Asil Azmaz

Asil Azmaz

ASİL AZMAZ

Önceki gün bir tekstilci dostumu ziyaret etmiştim ki, konuşması arasında iki güzel tespitte bulundu, ‘asil azmaz’, diğeri ise kalitesiz insana asla sırtını dönme.

Tarih kaliteli ve dönük, ikiyüzlü, kalleş insanlara şahitlik etmiş. Nice yiğitler arkasından vurulmuş, nice yiğitler ise arkadan hançerlenmesine rağmen kalenin burcuna zafer bayrağını dikmişler.

Krallar, Firavunlar, Şahlar yanlarındaki asil insanlarla yola çıktıklarında, daralmışlar ama bunalmamışlar. Nice azlar, çoklara galip gelmişler. Yol yoldaşı ikiyüzlü olan yiğitler içinde bulunduğu topluluklar da zora düşmüşler, ancak basiretleri sayesinde yollarına devam etmişler.

Bunları niye yazdım, insan dostunu ya da ekibini iyi seçmeli. Kaliteli, asil insanlarla çalışanlar, çıktıkları yolda Allah’ın izniyle zafere ulaşırlar.

Eş seçerken, ortak seçerken de böyledir. İnsan eşini doğru seçmeli ki, mutlu olsun. Eşi ona asil evlatlar kazındırsın.

Burada şunu söyleyeyim, toprak ana, tohum babadan gelir. Kaliteli tohumu ana alır içine, tohum bu durumda bire bin verir. Hayırlı evlatlar yetiştirir anne. Demek ki evlenecek olanlar öncelikle kendilerine eş değil, çocuklarına ana olacak kalitede hanımlar aramalı.

Nereden bileceğiz demeyin, doğru İslam’ı yaşayan her  kız, evlatlarına mürebbiyelik yapar, eşine de hatunluk yapma becerisini gösterir.

Çevrenizdeki böyle mutlu evliliklerine bakın, eşler asildir. Dikkat edin bu defa eş demedim, çünkü eşlerden birinin asil olması, evliliği doğru yere oturtmaz.

Eş seçimi dedim de, geçen bir gazetede mutluluğun şifreleri diye bir yazı okudum. Neymiş biliyor musunuz şifre 5S eşittir. Sevgi, saygı, sadakat, sabır, samimiyet.

Ben biraz düşündüm de, bu şifreyi tek harfe indirebiliriz. İman.

Bir eş imanlı ise, eşine sevgi duyar, saygılıdır, yatağını kimseyle kirletmez sadıktır, gelecek her türlü sıkıntının Rabbinden geldiğini bilir sabır gösterir, samimi davranışlar gösterir. Eşini iyi ve kötü günde yalnız bırakmaz.

Yazım aslında evlilikle ilgili değildi, ancak ben inanıyorum ki evinin kralı olan ya da kraliçesi her insan, kurduğu bütün şirketleri, krallıkları da iyi yönetir ve başarılı olur.

Bunu niçin yazdım, gerçekten de bir insan evinin kralı ise dışarıda daha başarılı olmaktadır. Bilirsiniz Selçuklu ve Osmanlı İmparatorluklarının başarısında hatun annelerimizin payı büyüktür. Türkler çoğu zaman beyliklerini meşveret ile yürütmüş, hatun hanımın ise görüşleri alınmıştır.

AT, AVRAT SİLAH MESELESİ

Günümüzde “at, avrat, silah” olarak söylenen atasözünün orijinal biçimi “at, avrat, pusat” şeklindedir ve bu atasözünde silaha verilen önem vurgulanır. Başka bir anlayışa göre de Türk kültüründe erkeğin bıyığına, kadının saçına, atın kuyruğuna izinsiz dokunulmaz, bunların zorla kesilmesi büyük hakaret sayılır ve bu hakaret ancak pusatla ortadan kaldırılır.

Pusat bizim çocukluğumda altın takı anlamında kullanılırdı, ama pusat burada silah anlamında kullanılmakta. Bu da enteresan değil mi?

Biraz daldan dala atlıyorum ama konuyu toparlayacağım, tekrar rahmetli annemin şu asıl azmaz ile ilgili söylediklerini hatırladım da, annem asil azmaz bal kokmaz kokarsa yağ kokar nesli ayrandır.” şeklinde söyler. Ailenin önemi vurgulamaya çalışır. Zaten annem atasözü ve deyimlerle konuşmaya bayılır. Çok zengin bir kelime dağarcığı vardı. Sayesinde atasözleri ile konuşma huyunu ben de geliştirdim ama bu söz nedeniyle de hep kavga ederiz kendisiyle ve hep o üstün gelirdi. Bir olumlu durumla karşılaştığında oğlum asil azmaz demedim mi ben sana diyerek görüşlerinin altını çizerdi.

Toparlayayım isterseniz, önce asaletten bahsettik, sonra asalet ile evlilikler, ortaklıklar özetle insanlar arası ilişkinin önemini yazmaya çalıştık.

Sonuçta asil insanlarla çalışmak, ortaklık yapmak, arkadaşlık kurmak gerektiğini belirttik. Nice kökü kömeci belli olan fertlerin zaman zaman yanlışlara düşse de sonunda, aslı hu, nesli hu diyerek aslına rücu ettiklerini gördük.

Milletimizde çok şükür aziz ve asil bir millettir. Şimdi yeniden aslına rücu ediyor. Çok şükür.

Kalın sağlıcakla.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co