Asrın Hicreti

Asrın Hicreti

Efendimiz’in(sav) Mekke’den, Medine’ye hicretinin yıl dönümünü(hicri yılbaşını) ihya ettik, Müslümanlar yeni bir yıla daha girdi, hayırlı olsun!
Hicret bilindiği gibi 622 yılında, Rabbimizin izni ile yapıldı. İslam’ın uygun ortamda yeşerip, tüm dünyaya huzur salması için yapılmış bu kutlu yolculuğun üzerinden yıllar geçti, ancak günümüz Müslümanları hicreti anlamamış ki, sıkıntılardan kurtulamıyor. Yani günahlardan, kötülerden uzaklaşıp, model insan olamadılar. Bu nedenle İslam dünyası sancılı, acılı, gözyaşları içinde…
Tabi batılılar tarafından bizi bizden uzaklaştırma adına birçok proje hayata geçirildi, bizlerde bu projelerin piyonu olduk, çünkü okumadık, araştırmadık, cehildik, cehaletimiz de maalesef devam ediyor!
Oysa Müslümanların dünyaya geliş amacı belli, Rabbimizi tanımak ve kulluk etmek. Bediüzzüman bizim gibi gafil insanlara bakın bu konuda nasıl seslenir; “ İşte, ey gafil insan! Hakim-i Hakem, Hakim-i Zülcelal-i Velcemal, sana karşı kendisini her bir muhlukuyla böyle hadsiz ve parlak tarzlarda tanıttırmak ve sevdirmek istediği halde, sen O’nun tanıttırmasına karşı imanla tanımazsın ve O’nun sevdirmesine mukabil ubudiyetinle kendini O’na sevdirmezsen, ne derece hadsiz muzaaf bir cehalet, bir hasaret olduğunu bil, ayıl!(Otuzuncu Lem’e, Üçüncü Nükte)
Üstad bu tespitinde ubudiyetle insanın Allah’a hicret edebileceğine işaret ediyor, kelimenin ne anlama geldiğini şöyle bir anlatayım.
Kaynaklar diyor ki; “Sözlükte; kulluk, kölelik, aşırı bağlılık, itaat anlamlarına gelmektedir. Kul, köle anlamındaki ve itaattan başka şefkat, merhamet ve himâye anlamlarını da taşımaktadır. Buna göre insan bütün benliğiyle Allah’a kul olmanın bilincine ulaşınca, Allah da ona merhamet etmekte ve o kimseyi koruması altına almaktadır. İnsan Allah’a karşı yapmış olduğu kulluk görevinde; O’nun emirlerini yerine getirdiği gibi, O’nun hoşnutluğunu kazanmak amacıyla da, her türlü söz ve davranışlarında en içten saygı ve sevgi ile bağlılığını ortaya koyar. Bu nedenle Allah’a yönelen bu söz ve davranışlara da ibadet adı verilmiştir.
KALPLER ANCAK ALLAH’A HİCRET iLE HUZUR BULUR
Asrın insanı maddi yönden belki mutlu ancak manen boşlukta ve huzursuz. Yuvalarda ateş var, eşler huzursuz. Çocuklar doyumsuz, içki, fuhuş, eğlence… Kısacası dünyalık sorunumuz yok, zenginimizde, fakirimizde şükür etmiyor. Kanaat kelimesi unutuldu, komşumuz aç, haberimiz yok.
Sonuç olarak bugün açta ve açıkta değiliz, ancak kötülüklerden, yasaklardan, günahlardan kaçıp, iyiliğe, güzelliğe, hakka ve hakikate hicret etmediğimiz için mutlu değiliz.
Rabbimiz, ‘Kalplar ancak Allah’ı zikirle huzur bulur” buyurur. Evet, Allah’ı tanımak, O’na hakkıyla kulluk ettiğimizde dünyamızı cennet edebiliriz. Yanlış anlaşılmasın, dünyamız güllük ve gülistanlık olmaz ama bazen gözlerden akıttığımız bir damla gözyaşı bizim hicretimiz olur ve ötelerden ötelere gidip huzur buluruz…
İMANSIZ KALP BEDENDE YÜK
Kur’an ile iştigal etsek, kalplerimiz hidayete bulacaktır, inşallah. Kalpler hidayet bulsa, iman güçlenecek, imanın güçlendiği beden ise mutlu olacak.
Aksi durumda, içki, kumar, gezme, tozma, top, pop, şow, film, her ne ise hayatımız malayani işlerle geçip gidecek.. Öyleyse, hicretimiz tam olması için ahret hayatımızı önemseyerek, masivadan uzak durmalıyız. Yanlış anlaşılmasın, elbette rızkımızın peşinde koşacağız, bunu yaparken de helal dairede kalmaya dikkat edeceğiz. Ancak bu durumda Rab’bimize hicretimiz mümkün olacaktır.
Yarabbi, bizleri hicreti iyi anlayan, hakka hicret eden, esmasını anlayan şuurlu Müslümanlardan kıl, yavrularımızı, eşlerimizi, tüm Müslümanları şuurlardır.
Bizleri birbirimize kardeş eyle. Önce içimizdeki hicreti tamamlayıp, sonra ümmete hicret etmeyi nasip eyle.
İnşallah bizlerde hakkı hak bilip, batıldan uzaklaşır, O’na layık bir kul oluruz. Yarab(cc) affet günahlarımızı, sen affedicisin, af yakışır sana. Sen affetmez isen biz hangi kapıya gidelim.
Amin.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co