ALLAH GECİNDEN VERSİN AMA

ALLAH GECİNDEN VERSİN AMA

Her canlı ölümü tadacaktır, ayetini hepimiz biliriz. Âdem ve Havva annemizden bu yana bütün insanlık yaşamış bir gün de ölüm gerçeği ile yüz yüze kalmıştır.

Birkaç gün önce bir dostum telefon açarak, cenazeleri olduğunu, duyurmak için cami hocalarına gittiğini, ancak bazı cami hocalarına ulaşmakta zorluk çektiğini, birine ise ulaşamadığını belirterek. Bu konuda bir yazı yazmamı istedi. Ben kendisine çoğu cami görevlisinin telefonlarının cami girişlerine yazıldığını, bu konuda müftülüğün hassas olduğunu belirtmeme rağmen, okuyucum(Kırkgeçit), falan caminin görevlisine ulaşamadım. Sen yine de bir yazı yaz dedi.

Bu konuya girmişken, belediyemizin yaptığı cenaze hizmetleri aklıma geldi. Yıllar önce Taziye Evleri ile ilgili ilkyazımı yazdıktan sonra. Sayın Poyraz’ın dikkatini çekmiş olacak ki taziye evleri ile birlikte cenaze hizmetlerini başlattı. Bu hizmetler hala devam ediyor.

Peygamberimiz iyi bir şeye kim öncülük ederse, o hizmet devam ettikçe sevabı kendisine yazılacaktır mealinde bir hadis hatırlıyorum. Cenaze hizmetlerinin bütünlük kazanması için müftülük ile birlikte çalışma yapılırsa hizmet daha da kutsallaşır. Cenaze sahibinin acılarının ortak olunması, ölüm ve ölüm ötesi hayatta ilgili olarak vatandaşların bilgilendirilmesi, okunacak hatimler, mevlitler v.b. Bu çalışmaları aslında bir vakfımız üstlenmeli. Cenaze sahibinin ilanlarından tutunda, cenaze sonrası ikramlarına varana kadar ki diğer hizmetler kurulacak bir vakıf tarafından üstlenilmeli.

ÜST GEÇİT SORUNU ÇÖZÜLMELİ

Nisan ayında bir okuyucum, Eski Sümerbank civarında Eyüp Sultan Mahallesinde oturduğunu, çocuğunun Mehmet Akif İlköğretim Okulunda eğitim görmesi dolayısı ile her gün Kurteks’in önündeki ana yoldan karşıyı geçmek zorunda kaldığını, trafik kazasına uğramaması için dua ettiklerini, buraya bir üst geçit yapılmasını istemişti.

Dün gazetemize gelen Mustafa Kekil isimli bu vatandaşımız Bimer’e, ilgili ve yetkili kişilere ulaşmış. Ancak şu ana kadar bir çözüm bulamamışlar. Anladığım kadarı ile bu yol Karayollar’ının el atması ile çözülecek. O günden bu yana iki yaralamalı kaza daha olan bu caddede son olarak Serpil isimli bir bayan yaralanmış, boynu kırılmış, şimdi hastanede….

Bunları niye ısrarla yazıyorum, gazeteci aynı zamanda çevresine duyarlı insandır. Vatandaşımızın haklı bir isteği var, ancak 200 metre ilerde bir üst geçit olduğu ve bu geçidi de fazla insan kullanmadığı için bir üst geçit yapılması zor görünüyor. Belki üst geçidi Kurteks’e doğru çekmek mümkün. Bakalım nasıl bir çözüm bulunacak.

EVLİLİK OKULU ZORUNLULUĞU VAR

Kahramanmaraş Kent Konseyindeyken, Evlilik Okulu projemiz belediye meclisinden geçmiş, ancak uygulama alanı bulamamıştı. Bu gün evlilikler yürümüyor. Evlerde yüksek ateş var, öyle ateş ki her an bombalar patlayabilir. Neden? Çözüm ilişkisinde konuyu bir defa daha özetlemek istiyorum. Neden boşanıyoruz, neden mutsuzuz, neden evliliklerimiz yürümüyor? Bütün bu sorulara cevap vermek için belki haftalarca sempozyumlar yapmamız gerekiyor. Ancak iki kişi evlilik ortaklığı yapılacaksa, bu evliliğin bir yasasının, kuralının olması gerekiyor. Bunun için Büyük Şehir Belediyemiz, evlenmek için kendilerine başvurun çiftleri evlilik okuluna alıp, aile hukuku, çocuk bakımı, mutluluğun şifreleri, iktisat, eşler arası sağlıklı iletişim, kaynana-gelin sorunları, cinsellik gibi konularda bilgilendirmesi gerekiyor.

Yoksa mutsuzlar ordusu geliyor.

Bu ordu, yeni nesle kötü örnek oluyor. Gençler evlenmek istemiyor, bu durum ise aile müessesesinin temeline dinamit koymayla eş anlamdadır diye düşünüyorum.

Uyuşturucu kullanımı ne kadar tehlikeli şekilde yayılıyorsa, dağılmış kötü aileler de aynı şekilde tehlike çanları çalıyor.

Benden söylemesi.

 

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co