Ateş; “Uğur Mumcu’yu hasretle anıyoruz”

Ateş; “Uğur Mumcu’yu hasretle anıyoruz”

Ateş; “Uğur Mumcu’yu hasretle anıyoruz”

Cumhuriyet Halk Partisi Onikişubat İlçe Başkanı Ünal Ateş, Gazeteci Uğur Mumcu’nun ölüm yıldönümü nedeniyle bir basın  açıklaması yaptı. Ateş¸“Uğradığı bombalı suikast sonucu 24 Ocak 1993’te Ankara’da yaşamını yitiren araştırmacı gazeteci Uğur Mumcu, yu ölümünün 24. yılında hasretle  anıyoruz” dedi.

ünal

Ateş yaptığı açıklamada şunları belirtti; “Türkiye demokrasi sınavını bir türlü geçemiyor.  Çağdaş bir hukuk devleti için, halkın haber alma özgürlüğü için hizmet veren gazetecilere aydınlara  yönelik saldırıların ve cinayetlerin asıl tetikçileri hiçbir zaman bulunamıyor. Mumcu ve diğer aydınlarımız  Faili meçhule kurban gitti, acısı hala dinmiş değil. Arkasındaki karanlık güçlerin açıklığa kavuşturulması gerekiyordu. Ama devlet bugüne kadar üzerine düşeni yapmadı. Namus sözü verildi, gereği yapılmadı.

Uğur mumcu, çalışmalarında karanlık güçleri açığa çıkarttı. Gazetecilik mesleğine gerçek anlamda araştırmacılık misyonunu Uğur Mumcu kazandırdı. Gerçeğin perdesini aralarken karşısına kimin çıkacağına bakmadı. Susturulan gazeteciler bu toprağın sesi ve rengiydi. Bu toprağın aydınlarına sahip çıkmadıkça, cinayetin ardındaki karanlık aydınlanmadıkça öldürülen gazeteciler yattığı yerde rahat edemeyecek.”

O bombayı Uğur Mumcu‘nun otomobiline yerleştiren elin sahibini biz biliyoruz o eli Süleymaniye’de Türk askerinin başına çuval geçirirken de görmüştük, unutmadık”

”Uğur Mumcu,karanlık, yolsuzluk ve yoksulluktan arınmış tam bağımsız bir Türkiye için halkı aydınlatmaya çalışan yeri doldurulamaz yurtsever bir gazeteci olarak tarihe mal olmuştur. Bu toplumda adalet ve demokrasi, ancak dayatmalara, baskılara, hoşgörüsüzlüğe, işkenceye ve haksızlığa direnen yurttaşların çoğalmasıyla yerleşebilir.”

Bizler bu ülkeyi sonsuz seven yurttaşlar olarak yıllardır haykırdığımız gibi tekrar haykırıyoruz

UNUTMADIK UNUTMAYACAĞIZ!!!

Son olarak Ugur Mumcunun bir sözüyle bitirmek isteriz:

”Bir kişiye yapılan haksızlık, bütün bir topluma, bütün insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur çağımızda. Bu bilinç, çağımızın en onurlu aşamasıdır. Bu bilinci paylaşmayan, paylaşmaktan korkan toplum, kendi çağının çok gerisinde kalmıştır” dedi.

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co