇER beye ve Dulkadiroğlu Kaymakamımız Sayın Mehmet TÜRKÖZ beyler de kitabımıza Özsöz yazdıkları için çok teşekkür ediyorum.

AYDINLI YÖRÜKLERİ kitabı Derneğimizi ilk KÜLTÜR SERİSİ 1. Baskısı olmuştur,  Dernek adına giriş yazımı buradan yayınlayarak hayırlı Ramazanlar diliyorum. Saygılarımla.

“Geçmişten günümüze “AYDINLI” Yörükleri 19. Yüzyıldan günümüze kadar Kahramanmaraş, Kozan ve İslahiye bölgelerimizde yaşayan SAÇIKARA Aşiretine mensup MULLA ALİ ve KELEBEK’li boy ’unun soy kütüğü adlı kitabın Yazarı MUSTAFA KELEBEK abimize emekleri için Dernek yönetim kurulu adına teşekkürlerimizi arz ediyoruz. Bu kitabının hazırlanması sırasında çok yerler gezdi çok kişi ile görüştü böyle bir kaynak kitabını hazırladı. Aslında bunu kitabı hazırlamadan önce 1998 yılında Fotoğraflı olarak bir soy kütüğü hazırlamıştı bunun daha detaylısını bu kitapta biriktirmiş oldu.  Rabbimiz,  Nisâ Suresi  1. Ayetinde “Ey insanlar! Sizi bir tek nefisten yaratan ve ondan da eşini yaratan; ikisinden birçok erkek ve kadın (meydana getirip) yayan Rabbinize karşı gelmekten sakının. Kendisi adına birbirinizden dilekte bulunduğunuz Allah’a karşı gelmekten ve akrabalık bağlarını koparmaktan sakının. Şüphesiz Allah üzerinizde bir gözetleyicidir.” Buyuruyor.  Mustafa Kelebek abimizin hazırlamış olduğu bu kitap ile Akrabalık bağlarını bilemeyenler unutanlar bu kitabı kaynak alarak birkaç erkek ve kadından meydana geldiğimizi göreceklerdir. Buna benzer bir kitabı Kültür Bakanlığı tarafından basılan Alman uyruklu Prof. Dr. Ulla Johansen’in 1957 yılında Çukurova bölgesindeki çadırda yaşayan göçebe Oğuz boylarından Yörükler üzerine yaptığı araştırmalarını kapsayan, 2005’de basılan “50 Yıl önce Yörüklerin Yayla Hayatı” adlı kitapta, Yörükler hakkında geniş bilginin yanı sıra orijinal renkli resimlerde yer almakta iken, Sair ve yazar Mustafa KELEBEK’in kitabında ise şimdilik Mulla Ali ve Kelebek’li boylarının hayatı ve soy ağacını bulacaksınız.

Kahramanmaraş Yörükler Türkmenler Derneği olarak bu kitabın ilk Serisi basımı bizlere nasip oldu. Derneğimiz daha önce Yörtürk Vakfı Kahramanmaraş il Temsilciliği olarak 1996 yılında Sütçü İmam Üniversitesi Tarih Bölümü Araştırma Görevlisi Halil AYGAN tarafında kuruldu, 1998 yılına kadar Türkiye’nin değişik beldelerinde yaşayan Yörüklerin yapmış olduğu Şölenlere katılımlar yapıldı. İlk şölen KAPIÇAM Mesire alanında Nisan Ayında Trafik kazası sonucu ölen Yörtürk Vakfı il kurucu üyesi Muhasebeci Gazi AYDIN’ın ölümünün 40. Gününe rastlayan 10 Mayıs 1998 yılında yapıldı ve her mayıs ayının son haftasında yapılması kararlaştırılarak 6 yıl üst üste binlerce kişinin katılımları ile YÖRÜK ŞÖLENLERİ tertip edildi. 2005 yılında her ilde Dernekleşme çalışmalarına gidilerek,  Kahramanmaraş Yörükler Türkmenler Derneği kurularak ilk başkanı İşadamı Mustafa AYDIN 2010 yılına kadar başkanlığını yaptı, 2014 yılına kadar Eczacı Bayram TOMBUL ve  2014 yılından sonra ise Mali Müşavir Ali AYDIN olarak ben yürütmekteyim. Bölgemizde yapılan tüm şölenlere dernek adına katılımlar yapmaktayız. Dernek olarak, Adana ilinde kurulan Akdeniz Bölgesi Yörükler Federasyonu kurucu üyesiyiz. Ve ayrıca 2014 yılında kurulan Hoca Ahmet Yesevi Konfederasyonu (HAY-KON) kurucu üyesiyiz.

Kitabın Adındaki “AYDINLI” Yörükleri kaynaklara bakıldığında böyle bir yörük aşiretine rastlayamamaktayız. Bazı yerlerde bizlere Konar-Göçerler, Zeybekler, Efeler ve Akdeniz bölgesinin güneyinde bizlere “AYDINLI” derler.

Yörükler, göçebe Türk kültürüne uygun yaşantılarını diğer bir çok Türk topluluğuna göre daha uzun süre devam ettiren ve yerleşik düzene nispeten yakın zamanlarda geçen Türk topluluklarından birisidir. Bu hayat tarzı onları karakterlerine yansıyan ve onların temel özellikleri haline gelmiş bir takım hasletleri vardır. Yörükler hoşgörülü ve yardımsever insanlardır; Yüksek yaylalarda çarşı pazardan uzak yaşadıkları için ihtiyaç duydukları şeyleri yine başka Yörüklerden karşılamak zorundadırlar. Bu mecburiyet onlara imece sistemini ve paylaşmayı çok iyi öğretmiştir. Yörükler çalışkandırlar; hayatlarını yaylalarda sürdürmek ve daha rahat yaşamak için ihtiyaç duydukları şeyleri kendileri üretmek zorundadırlar. Bu yüzden her Yörük obası aslında bir tür entegre fabrika gibi çalışır. Peynir, yağ, yoğurt yaparlar, koyunlarından yün elde ederler, bu yün ile kilim, halı, çadır çulu, pantolonluk kumaş dokurlar, kazak, eldiven, çorap gibi giysiler örerler, deriyi işler, post, çarık, çanta, peynir tuluğu yaparlar. Kısacası her Yörük obası bağımsız bir ekonomik birimdir. Yörükler özgürlüklerine düşkündürler; Özgürlükleri için tehlike olarak gördükleri ev-bark, tarla-bahçe sahibi olma işine hiç meyletmemişler, Anadolu’nun uçsuz bucaksız yaylalarında o pınar başı senin bu pınar başı benim dolaşıp durmuşlardır. Yerleşmeleri için yapılan baskılara uzun süre direnmişlerdir. Yörükler bir süreliğine de olsa yerleştirilseler dahi bir fırsatını bulup yine eski yaşantılarına dönmüşlerdir. Ve bir gün gelip yerleşmişler ve bu kitabın adını aldığı K.Maraş, Kozan ve İslahiye bölgesine Aydın vilayetinden gelip yerleştikleri için “AYDINLI” adını almışlardır. Bu bölgede Saçıkara’nın bir çok boyu yaşamaktadır, İnşallah diğer boylarımızın da soy kütüğü kitabı çalışmaları devam etmektedir. Bu kitapta bir soy kütüğünü bulmayacaksınız, Yörüklerin yaşam tarzını, sözlüklerini hikayelerini bulacaksınız. Teşekkürler Mustafa KELEBEK abimize ve Selam olsun AYDINLI YÖRÜKLERİNE…”

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co