Anasınıfına araç binme eğitimi

Anasınıfına araç binme eğitimi

Toplum Destekli Polislik faaliyetleri kapsamında; Kahramanmaraş İl Merkezinde bulunan anaokulları ve anasınıfı öğrencilerine yönelik “Yarınlarımıza Emniyetli Gelecek Projesi”ile7. ve 11. sınıf öğrencilerine yönelik olarak “Bilinçli Gençlik Güvenli Gelecek”Projesi kapsamında; çocukların araç’ın arka koltuğuna oturma eğitimi verildi.

Trafikte seyreden araçlarda vatandaşların emniyet kemeri ve çocuk koltuğu kullanmadığı, motosiklet ve bisiklet kullanımında kask takılmamasının trafik kazalarında çok sayıda yaralanmalara ve ölümlere neden olduğu görülmüştür.

Bunun yanı sıra gelişmiş ülkelerde Anasınıfı ve Anaokullarında eğitim-öğretim gören çocuklara, polis tarafından emniyet kemeri, çocuk koltuğu ve kask kullanımı, özel eğitim araçlarıyla öğrencilere uygulamalı anlatıldığı ve böylece emniyet kemeri, çocuk koltuğu ve kask kullanımının öneminin tam olarak kavrandığı tespit edilmiştir.

Bu nedenle, gelecekte çok sayıda kişinin can ve mal kayıpları yaşamaması için,trafik kazalarının önlenmesi ve kayıpların azaltılması konusunda toplumsal duyarlılığının artırılması ve geleceğin büyükleri olan çocukları küçükken bilinçlendirerek trafik konusunda duyarlı hale getirmek amacıyla “Yarınlarımıza Emniyetli Gelecek Projesi” hazırlanmıştır.

Bu proje kapsamında, 2013-2014 Eğitim Öğretim döneminde, Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü personeli tarafından, Kahramanmaraş İl Merkezinde bulunan anaokulları ve anasınıfı öğrencilerine yönelik,çocuk koltuğu rampası ve kasklı bisikletli manken materyalleri ile Şube Müdürlüğümüz trafik uygulama alanında bulunan yaya geçidi ve trafik ışıkları gösterilerek, Emniyet Kemeri, Çocuk Koltuğu ve Kask kullanımının faydaları ve günlük hayatta dikkat etmeleri gereken temel bilgiler anlatılmıştır. Söz konusu proje kapsamında bugünekadar15 Anaokulu ve anasınıfındantoplam 807 öğrenciye ulaşılmış ayrıca öğrencilerimize kek ve meyve suyuikram edilmiştir.

Proje kapsamında, İl Emniyet Müdürlüğü’müz Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü’nce son günlerde yaşanan çocuk kaybolmaları, çocuk istismarları ve cinayetlerinin önüne geçebilmek ve çocukları muhtemel tehlikelerden korumak amacıylapark, bahçe ve oyun alanları dolaşılarak, çocuklar, mahalle sakinleri ve aileler ile görüşülmekte, gerekli bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları yapılmaktadır. Ayrıca konu ile ilgili olarak hazırlanan bilgilendirme ve bilinçlendirme el broşürleri ailelere dağıtılmaktadır.

anasınıf (2)

Diğer bir proje olan “Bilinçli Gençlik Güvenli Gelecek” projesi ile 2013-2014 Eğitim Öğretim döneminde, Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü görevlilerince ortaokul ve liselere gidilerek, 7. ve 11. sınıf öğrencilerine yönelik olarak öğrencilerin,polisi tanımaları ve iletişim kurabilmeleri, günlük yaşantılarında, okula gidiş-gelişlerinde suç ve suç unsuruna karşı dikkat etmeleri gereken hususlar, cadde – sokaklarda uyulması gereken kurallar ile acil durumlarda 155 Polis İmdat telefonunu aramaları,çevresindeki güvenlik ve huzuru olumsuz etkileyen diğer durumlarda ise başvuracakları polis iletişim bilgileri anlatılmış olup, ayrıca7. Sınıf öğrencilerine Polis Koleji, 11. Sınıf öğrencilerine ise Polis Akademisi ile Polis Meslek Yüksek Okulu başvuru şartlarıylailgili sunum eşliğinde gerekli bilgilendirilmeler yapılmıştır. Proje kapsamında bugüne kadar toplam45 okulda 7419öğrenciye ulaşılmıştır.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co