ALLAH KİMSEYİ BAYRAKSIZ ETMESİN

ALLAH KİMSEYİ BAYRAKSIZ ETMESİN

 

İlk dünya rekorunu 15 yaşında kıran ve toplamda 46 kez dünya rekoruna imza atan Naim Süleymanoğlu, 50 yaşında hayata gözlerini yumdu.  Çok üzüldük!

1986’da Türkiye’ye ilticası kariyerinin dönüm noktası olan rahmetli kardeşimizin hayatını geçtiğimiz günlerde bir gazeteden okudum.

Türkçe konuşmanın yasaklandığı, camilerin kapatıldığı ve Kur’an-ı Kerim’in basılıp satılmasının engellendiği Bulgaristan’daki baskıdan kurtulmak isteyen Naim Süleymanoğlu, kendisi gibi milli sporcumuz olan Mehmet Altın’dan Kuran’ı Kerim istemiş.

Gerçek Hayat dergisi yazarı Ersin Çelik, kaleme aldığı Naim Süleymanoğlu’nun biyografisinde   ‘Mehmet Altına der ki,  Bulgaristan’da şampiyon olmaktansa Türkiye’de çöpçü olmak iyi…

Bu konuya tekrar döneceğim ama önce Kabe’de bir hac farizası sırasında başımdan geçen bir hikaye de bu vesile ile sizlerle paylaşmak istiyorum.

 

KÂBE’DE BİR HATIRA

Yanılmıyorsam 2007 yılıydı, Hac görevimi yapmak üzere Kâbe’deydim. Tabi elimizde fotoğraf makinesi, çevremde ne görmüşsem, resimliyordum.

Şeytan taşlamadan dönerken, karşıdan elinde büyük bir Türk Bayrağı bulunan bir hacı gurubu geldiğini gördüm.  İçlerinden biri Türk Bayrağını en önde taşıyordu. Öyle bir gururla taşıyordu ki,  o dikkatimi çekti.  Sonra yanına varıp, bu bayrak sevgisinin hikmeti nedir diye sordum?

Bana Bulgar Türkü olduğunu, yıllardır özgürce Türk Bayrağını eline alıp taşımak arzusuyla yanıp tutuştuğunu, şimdi bu fırsatı yakaladığını belirterek; “ Bayraksızlık, vatansızlık, ne demek, sen nereden bileceksin ki! Onu ancak, esaret altında olanlar bilir, dedi. Öptü, başına koydu….

Sonra başladı ağlamaya, dönüp bana;

-İnan sevincimden ağlıyorum. Allah’a(cc)  şükrediyorum. Ülkene döndüğünde bunu herkese anlat, Rabbim kimseyi vatansız etmesin…”dedi.

O tarihten bu yana bu konuyu birkaç defa yazdım. Yazmaya da devam edeceğim, çünkü bir insanın özgürce bir bayrak altında yaşaması, gerçekten büyük bir nimettir. Bu nimetin kıymetini bilmek gerek…

 

 

ÖNCE VATAN

Naim Süleymanoğlu’da bu kardeşimiz gibiydi.  Üç dünya rekoru kırmıştı, üst üste yılın sporcusu seçilmişti fakat buruktu. Özgürlüğü adında ve sanında hissetmek istiyordu. Türk’tü. Baskıya, yasaklara, işkenceye boyun eğmek istemiyordu.

Süleymanoğlu bu nedenle karar vermiş. “Ben Türkiye’ye kaçmak istiyorum.” Diyerek öz kardeşlerinin yanına dönmüştü.

Bulgar zulmünden kaçmak için tam 23 bin kilometre yol yapmıştı. Süleymanoğlu sadece kendi kaderini değil Bulgar zulmü altındaki soydaşlarımızın geleceğini ve hatta ülkesini demir yumrukla yöneten Todor Jivkov’un da siyasi kariyerini değiştirmişti. Yıllar sonra şöyle demişti Naim: “Türkiye’ye ilticam sayesinde dünya Bulgaristan’da neler olup bittiğini öğrendi, demokrasinin gelişini hızlandırdı. Kapılar açıldı, büyük göç oldu.”

Bundan sonrasını detaylıca yazmaya gerek yok. Çünkü Naim Süleymanoğlu, bir sporcu olarak kırılması gereken tüm rekorları Türkiye adına kırıp, her seferinde bayrağımızı göndere çekerek kendisi için yapılanların karşılığını fazlası ile ödedi. Turgut Özal’ın büyük vizyonu ve emanetiydi aynı zamanda. Ne kadar önemli bir isim olduğunu her şampiyonada ortaya koydu. Türkiye’nin diplomasi başarısının sportif alanda rekorlara dönüşmesinin yanı sıra Bulgar zulmüne maruz kalan soydaşlarımızın da yol haritasıydı …”

Şunu söylemek istiyorum, şu anda bölünme, parçalanma sırası değil, bir olma dönemindeyiz. Ayrılık tohumları ekenler, tarih önünde bunun hesabını veremezler.

Uyarmak bizden.

Kalın sağlıcakla.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co