Alman Hastanesi ve Yetimhaneyi unuttu”

Alman Hastanesi ve Yetimhaneyi unuttu”

Alman Cumhurbaşkanı Joachim Gauck Kahramanmaraş’ı sevdi..

“ Alman Hastanesi ile Yetimhaneyi unuttu”

KAHRAMANMARAŞ -Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, Kahramanmaraş’taki Suriyeli mültecilerin kaldığı çadır kenti ziyareti sonrasında Türkiye’nin Suriyelilere yaptığı yardımlara hayran kaldığını ifade ederek, “Bu ziyaret Türkiye’nin katkı ve çabalarını takdir etmek açısından önemli bir mesajdı benim için. Ben hükümet temsilcisi değilim fakat gözlemlerimi Alman hükümetine de aktaracağım” dedi.

1800 yıllarda Almanya hükümeti tarafından Kahramanmaraş’a yapılan Yetimhane ve Hastanenin tarihi binasının ziyaret eder diye baklanan Alman Cumhurbaşkanı daha sonra Askeri birliğinin ziyaret ederek şehirden ayrıldı.

alman (3)

“TÜRKİYE BU KONUDA GERÇEKTEN BÜYÜK BİR GAYRET SARF EDİYOR”Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, beraberindeki heyetle Kahramanmaraş’ta 22 bin Suriyelinin barındığı çadır kenti gezisinin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, “Bu konaklama tesisine gelişim dost Türkiye’ye resmi ziyaretimin ilk adımı. Türkiye’nin Suriyeli mülteciler konusunda göstermiş olduğu büyük çaba ve gayrete hayran kaldım. Türkiye bu konuda gerçekten büyük bir gayret sarf ediyor. Biraz önce Türkiye’nin çabasından bahsettim, saygıdan bahsettim. Biz zengin bir ülke olarak elimizden gelini yapıp yapmadığımız konusunda kendimizi sorgulamalıyız. Oradaki savaşı sone erdirmek için bir şey yapamıyoruz. Fakat bu insanlara yardım etmek için neler yapabileceğimiz konusunda daha yoğun şekilde düşünmemiz gerekir. Burada uluslararası bir işbirliği gördüm. Genel ve devlet kuruluşları ile halk bu insanlara yardım etmek için elinden geleni yapıyor. Biz insanlık konusunda önemli kazanımları olan bir ülkeyiz” şeklinde konuştu.“ZİYARETİM TÜRKİYE’NİN KATKILARINI TAKDİR ETMEK AÇISINDA ÖNEMLİ”Cumhurbaşkanı Gauck, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü: “Almanya olarak sadece Türkiye’deki mülteciler için yardım yapmıyoruz. Finans yardımımız var fakat birçok ülkedeki Suriyeliler için finans yardımı yapıyoruz. Finans yardımlarımız Türkiye ile sınırlı değil. Fakat şunu söyleyebilirim; Türk Kızılay’ı işbirliğinde kısa süre içerisinde 2,5 milyon liralık katkımız olacaktır. Almanya’ya döndüğümde milletvekilleriyle görüşeceğim. Bu ziyaret Türkiye’nin katkı, çabalarını taktir etmek açısından önemli bir mesajdı benim için. Ben hükümet temsilcisi değilim fakat gözlemlerimi de Alman hükümetine aktaracağım.”“KAHRAMANMARAŞ’TA GERÇEKTEN ÇOK POZİTİF BİR İMAJLA AYRILIYORUZ”Bu arada Cumhurbaşkanı Gauck’un heyetinde yer alan ve Almanya’nın ilk Türk kökenli Uyum Bakanı Aydan Özoğuz da ziyaretle ilgili değerlendirmesinde, “Beni ve bizi gerçekten çok etkiledi. Türkiye resmen kollarını açtı. 800-900 bin Suriyeli’nin buraya gelmesi ne demek? Almanya’dan bunu hiç düşünemeyeceğimiz bir rakam. Gerçekten güzel bir organizasyon Ailelerin durumu tabi ki zor. Bunun yanında Türkiye elinden geleni yapıyor. Kahramanmaraş’ta gerçekten çok pozitif bir imajla ayrılıyoruz. Türkiye 800-900 bin kişiyi alırken biz henüz 5 bin kişiyi dolduramadık. Burada Almanya kendi yardımlarını hızlandırması lazım. Sayın Cumhurbaşkanı da çok etkilendi” dedi.Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, eşi Daniela Schadt ve beraberindeki heyet ile birlikte Kahramanmaraş il merkezindeki Suriyeli mültecilerin kaldığı çadır kente yaptığı ziyarete, Vali Şükrü Kocatepe, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Almanya’nın Türk asıllı Uyum Bakanı Aydan Özoğuz, Almanya’nın Türkiye Büyükelçisi Eberhard Pohl, Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu da eşlik etti.

alman

Suriyeliler

Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, beraberindeki heyetle Kahramanmaraş’ta 22 bin Suriyeli’nin barındığı çadırkenti gezdi, sığınmacılarla görüştü. Alman Cumhurbaşkanı Gauck, Türkiye’nin gösterdiği çabaya hayran kaldığını belirterek, ülkesinin kısa süre içerisinde Türkiye’deki Suriyeliler için Kızılay işbirliğiyle 2.5 milyon lira yardım yapacağını söyledi.

Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, eşi Daniela Schadt, Almanya’nın ilk Türk kökenli Uyum Bakanı Aydan Özoğuz, Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Eberhard Pohl ve Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu ile birlikte dün akşam Kahramanmaraş’a geldi. Geceyi kentte geçiren Alman Cumhurbaşkanı Gauck, sabah saatlerinde yaklaşık 22 bin Suriyeli’nin barındığı çadır kenti gezdi. Kahramanmaraş Valisi Şükrü Kocatepe, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç’un da eşlik ettiği ziyarette Türk yetkililerden çadır kentle ilgili bilgi alan Cumhurbaşkanı Gauck, burada Suriyeli sığınmacılarla sohbet etti. Market ve hastane çadırını da dolaşan Alman heyet, Suriyeli çocukların hazırladığı gösteriyi izledi.

Çadırkent ziyareti ardından gazetecilere açıklama yapan Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, Türkiye’nin gösterdiği çabaya hayran kaldığını söyledi. Suriyeliler’e yardım için daha yoğun düşünülmesi gerektiğini kaydeden Alman Cumhurbaşkanı Gauck, şöyle konuştu:

“Bu konaklama tesisine gelişim dost Türkiye’ye resmi ziyaretimin ilk adımı. Türkiye’nin Suriyeli mülteciler konusunda göstermiş olduğu büyük çaba ve gayrete hayran kaldım. Türkiye bu konuda gerçekten büyük bir gayret sarf ediyor. Biraz önce Türkiye’nin çabasından bahsettim, saygıdan bahsettim. Biz zengin bir ülke olarak elimizden gelini yapıp yapmadığımız konusunda kendimizi sorgulamalıyız. Oradaki savaşı sone erdirmek için bir şey yapamıyoruz. Fakat bu insanlara yardım etmek için neler yapabileceğimiz konusunda daha yoğun şekilde düşünmemiz gerekir. Burada uluslararası bir işbirliği gördüm. Genel ve devlet kuruluşları ile halk bu insanlara yardım etmek için elinden geleni yapıyor. Biz insanlık konusunda önemli kazanımları olan bir ülkeyiz.”

“2.5 MİLYON LİRA KATKIMIZ OLACAK”

Almanya’nın kısa süre içerisinde Kızılay işbirliğiyle Suriyeli sığınmacılar için 2,5 milyon lira yardım yapacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Gauck, şunları söyledi:

“Almanya olarak sadece Türkiye’deki mülteciler için yardım yapmıyoruz. Finans yardımımız var fakat birçok ülkedeki Suriyeliler için finans yardımı yapıyoruz. Finans yardımlarımız Türkiye ile sınırlı değil. Fakat şunu söyleyebilirim; Türk Kızılayı işbirliğinde kısa süre içerisinde 2,5 milyon liralık katkımız olacaktır. Almanya’ya döndüğümde milletvekilleriyle görüşeceğim. Bu ziyaret Türkiye’nin katkı, çabalarını taktir etmek açısından önemli bir mesajdı benim için. Ben hükumet temsilcisi değilim fakat gözlemlerimi de Alman hükumetine aktaracağım.”

BAKAN ÖZOĞUZ: ALMANYA YARDIMLARINI HIZLANDIRMALI

Almanya’nın ilk Türk kökenli Uyum Bakanı Aydan Özoğuz ise Almanya’nın Suriyeliler için yaptığı yardımları hızlandırması gerektiğini ifade ederek şöyle konuştu:

“Beni ve bizi gerçekten çok etkiledi. Türkiye resmen kollarını açtı. 800-900 bin Suriyeli’nin buraya gelmesi ne demek? Almanya’dan bunu hiç düşünemeyeceğimiz bir rakam. Gerçekten güzel bir organizasyon Ailelerin durumu tabi ki zor. Çocuk demin anlatırken gözlerimiz yaşardı. ‘Evime dönmek istiyorum’ hisleri gayet normal. Bunun yanında Türkiye elinden geleni yapıyor. Kahramanmaraş’ta gerçekten çok pozitif bir imajla ayrılıyoruz. Türkiye 800-900 bin kişiyi alırken biz henüz 5 bin kişiyi dolduramadık. Burada Almanya kendi yardımlarını hızlandırması lazım. Sayın Cumhurbaşkanı da çok etkilendi.”

Çocuklara oyuncaklar hediye eden Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, yaklaşık 1 saat süren gezinin ardından Gazi Kışlası’nda konuşlu bulunan ülkesinin Patriot Hava Savunma Birliği’ni ziyaret etmek üzere çadır kentten ayrıldı.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co