Alman Basınına göre, Türkiye sınır bekçisi oluyor

Alman Basınına  göre, Türkiye sınır bekçisi oluyor

Alman Basınına  göre Türkiye sınır bekçisi oluyor

Avrupa Birliği ile yapılan görüşmelerin ardından Türkiye’ye gelen Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye’nin Suriye içerisinde güvenli tampon bölge oluşturulması isteği yerine Türkiye’ ye mali yardım ve geri kabul antlaşması önerdi.  Türkiye Tampon bölge isterken kendisi tampon bölge mi olacak. Kısaca Türkiye’ye  Avrupa Birliği sınırını bekleme görevi verilmiş gibi bir algı oldu.

17 Aralık 2004 tarihinde  Avrupa Birliği’nden müzakere tarihi alan Erdoğan’ı  Havaalanında çoşkulu bir kalabalık karşılamış ve zafer kazanmış edasıyla binlerce kişi  Erdoğan lehine slogan atmıştı.  Başbakan Erdoğan 3 Ekim 2005 yılında müzakerelerin başlayacağı müjdesini vermişti.

Kızılay’daki AB şöleninde konuşan Erdoğan, “Hamdolsun tarihi aldık, başarı halkımızın” dedi. 
   KIZILAY’DA AB ŞÖLENİ
Bakanlar, milletvekilleri ve partililerden oluşan onlarca araçlık konvoyla yola çıkıldı. Başbakan ve Gül, üzerinde ‘Başbakanlık’ yazan üstü açık otobüse bindiler. Şehre girişte, sokaktaki vatandaşların sevgi gösterilerine el sallayarak karşılık veren Erdoğan ve Gül, Kızılay’a tam 2 saatte ulaşabildiler. Erdoğan ve beraberindekileri Kızılay’da, meydanı dolduran coşkulu bir vatandaş topluluğu karşıladı. Erdoğan ve Gül, hazırlanan platformun üzerine çıkarken, halk coşkuyla alkışladı, balonlar uçuruldu, havai fişek gösterisi başladı. Yoğun güvenlik önlemi altındaki şölende ilk konuşmayı Dışişleri Bakanı Abdullah Gül yaptı. Gül, iki yıldır gece-gündüz çalıştıklarını belirterek, “Hepimiz bu davanın sonsuz savunucuları olduk. Hükümetimize güvenin. Türkiye çok farklı olacak. TC vatandaşları çok farklı olacak. Hepinize verdiğiniz destek dolayı teşekkür ediyoruz” diye konuşmuştu.

Avrupa Birliği katılım müzakerelerinde bir çok ülkeyle 5-6 yıl içinde müzakere sürecini tamamlayarak Birliğe aldı. Ancak  Türkiye ile 3 Ekim 2005 de başlayan üyelik müzakere sürecimin üzerinden  10 Yıl geçmesine rağmen 8 fasıl  askıya alınmış, 14 Fasıl müzakereye açılmış, 2 fasıl için davet edilmiş.  Diğer üye ülkeler 5-6 yılda Avrupa Birliği üyesi olurken biz hala fasılların tamamını açamamışız.  Bu da bir başarıymış gibi lanse ediliyor. Aslında müzakereler durma noktasına gelmişti.

Ta li Suriyeli ve diğer Ortadoğu ülkelerden kaçak yollarla Türkiye üzerinden Avrupa’ ya göç edenlerin sayısı 200 bine ulaşınca Avrupa Birliği bunun arkasının kesilmeyeceğini anlayınca  Apar topar topladı. Türkiye’ye 1 milyar euro verelim bu mültecileri göndermesin dediler. Bunun üzerine görüşmeler başladı. Mali yardım 3 Milyar euro’ ya çıkaralım, Türkiye’ye vize kolaylığı sağlayalım gibi önerilerle Türkiye’ ye Almanya Başbakanı Angela Merkel’i gönderdiler.  Muhalefet Parti’lerinin “ Kaçak Saray” diye gitmediği Beştepe’ ye Almanya Başbakanı Angela Merkel’de acil işim var diyerek Gelmedi.  Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Angela Merkel’le görüşmek için İstanbul’a gitti. Bir nevi ayağına gitmiş oldular.

Angela  Merkel’in Almanya’ ya dönüşünün ardından Alman Basının manşetleri ise şöyle;

ELT ONLİNE: ERDOĞAN’IN TÜRKİYE’Sİ AVRUPA’NIN YENİ TAMPON BÖLGESİ

“Seyahat kolaylıklarına ilişkin belirsiz vaatler ve AB müzakerelerinde yeni fasıl açılması durumu gizleyemez: Merkel, Türkiye’ye sınır muhafızı rolü biçti” diye başlayan Welt Online haberinde, “Suriye’de tampon bölge isteyen Türkiye, kendisi tampon bölge oldu” denildi.

FRANKFURTER ALLGEMEİNE ZEİTUNG: MERKEL’DEN TÜRKİYE’YE PARA VE VİZE KOLAYLIĞI

Frankfurter Allgemeine Zeitung’ta, “Başbakan Angela Merkel, Türkiye’nin mülteci krizinde AB ile daha sıkı çalışması karşılığında, vize kolaylığı ve mali yardım önerdi. Geri kabul anlaşması gereği, mültecilerin hızlı bir şekilde geri almasını talep etti” ifadeleri kullanıldı.

SPİEGEL ONLİNE: BANA YARDIM EDERSEN, BEN DE SANA YARDIM EDERİM

Spiegel Online ise,  ziyareti şöyle aktardı:

“Zor ziyaret, tartışmalı zamanlama: Normal bir zamanda böyle bir ziyareti kimse düşünemezdi. Başbakan Angela Merkel, Türkiye’de parlamento seçimlerine iki hafta kala İstanbul’a giderek, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü. Türkiye’ye daha çok para, vize kolaylığı ve AB müzakerelerinde yeni ivme önerildi gibi yazılar çıktı.

Şimdi soruyorum burada başarı nerde? Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Davutoğlu Merkel’le görüşmek için Ankara’dan İstanbul’a geçecek ve müzakere süreci başlamasının üzerinden 10 yıl geçmesine rağmen bir vizesiz seyahat bile alamayan Türkiye’nin eline ne geçecek. Güvenli Bölge olarak Suriye içerisinde Güvenli Bölge isteyen Türkiye’ye Alman basınına göre Merkel tarafından Sınır bekçiliği görevi verildiği bunun karşılığında da 3 milyar euro mali yardım desteği ve vize kolaylığı konusunda destek sözünden başka bir şey yok.

Koskoca 10 yıl geçmesine rağmen herhangi bir başarı yok gibi. Türkiye sadece resmi rakamlara göre  2 milyon 200 bin Suriye’ lilere harcadığı para 7.6 Milyar dolar civarında. Yani 27 Avrupa Birliği ülkesi’nin ödeyeceği mali yardım ise 3 Milyar euro. Neyin karşılığı Avrupa’ya kaçak yollarla giden yabancıları Türkiye’ye gönderecek. Türkiye Bakacak onlara. Düşünsenize belki de

Milyonlarca kişi Türkiye’ye gelecek ve Türkiye beklide 10 milyarlarca dolar para harcayacak.

Bu işte kim karlı çıkacak. Avrupa Birliği  karlı çıkacak hem ülkelerinde yabancı barındırmayacaklar hem de ekonomik olarak çökmeyecek. Avrupa’ nın yükümü Türkiye geçeçek.

Hükümet seçime 2 hafta kala bu durumdan kendine pay çıkarmak ve zie serbestliği geliyormuş havası vererek 1-2 puan daha oy almaya çalışıyor. Ancak seçim sonrasında göreceksiniz 2016 Temmuz ayında vize serbestliği falan olmaz. Türkiye’ ye yerleşen başta Suriye’ liler olmak üzere önümüzdeki yıllarda Bunlar Türkiye’ nin başına bela olacak. Rahmetli Turgut Özal Kuzey Irak’tan Türkiye’ye kürt kardeşlerimiz sahip çıkalım diye yerleştirmişti. Yıllar sonra Türkiye’ nin başına bela olduğu herkes tarafından dile getirildi. O zaman resmi rakamlara göre  200 bin kürt geçiş yapmıştı deniyordu. Bu gün resmi rakamlar göre Türkiye’ye geçiş yapan 2 Milyon 200 bin kişi  Başbakan beklide 1 milyona yakın işi daha göç edecek diyor. Bu göç edenler Türkiye’ nin başına ne işler açacak. Avrupa Birliği bu yanlışı gördü ve Türkiye’ye mali yardım vererek bunlara sen bakacaksın diyor. Peki biz ileride ne yapacağız. Bunlar eninde sonunda Türkiye’ nin başına bela olacak. O zaman bu kadar insanı Türkiye’ nin her köşesine yerleştirenler beklide ortada olmayacak ama acısını bizim gelecek nesiller çekecek.

Biz bunlar sahipsiz kalsın demiyoruz. Ancak Bunları Türkiye içine değil,  Suriye sınırı içerisinde tampon bölge oluşturmak kaydıyla  orda tutulmalı. Yoksa bu yükün altından hiç kimse kalkamaz.
Vatandaştan 1-2 puan daha nasıl fazla oy alırım hesabı ile Türkiye bu kadar büyük bir yükün altına girmemeli.  Avrupa rahat ve huzurlu olurken, ileride Türkiye huzursuz bir ülke olmamalı diyor saygılar sunuyorum

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co