AYASOFYA CAMİDİR ÇÜNKÜ

AYASOFYA CAMİDİR ÇÜNKÜ

Fatih Sultan Mehmet ,1453 de İstanbul’u Fethedince dünya şaşkına döndü. Hıristiyan alemi bu  beklenmedik yenilgi karşısında ne yapacağını şaşırdı. Fatih Sultan , bu şaşkınlığın farkında idi.

Bu nedenle İslam aleminin kazandığı  zaferin , insanlara adalet  götürmek amaçlı olduğunu anlatmak istedi. Hıristiyanlar kiliseye,Museviler Havraya,Müslümanlar da Camiye gidecekler.Diye duyuru yaptı..

Ayasofya’yı Cami ilan etti.   Restorasyon çalışmaları başlattı. Hiçbir masraftan kaçmadan  İslam motifleri ile restorasyon yapılmasını istedi.

Restorasyon sırasında zaman zaman  denetime gelirdi. Bir defasında  denetime geldiğinde ,ustalar gizli gizli Hıristiyanlığı işaret eden motifler  yapıyorlardı. Restorasyonda görevli mimarı çağırdı. Bir Macar mühendis. Sordu: ” bu ustalar neden  Hıristiyan motifler yapıyorlar.” Mühendis suçlanır. Cevap veremez. Derhal emir verir. Mühendisin bir kolunu kestirir. İşten uzaklaştırır.

Adam  zor dururumdadır. Sokak da kalır. Dilenmeye başlar.   Fatih buna bir görevli gönderir. Ne düşündüğü öğrenmek ister. Görevli kendini belli etmeden  Macar mühendise sorar.: “Ne oldu sana.” Mühendis : ” Hiç sorma . “der.

“De bakalım ” diye ısrar edince” Fatih Sultan kestirdi “der.” Nasıl olur.Kadı kararı olmadan mı ?” Mühendis acı acı gülümseyerek :” Ne kadısı kardeşim. Adam İstanbul’u fethetmiş. Kadıyı dinler mi. ?”

” Hayır ” der görevli.” İslam da kadı kararı olmadan Padişah da olsa  hüküm veremez. Git Kadıya şikayet et” der. Adam korkar. Padişah şikayet edilir mi. Şimdi şikayet etsem diğer kolumu da keserler. Diye düşünür. “Yok kardeşim ben kimseyi şikayet etmem.Yürü git işine “der. Ancak görevli ısrar eder. Kolundan tutar adamı Galata kadısı ve Fatihin sınıf arkadaşı Kadı Hıdır’a götürür.

Durumu Kadıya anlatır. Kadı derhal görevlilere emir verir.” Fatih sultan Mehmeti  mahkeme huzuruna  çağırın.” Fatih kadının huzurundadır. Sorar : “Neden kestirdin adamın kolunu,hangi  adaletle ile hüküm verdin ” der.  Fatih kendine göre savunma yapar. Ancak hüküm kesindir. “Fatihin kolu kesilecektir. ” Macar mühendis bu karar karşısında  çok etkilenir.Şaşırır. ” Eğer davalı davasından vazgeçerse,diyet ödemek kaydıyla ,af edilebilir.”

Aynen öyle oldu.davalı davasından vaz geçti.30 yıllık diyet peşin ödendi. Adam ,diyeti aldı. Avrupa devletlerini gezmeye gitti. Yeniden İstanbul’u fethetmek isteyen haçlı orduları baş kumandanı ile görüştü.” Sakın İstanbul’a gitmeyin. Orda Kadı Hıdır var. Hıristiyanlar bile ondan memnun.Eğer İstanbul’u  tekrar almak için giderseniz Bizans’ın halkı bile size karşı savaşır “der

Böylece Haçlı ordularının morali bozulur. Ama ondan sonra İstanbul’u yeniden almak isteyen Hıristiyan alemi halen bugün bile devam eden entrikalar çevirirler.

Ama İstanbul Türklerindir. Kıyamete dek de Türklerin olacaktır.

Ayasofya da cami olacaktır. Çünkü İstanbul’u fetheden Fatih Ayasofya’nın tapusunu üzerine almıştır.Özel mülkiyetini de cami yapmıştır. Şimdi iktidar düşen Ayasofya’yı cami olarak ilan etmektir.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co