Ateş, Uğur Mumcu’yu andı

Ateş, Uğur Mumcu’yu andı

  Kahramanmaraş Cumhuriyet Halk Partisi Onikişubat İlçe Başkanı Ünal Ateş Uğur Mumcu’nun ölüm yıl dönümünde bir basın açıklaması yaptı.

Ünal, “Bağımsızlık, Mustafa Kemal’den armağandı bize. Emperyalizmin ahtapot kollarına teslim edilen ülkemizin bağımsızlığı için kan döktük sokaklara.Mezar taşlarımıza basa basa, devleti yönetenler, gizli emirlerle, başlarımızı ezmek, kanlarımızı emmek istediler. Amerikan üsleri kaldırılsın dedik, sokak ortasında sorgusuz sualsiz vurdular. Yirmi iki yaşlarındaydık öldürüldüğümüzde ey halkım, unutma bizi.” böyle seslenmişti Demokrasi şehidimiz Araştırmacı Gazeteci Yazar Uğur Mumcu bize katledilmeden önce.

Onun bu seslenişinde bugün neler söylediğini şimdi çok daha iyi anlıyoruz. Onun niçin katledildiğini bugün çok daha iyi anlıyoruz. Tıpkı Uğur Mumcu gibi, hayatlarını ülkemizin bağımsızlığına adamış, Atatürkçü, ilerici, çağdaş, laik insanlar; Şükrü Demirkürek, Turan Dursun, Onat Kutlar, Abdi İpekçi, Çetin Emeç, Prof. Dr. Cavit Orhan Tütengil, Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı, Prof. Dr. Bahriye Üçok, Mustafa Yücel Özbilgin, Prof. Dr. Muammer Aksoy, Necip Hablemitoğlu, Mustafa Fehmi Kubilay ve 2 Temmuz da Madımak’ta yanan nice aydınlarımız katledildi. Tüm bu aydınlarımız Atatürk ilke ve devrimlerinin yılmaz savunucuları olmuştur. Uğur Mumcu’nun değerini her geçen gün daha iyi anlıyoruz.

Mevcut iktidar aydın fikirleri zindana atarken Uğur Mumcu’nun katledilişini üstlenen aşırı dinci örgüt üyelerini serbest bırakmakta, onun hatırasını kirletmekte ve binlerce aydınımızı yine tehlikeye atmaktadır.

Düşünenlerin öldürülmemesi, öldürülenlerin hiç unutulmaması dileğiyle, aydın kimliği, demokratik duruşu ve ilkeli yaşamıyla gelecek kuşaklara örnek olmayı sürdüren Uğur Mumcu`yu katledişinin 22. yılında saygı ve özlemle anıyorum” dedi.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co