AYAĞA KALKMA ZAMANI

AYAĞA KALKMA ZAMANI

Milletlerinde tıpkı insanlar gibi kaderi vardır derler. Kaderimizi çekerken kimi zaman güler, kimi zaman ağlarız.

Hastalıklarımız, çilelerimizde hatta her türlü dertlerimizde hem ağlarız hem şükür ederiz, bizde isyan yoktur biliriz ki acılarda, sevinçlerde kaderimizdendir!

Evet, Ankara’da ölen vatandaşlarımız için üzüldük! Milli Takımızın zaferi ile sevindik, çocuklar gibi… Sözü yine teröre ve bu konuda neler yapılması gerektiği konusuna getireceğim ama öncelikle Muharrem ayınızı kutlamak istiyorum.

Terörün ülkemizde 30 yılı geçen bir serüveni var, öncesinde ise sağ-sol meselesini yaşardık. Ardından alevi-Sünni, şimdi de Türk-Kürt çatışması çıkartıldı. Yarın yine bu konular kaşınabilir. Demek ki, bizi üst akıl diye nitelendirdiğimiz güçler kolay bölebiliyor. Yapılması gereken şey halkımızı mille ve manevi değerler çerçevesinde sağlam bir kültür ile yetiştirmek, iç dünyamızı sağlama çıkartmamız gerekiyor. Nasıl mı? Elbette eğitim ile….

Bir Alman vatandaşı, ülkesine karşı nasıl sorumluluklarını yerine getiriyorsa, bizim insanımızda aynı bilinç ve şuur ile yetiştirilmeli. Mesele ülkem ise gerisi teferruat diyebilmeliyiz. Hana Sakarya şiirinde “Ayağa Kalk Sakarya’ denildiği gibi, Türk Milleti Ayağa Kalkmalı!

KURAN MEDENİYETİNE DÖNÜLMELİ

Öyle bir medeniyet kurmalıyız ki; Üstad bu konuda şöyle der “Medeniyet, Kur’ân-ı Kerîm ahlakî esasları üstüne kurulmazsa kalplerinden hürmet ve merhametin çıktığı insanların akıl ve zekâveti gâyet dehşetli ve gaddâr canavarlar hükmüne dönüşür ve bir daha siyâsetle idâre edilmez. Mârifet, san’at ve ticâret sâhaları üzerine kurulursa da temel esaslarını mânevî değerler ve telakkîler teşkîl eder…”

Gelelim bu günün aydınları diyebileceğimiz, şehrimizin çocuğu Abdurrahman Dilipak’ın bu konudaki önerisine o da diyor ki; “ (13.10.2015 tarihli köşesinde)Şimdi “çare ne” diye soruyorsanız cevabım açık, korku yılgınlık, umutsuzluk yok. Dua var, sabır var, istişare ve şura var. Vahdet var, okumak var, düşünmek var, feraset sahibi olmak var. Son söz, Akif’in dediği gibi: “Allah’a dayan, sa’ye sarıl, hikmete ram ol./ Yol varsa budur, bilmiyorum başka çıkar yol”

Yavuz Bahadıroğlu ağbeyimiz de; “Peki ne yapacağız?.. Uzun vadede yapmamız gereken belli: Yüreği sevgi, hürmet, hikmet ve merhametle çarpan çocuklar yetiştireceğiz.

Türkiye’yi yönetenler bu konuda tam anlamıyla bir “ittifak” görüntüsü verecekler…

Milli Eğitim Bakanlığı ders kitaplarını sevgi eksenine oturtacak. Kültür Bakanlığı “insan” olmanın ne anlama geldiğini anlatan kitaplar yayınlayıp dağıtacak… Belediyeler danslı-valslı eğlenceler tertiplemeyi azaltıp kültürel programlara ağırlık verecek…

Televizyonlar, terörün oluşturduğu vahşet tablolarını, reyting kaygısıyla uzun süre ekranda tutmayacak… Gazeteler terör haberlerini büyütmeyecek… Yazarlar Türkiye’nin kararlılığını vurgulayacak… Sanatçılar terörü lânetleyecek.

Önünde sonunda bunu aşacağız. Bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın.”

Görüldüğü gibi bize kılavuzluk yapan gerçek aydınlarımız meseleyi çözmüşler. Bize düşen evlerimizi mektep haline getirmek ve akşamları yavrularımızla tefekkür sayılacak sohbetler yapmalıyız. Televizyonun düğmesine basmayı, cep telefonlarını azcık sessize almayı, hiç olmazsa yarım saat kitap okumayı alışkanlık haline getirmemiz gerekiyor. En azından oyun bozacak kadar, karşıyı ikna edecek kadar bilgiye sahip olmamız kaçınılmazdır.

İlk emri oku ham de Yaratan Rabbinin adı ile oku ayetine muhatap olan biz Müslümanlar okumayınca bakın ne sorunlar ile karşılaşıyoruz. Sonra hemencecik ayrışıveriyoruz. Bin yıldır beraber aynı kaderi paylaştığımız Kürt kardeşlerimizle vahdetimizi sağlamalıyız. Alevi de insan, Sünni de, Evet Hıristiyan da Müslüman da, önce birbirimize insan olarak bakmayı bilmeli, ayrışmamalıyız. Onun dini ona, benim dinim bana diyebilmeliyiz. Mezhep ayrılıklarımı, hiç ayrılık sebebi olarak görmemeliyiz. Çünkü biz Müslüman’ız ve Müslümanlar kardeştir diyebilmeliyiz.

Daha ne diyelim,

Kalın sağlıcakla.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co