Avrupalı öğrenciler Hartlap’ta

Avrupalı öğrenciler Hartlap’ta

Orda bir köy var uzakta AB Projesi kapsamında Bulgaristan ve Litvanya’dan gelen öğrenciler Kahramanmaraş’ın köylerini gezerek, köylerin kültürel yapısını incelediler.

Hartlap köyüne giden Avrupalı öğrencileri; Hartlap Muhtarı Ökkeş Çelik karşıladı. Gelen Misafirleri ilk olarak bıçak atölyesini gezdirerek Hartlap’ın meşhur bıçaklarını anlatan Muhtar Ökkeş Çelik, “Hartlap’ta daha önceleri demircilik olarak başlayan bu zanaat, sonraları yerine bıçakçılığa bırakmıştır. Hartlap’a bundan yaklaşık iki yüzyıl önce kadar gelen demirci ustaları, Hartlap Köyü ve çevre köylerin demircilik işleri olan balta, tahra, orak, kazma ve kara basan gibi demircilik işlerini yaparlardır. Köyün yerli ailelerinden bazıları da bu zanaatı öğrendiler, Yeni yeni işyerleri açtılar. Üretilen bıçaklar, Hartlap’ta bıçakçılığın gelişiminde temel teşkil etmiştir. Hem çiftçilerin aletleri olan kazma, saban, tahra, balta ve orak gibi ihtiyaçlarını gidermişlerdir. Her geçen gün, yapılan bıçak sayısı ve atölye sayısı artarak devam etmiştir. Köyde bıçakçılık genellikle bıçakçıların kendi evlerinin altındaki veya bitişik halde bulunan atölyelerde yapılmaktadır. Üretilen bu bıçaklar Kahramanmaraş Merkezine ve civar ilçe ve illere pazarlanmaktadır. Pazarlama işlerini bazı bıçakçılar şehre götürerek toptan olarak satmaktadır” dedi.

DSCF0471

Muhtar Ökkeş Çelik, gelen Avrupalı misafirlere köy yemeklerinden ikramlarda bulundu. Muhtar Çelik, Avrupalı gençlerin güzel vakit geçirmesi için de köydeki atları getirerek binmeyi bilmeyen gençlere de öğretmiş oldu.

DSCF0481

Daha sonra program Hartlap Çok Programlı Anadolu Lisesinde devam etti. Okula gelen Avrupalı gençleri Okul Müdürü Zekeriya Çaka karşıladı. Avrupalı gençlerle, Anadolu Lisesi öğrencileri kaynaşarak Voleybol, oyun havalarını hep birlikte oynadılar.

Avrupalı öğrencilere Hartlap’a hoş geldiniz diyerek konuşma yapan Hartlap Çok Programlı Anadolu Lisesi Müdürü Zekeriya Çaka şunları söyledi; “Her şeyden önce okulumuza gelmeniz bizi çok memnun etti. Bir araya gelerek güzellikleri paylaşmamız için hiçbir neden yok. Daha güzel bir dünya için; din, dil ırk, renk ayrımı yapmadan hep birlikte yaşamalıyız. Aynı dili konuşanlar değil aynı duyguyu taşıyanlar birbirleriyle anlaşabilirler” dedi.

DSCF0502

Bulgaristan ve Litvanya grup liderleri ise, “Bizleri burada güzel karşılayan Hartlap Muhtarı Ökkeş Çelik ve Hartlap Çok Programlı Anadolu Lisesi Müdürü Zekeriya Çaka’ya teşekkür ederiz. Burada öğretmen ve öğrenciler bizlere yoğun bir ilgi gösterdiler, burada emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

DSCF0509

Hartlap’tan yola çıkarak Sır Barajına giden Avrupalı öğrenciler burada barajla ilgili bilgiler aldılar. Program son olarak güzel manzarası olan Sır Barajında hatıra fotoğrafı çekilerek son buldu.

DSCF0512

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co