Atlı; “Yüce Türk Milletinin 14 Mart Tıp Bayramı kutlu olsun”

Atlı; “Yüce Türk Milletinin 14 Mart Tıp Bayramı kutlu olsun”

Atlı; “Yüce Türk Milletinin 14 Mart Tıp Bayramı kutlu olsun”

 

İyi Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Op. Dr. Faruk Atlı 14 MART Tıp Bayramı münasebetiyle bir mesaj yayınladı.

Atlı yayınladığı mesajda şunları belirtti; “Bugün 14 Mart Tıp Bayramı Hepimize kutlu olsun. Dün Diyarbakır’da iki, Afrin’de bir şehidimiz vardı. Afrindeki şehidimiz Çağlayancerit İlçemizden idi. Hergün şehit haberleri gelirken bu bayramda neyin nesi dediğinizi duyar gibiyim. Bu Tıp Bayramı tam da bugünkü ortama uygun bir bayramdır. Zira 14 Mart aslında bir bayram değil, bir acının hatırasının yaşatılmasıdır” dedi.

Atlı; “Yıl 1921. O dönemde üç asli meslek gurubu mevcut. Harbiyeliler, Mülkiyeliler, Tıbbiyeliler. Tabi böyle olunca bu Mesleklerin Mezuniyet Törenleri çok önemli ve özel kutlamalara vesile oluyor. Gazi Mustafa Kemal Atatürk Tıbbiyelilerin Mezuniyet törenlerine katılmak isteyince 1915 Çanakkale Savaşında Tıbbiye 1. sınıf öğrencilerinin tamamı şehit düştüğü ve 1921’de bu nedenle mezun vermediği için törenlerin yapılamayacağı cevabını alır. Bunun üzerine Atatürk bu önemli hatıranın Yüce Türk Milletinin hafızasına kazınmasını ister. Çanakkale Savaşı ile yakından ilgili olan bu günü, Çanakkale Zaferi’ne yakın bir günde, 14 Mart 1826’da Modern anlamda Tıp Eğitiminin başlamasının (Mekteb-i Tıbbiye’yi Şahanenin Kuruluş) yıldönümünün Tıp Bayramı olarak kutlanmasını emreder. Böylece her yıl 14 Mart Tıp Bayramı olarak kutlanırken, 1915’te Tıp Fakültesi 1.Sınıf öğrencilerinin tamamının Çanakkale’de şehit düşmüş olması da yad edilir. Ruhları şad, mekanları cennet olsun. Bu manada Tıp Bayramı sadece tıp mensuplarının değil tüm Yüce Türk Milletinin Bayramıdır ve doğrusu Milli Bayram olarak kutlanmalıdır.

Bir Millet tarihindeki acı ve tatlı hatıraları yaşattığı, unutturmadığı sürece Büyük Millet olur. Bizde Büyük Atatürk’ün bize hediye ettiği ve ecdadımızın bu Milletin geleceği, Devletimizin bekası için ne derece fedakarlıklara katlandıklarını anlatan bu ironik Bayramı unutmayacağız, unutturmayacağız dedi.

Arlı; Hiç kimsenin Tıbbiyeli ecdadımızın nice zorluklarla mücadele ederek kurduğu meslek kuruluşu Türk Tabipler Birliği’nin isminden Türk kelimesini çıkararak Tıbbiyeli şehitlerimizin aziz hatıralarına saygısızlık yapmasına müsaade etmeyeceğiz. Ve onların bize emanet ettiği Devletimizi de, Milli Değerlerimizi de kanımız pahasına koruyacağız. Yüce Türk Milletinin 14 Mart Tıp Bayramı kutlu olsun. Ne Mutlu Türk’üm diyene” dedi.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co