Arpasatan; “Hiçbir zaman siyaset düşünmedim”

Arpasatan; “Hiçbir zaman siyaset düşünmedim”

KAHRAMANMARAŞ- KASİAD Başkanı Ali Arpasatan, Haftalık Gazetelerle bir araya gelerek,” Hiçbir zaman siyasetti düşümmedim,” dedi.

Eşi de doktor olan Ali Arpasatan: ‘Bir eve bir doktor yeter’ diyerek önce baba mesleği tarımı, sonra da tekstili seçen Dr. Ali Arpasatan: “   Kahramanmaraş Sanayici ve İşadamları Derneği (KASİAD) Başkanı oldu. 2 yılda bir yapılan genel kurul neticesi, Nisan 2015’te güven tazeledi, yaklaşık 100 üyesi ile başkanlıkta ikinci dönemini başlattı. Derneğin 100 üyesinden 16’sı, Türkiye’de ilk bin fabrika-tesis arasında yer alırken, KASİAD üyelerinin tesislerinde 43 bin çalışan var.

Ali Arpasatan, siyasete hiç ilgi duymamış. Önce, ailenin en büyüğü olduğu için baba mesleği tarımı sürdürmüş, sonra da tarımdan sanayi sektörüne geçişle tekstili seçmiş. Siyaset dedik. 7 Haziran genel seçimlerinde adı milletvekili adayı oldu-olacak denildi. Talepler, teklifler gelmiş. Ruhunda siyaset olmayınca, hiçbir partide de kaydı bulunmayınca, teklifleri geri çevirmiş. ‘Alt yapınız olmaz ise, yukarıdan bir talebiniz de olmaz’ derken, siyasete olan kayıtsızlığını bir cümlede özetliyordu.

Haftalık gazete sahipleri ile bir araya gelen KASİAD Başkanı Dr. Ali Arpasatan, kendisine yöneltilen soruları cevaplandırdı.

Kamuoyunda sıkça konuşulan siyasete gireceği şeklindeki yorumlara son noktayı koyan Arpasatan, siyasete hiçbir zaman meylinin olmadığını ifade ederek şunları söyledi: “2014 yılı ilkbaharında Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Sayın Nurettin Nebati Kahramanmaraş’a gelmişti. Sağ olsunlar o gelişlerinde derneğimizde de bizleri ziyaret ettiler. O dönem ülkemiz çalkantılı bir dönem yaşıyordu. Sayın Nebati, o dönemde duşumuzdan dolayı bu ziyareti gerçekleştirdiğini özellikle belirtmişti ve bunu basınla da paylaşmıştık. Siyasi parti gözetmeksizin seçimle iş başına gelenlerin yanında durmamız, genel merkezin dikkatini çekmiş. Ziyarette bu yüzden gerçekleşmişti.

Zannederim bu durum siyasette adımızın geçmesine sebep oldu. Benim siyasete uygun bir mizacım yok. Siyaset, gerçek anlamda yapanlar için onurlu ve kutsal bir görev. Ama herkesin yapabileceği bir iş değil. Benim ruhumda siyaset yok. Hiçbir zaman düşünmedim.

Bana değişik siyasi partilerden yönetim teklifleri gelmişti ama hiç kabul etmedim. Hiçbir partiyede üyeliğim yok. Hiç meylim olmadı. Bunun da çok faydasını gördüm. Rahat rahat düşüncelerimi ifade edebiliyor, eleştirebiliyorum” dedi.

Ali Arpasatan (3)

KASİAD’IN YERİ BENDE ÇOK FARKLI

Bütün sosyal hayatının STK’larla geçtiğini söyleyen Arpasatan; “KASİAD’ın yeri ve önemi bende çok farklı. Aynı zamanda KASİAD’ın kurucu üyelerindenim. Sonra Başkan olarak bu göreve geldim. Başkan olarak göreve gelmem de çok onur verici bir duygu” diye konuştu.

AK Parti’nin 13 yıldır izlediği ekonomik politika doğru muydu ve 7 Haziran seçimlerinin ardından döviz kurunun artmasını neye bağlıyordu?

Arpasatan; “Kesinlikle yanlış yönetilen bir ekonomi yoktu. Herkes şunu çok iyi biliyor ki Türkiye ekonomisi dünya ekonomisi ile entegre bir ekonomidir. Dünyada olup bitenler bizi çok ilgilendiriyor. Disiplinli bir ekonomi yönetimi uyguladılar. Geçtiğimiz 13 yıl dünyada, faizlerin çok düşük tutulduğu ve parasal genişlemenin yaşandığı yıllar oldu. Ama bunun bir sonu vardı. Herkes 2014 yılından itibaren paranın daralacağını ve faizlerin yükseleceğini biliyordu. Kimse müneccim değil ki 7 Haziran seçimlerinin sonuçlarını bilebilsin. 7 Haziran seçimlerinden bu yana da 3 ay içerisinde seçim hükümetine rağmen bence yine istikrarlı gittik. Bu da bütçe disiplininden kaynaklanıyor. Eğer bütçemiz disiplinli olmasaydı çok sıkıntı yaşardık. Ben önümüzdeki süreçte doların yine değerlenmeye devam edeceğini, bizim gibi gelişmekte olan ülkelerin paralarının değer kaybedeceğini tahmin ediyorum. Çünkü faizler yükseldiği zaman otomatikman paralar, güvenli limanlara, gelişmiş olan ülkelere gidiyor. Artık dünyada hemen hemen herkes biliyor. Bizimde bu politikaları öngörerek tedbir almamız lazım. Tedbir için de hükümet lazım. 1 Kasım seçimlerinin ardından sonuç ne olursa olsun bir hükümet istiyoruz.  Ekonomi de istikrarı yaşadık, ancak eğitim ve hukuk ta bunu yakalayamadık, bunun da acısını çekiyoruz. İnşallah hukukta ve eğitimde de istikrarı yakalrız” diye konuştu. Arpasatan, 1 Kasım seçimlerinin ardından Kahramanmaraş’ın sorunlarını daha sık konuşacağını sözlerine ekledi.

KASiAD Genel Sekreteri Ahmet Görgülü’nün de eşlik ettiği sohbette gazeteciler Mehmet Fiskeci, Bekir Doğan, Neşe Yıldızhan, AdemGemci, Halil Hınazve İsmail Koyuncu ile hatıra fotoğrafı çektirmeyi ihmal etmeyen Arpasatan, daha sık bir araya gelinmesini arzu ettiğini söyledi.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co