Andırın Mandalinası Pazara çıktı

Andırın Mandalinası Pazara çıktı

ANDIRIN/ Kahramanmaraş’ın Andırın ilçesinde Mandalina yetişir mi diye sormayın, yetişti de pazara çıktı bile.

Kahramanmaraş’ın Andırın İlçesi Yeşilova ve Beşbucak Mahallesinde mandalina bahçelerinde hasat dönemi başlıyor. Türkiye’nin en güzel Mandalinasının yetiştiği Andırın yöresi yakında yeni bahçelerin kurulması ile Pazarda söz sahibi olacak.

Türkiye’nin en kaliteli ve verimli mandalinalarının yetiştirildiği ender bölgelerden biri olan Andırın Yeşilova ve Beşbucak Mahallesi mandalina meyvesi yetiştirilmesi için en uygun alanlardan biri. Önümüzdeki hafta içerisinde toplanılması beklenen mandalinalar olgunlaşmak için son günlerini bekliyor.

????????????????????????????????????

Birçok iklimin özelliklerini bünyesinde barındıran Kahramanmaraş’ta birçok tarımsal ürün ticari manada başarı ile yetiştiriliyor.

Andırın ilçesi Beşbucak Mahallesi  örnek çiftçilerinden Yusuf Efil ise bu işe öncelikle hobi amaçlı başladığını ardından 5-10 adet mandalina diktiğini verimi güzel olunca ticari manada bahçe kurmaya  karar verdiğini söyleyerek İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün destekleri ile yaklaşık 150 dekarlık alana kapama mandalina bahçesine kurduğunu dile getirdi. Andırın ilçesi Beşbucak köyüne tüm tüccarları davet ettiğini söyledi.

andirin-naranciye-14

Andırın İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Yeşilova Tarım Merkezinde görevli olan Tarım Teknikeri Feridun Yağız ise bölgenin iklim şartlarını göz önünde bulundurarak bu bölgede erkenci mandalina yetiştirebileceklerini söyleyerek,  Andırın Yeşilova bölgesinin çok özel bir bölge olup iklim olarak Akdeniz iklimine uygun bir bölgedir. Erkenci mandalina yetiştiriciliğinin de çiftçilerimize iyi bir gelir getireceğini düşünüyoruz diyerek düşüncelerini dile getirdi.

Ayrıca kış mevsiminin vazgeçilmez C vitamini deposu olan mandalina içerdiği antioksidan maddeleri nedeniyle soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi rahatsızlıklara karşı da bizleri koruyor.

Andırın ilçemizde kaliteli: Fındık, Muz, Kiraz bahçelerinden sonra ise Mandalina yetiştirilmeye başlandı.

????????????????????????????????????

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co