Ar-Ge Proje Pazarının dördüncüsü düzenlendi

Ar-Ge Proje Pazarının dördüncüsü düzenlendi

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi ve Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) işbirliği ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) desteği ile düzenlenen “Ar-Ge Proje Pazarının” dördüncüsü gerçekleştirildi.

KMTSO fuaye alanında düzenlenen IV. Ar-Ge Proje Pazarının açılış konuşmasını Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Durmuş Deveci yaptı. Üniversitelerin, evrensel bilgiyle milli değerlerin sentezlendiği ve yeniden yoruma tabii tutulduğu çağdaş kuruluşlar olduğuna değinen Rektör Deveci “Bugün her zamankinden daha çok, kendisine güvenen, cesur, çağdaş duyarlıklara açık, ilkeli ve kendisini yenileyen insanlara ihtiyaç vardır.” diye konuştu.

KSÜ Rektörü Deveci : “Dünyanın gelişme süreci ve rekabet hızı, bu tür insanların ön plana çıkmasına sebep olmaktadır. Tesadüflerin, çağımızdan kovulduğunu sizler de biliyorsunuz. Artık başarıların arkasında tesadüflerin payı neredeyse yoktur. Bu sebeple gelişen dünyaya ayak uydurmak mecburiyetindeyiz.” dedi.

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kemal Kıymık ise konuşmasında üniversite sanayi işbirliğinden doğan sinerjinin çok önemli olduğuna değindi.

Türkiye’nin 2023 yılında milli gelirini 2 trilyon dolara, yıllık ihracatını ise 500 milyar dolara, 8 yıl sonra kişi başına milli geliri 25.000 dolara çıkarmayı hedeflediğini belirten Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Karaküçük ise “Bu hedefleri sağlayabilmek adına bundan sonraki süreçte, ekonomik başarıyı bilim, teknoloji ve inovasyonla aramamız gerekmektedir” diye konuştu.

Karaküçük “İşletmeler için bilgi ya da tekniğin hızlı şekilde üretime yansıması ve ticarileşmesi çok önemlidir. Bu itibarla batılı ülkelerde, özellikle sanayileşme konusunda mesafe almış ülkelerde, bilginin ticarileşmesi daha hızlı ve etkin şekilde gerçekleşmektedir. Bunun da altında yine ar-ge ve bununla birlikte kuvvetli üniversite-sanayi işbirliği yatmaktadır” dedi.

ar-ge proje pazarı (5)

Konuşmaların ardından KSÜ Rektörü Prof. Dr. Durmuş Deveci ve KMTSO Başkanı Kemal Karaküçük tek tek stantları gezilerek öğrencilerin yaptığı projeler hakkında bilgi aldı.

KSÜ Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi öğrencilerinin hazırladığı projelerin iş dünyasına tanıtılmasının amaçlandığı Ar-Ge Proje Pazarına 42 proje katıldı. Organizasyonda yer alan 5 öğrenci projesi jüri tarafından ödüle layık bulundu. Birinci gelen projeye 3 bin TL ödülün verildiği IV. Ar-Ge Proje Pazarında, ikinci 2 bin TL, üçüncü bin TL, dördüncü ve beşinci projeler ise 500 TL para ödülü kazandı. Projeleri ödüle layık görülen öğrenciler para ödüllerini KSÜ Rektörü Deveci ve KMTSO Başkanı Karaküçük’ün elinden aldı.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co