Almanya Notları – 1

Almanya Notları – 1

Almanya Notları -1

 

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası , KOSGEB iş birliği ile düzenlenen Almanya – Hannover Messe (Fuar)2015 katılmak üzere Kahramanmaraş’tan Almanya’ya gittik.

Kahramanmaraş’tan 22 55 uçağı ile Almanya ‘ya gitmek üzere hava alanına geldiğimizde uçağın 40 dakika rotar yediğini , İstanbul Atatürk Hava Limanını geldiği yerden geç geldiğini haberini alarak, Hava alanında Zeytur yönetim kurulu başkanı Aydın Yıkan ile sohbet etmeye başladı.

Siyasetin konuşulmayacağı 5 günlük tatilimiz başlıyor.. böyle olunca uçağın geç gelmesinin hiç önemi yok diyerek neşelenmeye çalıştık.

İstanbul – Kahramanmaraş yapan THY uçağı geldi, ful dolu olması bizleri mutlu etti, bizde uçağa bindiğimizde, Kahramanmaraş İstanbul Seferi ful dolu ancak bekleme ve gidiş salonun çok küçük olması sebebi ile uzun süre ayak da bekledik..

Gündem: Adana yolu tarafına yapılacak yeni ablon binası ve yeni cazibe merkezi oldu..

Geçte olsa : Kahramanmaraş’tan İstanbul’a hareket ettik ve saat 02 00 gibi İstanbul ‘a inerek, Atatürk hava limanında , iç hatlardan çıkarak, yurt dışı ve gümrük işlemleri için dış hatlar terminaline gittik..

İstanbul da yakınları olanlar, evi olanlar ve uçağımız sabah olması sebebi ile evlerine gittiler, biz ise Niyazi Kara, Mehmet Yüzbaşıoğlu, Yusuf Yılmaz, Aydın Yıkan, Yılmaz Ülker , hava alanında kalmayı tercih ettik..

Banka kartı olanlar: Bankaların yerlerine gidenler oldu, kartı olanlar THY yerine giti, biz ise Mescitte sabah eyledik, sonra Sabah namazı Niyazi Kara’yı gönderdik..

Niyazi Kara’ın uçak saati farklı olması sebebi ile onu yolcu ettikten sonra ise Sabah saat 09 00 da bizim gurup uçağa binmek üzere kapıda görüldü..

Bir gün önceden İstanbul’a gelenler ile birlikte 18 kişi uçakta bir araya geldik..saat 08 00 de toplandık, 09 00 da uçağa bindik ve ver elinin Bremen

Almanya’ın Bremen şehrine geldiğimizde ise : Hava alanı çıkışında: elinde Zeytur yazılı Rehberimiz Osman Akden bizleri karşılayarak otobüsümüze bindirdi.

İlk dikkatimi çeken ise Şehir merkezindeki hava alanından gümrük kapısından geçtik kendimizi direk sokak ortasında bulduk..

Eskiden gidip gelenler: Polis niye geldin, ? ne arıyorsun, ? ne zaman dönecek sin? Kaç paran var gibi can sıkan soru soruyor diyorlardı.. kimse bize bir şey sormadı.. uçaktan inmemizle sokak ortasına çıkmamız 5 dakika sürmedi..

THY BREMEN uçağı ile geldiğimiz şehirde küçük bir hava alanı , bize görüntüsü Anadolu bir şehri gibi görünüm veriyor..

Derin derinlemesine polis ve güvenlik görmedim. Bizlere zorluk çıkarmadılar ve anında ülkeye giriş yaptık.. Sessiz , sakin , huzurlu bir şehir Bremen !..

Hoş geldiniz !.. diyerek nazik ve kibar karşılama yapan Alman görevliler, anlatılanın tersine bizlere çok büyük yardımcı oldular..

Best Western Hotel Zur Post : ismindeki otelimize geldik yerleştik, Rehberimiz Osman Akdan bey bizlere Bremen tanıtmaya davam ediyor..

Şehir gezisi yaptık: Sanat yaparak dilenenleri gördük, akşam yemeğini Tentürk lokantasında yiyerek Bremen gezimize başladık..

550 bin nüfus 16500 türk vatandaşı, Türk lokantaları ve Çağlayanceritli lokantacı henşerimiz..

Hannover  deki fuar sebebi ile tüm oteller dolu bir tek kişilik oda bile yok..

Bremen : Temiz bir şehir, Kırmızı taşlarla döşenen Bisiklet yolu, Tarihin korunması, Raylı sistemle ulaşım, Hızlı Trenle her yere ulaşım, tüm AB hızlı tren,  Fuarcılık sektör haline gelmiş, Bremen de Türk Mahallesi 16 bin 500 Türk vatandaşı ve Küçük Türkiye..

Otel odasında: İncil var, dua kitabı var..

Seni ne etkiledi diye sorarsanız: Temizlik, Bisiklet yolu, Tarihin korunması, Temiz hava , herkesin çalışması, sabah saat 09 00 açılan iş yerleri akşam 20 00 de kapanıyor ve bir tek açık yer kalmadığı gibi, saat 10 da herkes uyumaya geçiyor..

İlk günü böyle tamamladık ve otelimizde dinlenerek sabah kahvaltısından sonra ise : Fuar için Hannover’e doğru yol alıyoruz.. zira 119 km. uzaklıkta fuar alanı..

Rehberimiz : Osman Akdan : Bremen – Hannover arası 119 km. yol açık olursa 1.5 saat de varız ve fuar açıldığında içeri gireriz dedi.

Toplamda 5500 firmanın katıldığı 269 Türk şirketi ile temsil ettiğimiz “Hannover Messe 2015 için Kahramanmaraş’tan Zeytur ile gelen bizler fuarın Batı Kapısı, Kapı No :1 de inerek önceden hazırladığımız biletlerimizle Fuar giriş yaptık..

Pazar günü Alman porto koluna açılan ve ikramların yapıldığı fuar; Pazartesi günü özel davetli iş adamları tarafından gezilirken, Salı günü ise genel davetlilerin ziyaret günü olması sebebi ile yoğun bir kalabalık var..

Devamı Yarın..

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co