Alman Tekstil Alıcıları Kahramanmaraş’ta

Alman Tekstil Alıcıları Kahramanmaraş’ta

 

Türk Tekstil üretiminin önemli merkezlerinden olan Kahramanmaraş, pazar arayışları çerçevesinde her geçen gün yeni bir ülke ile ihracatını güçlendiriyor. 300 tekstil işletmesi ile üretim yapan şehir, 200 ülkeye de ihracat yapıyor.

1980 yılında üretime start veren Kahramanmaraş, modanın başkentleri başta olmak üzere, bir çok ülkede isminden söz ettiriyor. AR-GE, İnovasyon ile çağın gerektirdiği gibi üretim yapan Kahramanmaraş, yeni pazarlar ile de yatırım portföyünü geliştiriyor.

Yatırıma yön veren Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odasının katkısı ile Kahramanmaraş’a gelen Alman alım heyeti, Kahramanmaraşlı tekstil ve konfeksiyon üreticileri ile bir araya geldi. İkili görüşmeler yanı sıra üretim merkezlerini gezen heyet, Kahramanmaraş’a hayran kaldı.

almanya alım heyeti (7)

Heyet adına bir açıklama yapan Sourcebook Gmbh Firması Ceo’su  Marte Hentschel; “Biz yüzyıllardır Türkiye ile hep beraberdik. Biz birbirimizi daha iyi tanıyoruz. Türk üreticilere daha çok güveniyoruz” dedi.

Hentschel, Kahramanmaraş’a geliş sebeplerini ise şöyle özetledi; “Kahramanmaraş’ta olmamızın sebebi buradaki kumaş ve konfeksiyon üreticilerini tanımak. Buradaki firmalar ile ilişkilerimizi geliştirmek. Biz pamuk ve tekstil üretimi yapmıyoruz. Moda sektörünün ticareti anlamında önemli ülkelerden birisiyiz. Türkiye tekstilin üreticisi Almanya ise pazarlamacısı. Birbiriyle iyi konumda iş yapabilecek iki ülke. Pamuk ile üretilen her türlü tekstil ürününü talep ediyoruz. Hazır giyimde pamuk ile üretilen her türlü ürünü alabiliyoruz. Çin tabi ki ucuz üretim yapabilir. Ama biz Türkiye’yi kendimizi daha yakın hissediyoruz. Buradan ürün aldığımız zaman daha kısa zamanda teslim ediyorlar. Çin’den ürün alındığı takdirde daha geç zamanda teslim ediliyor. Biz yüzyıllardır Türkiye ile hep beraberdik. Biz birbirimizi daha iyi tanıyoruz. Türk üreticilere daha çok güveniyoruz. Tekstil makineleri üreten Alman firmalar yeni ortaklıklar arıyorlar. Bunun için ayrıyeten görüşmeler organize etmemiz lazım. Tekstil makine üreticilerini buraya davet edip ikili organizasyon yapabiliriz. Bunun sonucunda da mutlaka ki iyi şeyler olur”

almanya alım heyeti (8)

İHRACAT YÜKSELİR

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Akif Pakdil, Almanya alım heyetinin Kahramanmaraş’ı ziyaretinin önemli olduğunu belirterek; “Ekonomi Bakanlığının destekleri ile Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde Almanya’dan 15 kişilik satın alma heyetini ağırlıyoruz. Tabi ki KMTSO olarak ihracatı arttırmaya yönelik bir takım çalışmalar yapıyoruz. Bu çalışmalar kapsamında da bu alım heyetlerinin Kahramanmaraş’a davet edilmesini bir basamak olarak değerlendiriyoruz” dedi.

almanya alım heyeti (4)

NİTELİKLİ ÜRÜN ÜRETİLMELİ

İhracatın artması için daha nitelikli ürünler üretilebilmesi gerektiğine değinen Pakdil şöyle konuştu: “Daha farklı pazarlara açılabilmemiz aynı zamanda da yabancı müşterilerimizin bizden ne tür taleplerinin olduğunu daha iyi anlamamız gerekiyor. Bu doğrultuda bu alım heyetlerinin Kahramanmaraş’ta bulunması ekonomimize, ülkemize katkısı olacağını düşünüyoruz. Almanya Avrupa Birliği içerisinde en fazla nüfusa sahip olan ülkelerden birisi. Ekonomik olarak değerlendirildiği zaman Almanya, bu son dönemde krizlerden en az etkilenen ülkelerden bir tanesi. Netice itibarıyla alım gücü yüksek olan bir ülkeyi konuşuyoruz. Umuyorum ki, bu bir fırsat olur. Kahramanmaraş’ta ihracatı başlatmamış firmalarımızın Almanya pazarına açılmasına veya Almanya pazarına açılmış firmalarımızın da daha geniş kitlelere hitap etmesini umuyoruz”

Konuşmaların ardından Heyet, Ticaret ve Sanayi Odası Fuaye alanına Kahramanmaraşlı firmalar tarafından kurulan stantları gezdi.

almanya alım heyeti (10)

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co