AŞIK-I SADIK OLABİLMEK

AŞIK-I SADIK OLABİLMEK

Aşk ve sadakat birbirlerine ne güzelde yakışan iki güzel kelime…

Makamların en yücesi nedir bilmiyorum ama bana sorsalar, aşık-ı sadık olmak diye cevap verirdim. Yani ilahi aşka tutulmak…

Bu kelimeyi ilk defa Züleyha’da duymuştum, Yusuf’u aşık olan Züleyha bilirsiniz, sonra  Yusuf’u  Yaratan’a(cc) aşık olmuş.

Şimdilerde Yunus ve Mevlana’nın hayatında yakalamaya çalışıyorum. Size aşık-ı sadıkları anlatacak mecalim yoktur, bunu da bilirim ama bu acizlik içinde bile O’na anlatabilmek bir başka derinlik kazandırır, öte alemlere kapı açar diye düşünüp, çıkıyorum yolu, inşallah hayrola…

Biliriz ki, Rabbimiz bizi kendisine aşık olmamız, kendisinden başka hiçbirşeyi daha çok sevmememizi ister, hocamız bu manada O’nun kıskanç olduğunu anlatmıştı da şaşırmıştım!

Neyse, esmaları öğrenmeye çalışırken, O’nun isimlerinden Rab, Rahman ve Rahim oluşunun yanında aynı zamanda zülcelali vel ikram olduğunu da kavrıyorum.

Merak ediyorum neden önce zülcelal ve sonrasında ikram sahibi oluşunu. İsterseniz biraz bu konuyu açıp, sonra derinliğine ineyim inşallah.

Mustafa İslamoğlu hocamız, esmaları anlatırken, Rabbi, Allah’ın sevdiklerini terbiye etme, eğitme, ders vermesi olarak anlatır.

O sevdiklerini ders vermek için, bazen ateşlere basar, yol yoldam ve sabır öğretir, müsibetle uğratır ve pişirir.

Bunu niye mi yapar? Bizi imtihan eder, bakalım kulum verdiğimde beni seviyorda, aldığımda da lütfunda hoş, keriminde hoş diyecek mi? Yani aşık-ı sadık mıyız diye imtihana sokar.

NASIL MI?

Dünyada insanın hoşuna gidebilecek çok fazla şey vardır. Ya da insanın, gerçekleşmesini istediği büyük bir hasretle isteyip arzuladığı birçok şey vardır. Öyle anlar olur ki insan bütün imkanlarını, gücünü ve kuvvetini sonuna kadar kullandığı halde istediği şeylere kavuşamaz. Zira insanın imkanları kısıtlı, gücü ise çok azdır. Öyleyse insan, hem bu gibi durumlarda hem de her zaman ve her yerde sonsuz bir güç, azamet ve ikram sahibi olan bir Rabb tarafından izlendiğini bilmeli ve her türlü durumda Rabb’ine sığınıp, isteyeceği şeyleri O’ndan istemelidir.

Rivayete göre Hz. Peygamber (s.a.v.) bir yoldan geçiyordu. Birden bir bedevi: “Allah’ım! Senin en büyük isimlerinden olan El Aziz, El Hennan, El Mennan, El Malik’ul Mülk ve Zül Celali vel İkram’la Sen’den niyazda bulunuyorum” diyordu. Bunun üzerine Peygamberimiz (a.s.): “O, kendisiyle dua edildiğinde mutlak icabet edilen ALLAH’ın ismiyle dua etti. Bununla dua edildiği zaman mutlaka Allah verir.” buyurdu.

BİRAZ AÇALIM İSTERSENİZ

“Zülcelali vel İkram” ismi, Kelamullah’ta Rahman Suresi’nde iki yerde geçmektedir.

“Celal ve İkram sahibi olan Rabbinin adı ne yücedir.” (Rahman, 78)

“Celal ve ikram sahibi Rabbinin yüzü (zatı) baki kalacaktır.” (Rahman, 27)

Azamet, kemal ve şeref sahibi olan Allah, (c.c.), noksan sıfatlardan münezzehtir. Celal, emir ve yasak koyma hakkına sahip olan anlamına gelir. Celal, ALLAH(c.c.)’ın zatına has bir sıfattır. Zül İkram ise, ikram sahibi olan demektir.

O, (c.c.), zatında azamet sahibi mahlûkatına karşı hükmünde kerem sahibidir. Yani bütün azamet ve ikramlar O(c.c.)’na aittir. Bütün emir ve yasaklar O(c.c.)’ndan, iyilik ve ikramlar O(c.c.)’ndan kaynaklanır. O, kendi zatında Celal ve İkram sahibidir. Bütün ikramlar O(c.c.)’ndan insanlara akar. O(c.c.)’nun genelde bütün insanlara, özelde dostlarına ikramının sınırları yoktur.

Allah(c.c.); dünyada bütün insanlara ikramlarda bulunur, nimetlerini kesintisiz verir. Bununla birlikte Yüce Allah, insanlara dünyada ikram ettiği ve edebileceği gibi ahirette de ikramlarda bulunur bulunacaktır. Bu durumda O’nun ikramı bütün varlıklar için genel, hakikat ehli için de özel olur. Sonuç olarak Yaratan Rabbimiz sevdikleri kullar olan peygamberlerden başlayarak insanlara çeşitli imtihanlara tabi tutar ve dener. Bizde derecemize göre, bu imtihanlarda ya sabır gösteririz ya da Allah göstermesin isyan ederiz. İsyan anında kaybedenlerden oluruz, sabır gösterdiğimizde ise bir üst makamlara çıkar, aşıkı sadık oluveririz.

Belki tam anlatamadım, zaten bizim gibi insanların bu konuyu sizlerin idrakine sunması çok zor! Eksikliğimizden dolayı af dileriz. Hadi kalın sağlıcakla.

 

 

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co